Sauna fińska – właściwości, jak korzystać, przeciwwskazania
Dobroczynny wpływ poddawania organizmu naprzemiennemu oddziaływaniu wysokich i niskich temperatur znany jest od ponad dwóch tysięcy lat. Popularyzacja tej metody hartowania w XX wieku to zasługa fińskich saun. Jak korzystać z suchej łaźni? Jakie są korzyści tych zabiegów? Czy dla każdego są one bezpieczne?
Co to jest sauna fińska?
Sauna fińska to jeden z wielu rodzajów łaźni parowych, która wyróżnia się najwyższymi temperaturami – od 70 do 100 st. Celsjusza.
Pierwsze sauny powstawały już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenie Azji. To jednak Finowie nadali im postać, jaką znamy obecnie i która zyskała popularność w Polsce dopiero w XX w.
Saunę fińską nazywaną również sauną suchą lub łaźnią fińską charakteryzuje najwyższa (wśród pomieszczeń tego typu) temperatura wewnątrz (do ok. 100 st. Celsjusza) i bardzo niska wilgotność powietrza (do ok. 20 proc.). Te ekstremalne warunki sprawiają, że przebywanie w saunie dłużej niż kwadrans może wywoływać duży dyskomfort i doprowadzić do przegrzania. Z tej przyczyny wiele osób woli korzystać z sauny rzymskiej (parowej), chcąc zażyć relaksu, zamiast hartować organizm.
Sauna fińska – właściwości
Korzystanie z sauny fińskiej jest szczególnie popularne w krajach skandynawskich. Jak wynika ze statystyk – aż 90 proc. tamtejszych domów jest w nie wyposażonych.
Surowy północny klimat sprzyja rozwojowi infekcji, a niedostatki dni słonecznych zwiększają ryzyko wystąpienia depresji. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy państw północnej Europy korzystają z sauny regularnie – dwa do trzech razy w tygodniu, by poprawić samopoczucie i zwiększyć odporność organizmu.
Co daje sauna fińska? Jest to zdrowy i bezpieczny sposób na:
- przyspieszenie krążenia krwi w żyłach i tętnicach,
- przyspieszenie rytmu bicia serca,
- zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego i tym samym pobudzenie mózgu do pracy,
- zwiększenie wydajności pracy organów wewnętrznych,
- ukrwienie kończyn,
- przyspieszenie metabolizmu,
- zwiększenie potliwości (ok. 0,6-1,0 kg/godz.), sprzyjającej usuwaniu toksyn nagromadzonych w tkankach organizmu,
- usprawnienie procesu trawienia,
- łagodzenie napięć (mięśniowych i nerwowych),
- poprawę samopoczucia w wyniku zwiększonego wydzielania ß-endorfin,
- odblokowanie gruczołów łojowych,
- normalizację wydzielania sebum,
- zwiększenie elastyczności tkanki włóknistej torebek i więzadeł stawowych.
Jak korzystać z sauny fińskiej – najważniejsze zasady
Nie tylko Skandynawowie dostrzegają korzyści z takiej formy hartowania organizmu. Coraz częściej właściciele działek w pozostałych krajach Europy decydują się na budowę sauny fińskiej domowej lub sauny fińskiej ogrodowej, by móc korzystać z niej o dowolnej porze dnia i nocy w warunkach zapewniających komfort i intymność.
Sauna fińska znana jest z panujących wewnątrz ekstremalnych warunków – temperatura w saunie wynosi od 70 do 100 st. Celsjusza, a wilgotność zaledwie 10-20 proc. (z tego względu bywa nazywana również suchą). To jaka temperatura w saunie panuje, zależne jest od indywidualnie dobranych ustawień. Wilgotność można natomiast zwiększyć, polewając co jakiś czas znajdujące się wewnątrz rozgrzane kamienie.
Sauna fińska – jak korzystać?
Jak korzystać z sauny, aby zabiegi przyniosły możliwie jak najwięcej korzyści organizmowi i psychice? Przede wszystkim należy przed wejściem do środka obmyć ciało ciepłą wodą. Nie należy się owijać ręcznikiem ani wkładać stroju kąpielowego, ponieważ może to zaburzać prawidłową wymianę ciepła. Warto również pamiętać o zdjęciu biżuterii, która po rozgrzaniu może poparzyć skórę.
Wewnątrz łaźni fińskiej znajdują się drewniane ławki, na których można usiąść lub położyć się, by w ciszy zażywać relaksu.
Na całą sesję składają się naprzemienne ogrzewanie organizmu i jego schładzanie – cykl ten powtarza się od dwóch do trzech razy. Obmywając ciało zimną wodą, należy pamiętać, by robić to stopniowo, przechodząc od kończyn, przez kark i tułów, kończąc na twarzy.
Schłodzenie ciała po zakończeniu wizyty w saunie jest niezwykle ważne. Ciało poddawane wpływowi temperatury ok. 100 st. Celsjusza podwyższa swoją ciepłotę do 38-39 st. Celsjusza. Skóra natomiast rozgrzewa się do ok. 40 st. Celsjusza. Jeśli wartości te nie zostaną obniżone, mogą się utrzymywać nawet przez czas półtorej godziny.
Fińska sauna – ile razy w tygodniu można z niej korzystać?
Jak często można korzystać z sauny? Podobnie jak robią to Finowie, zaleca się dwie do trzech sesji w ciągu tygodnia. Nie powinny one trwać również dłużej niż 15 minut. Regularne sesje pozwolą bardzo szybko zauważyć pozytywne zmiany samopoczucia i stanu zdrowia.
Sauna fińska – wskazania do korzystania
Korzystanie z sauny fińskiej zalecane jest przede wszystkim osobom:
- borykającym się z anemią,
- chorującym na astmę,
- cierpiącym na choroby układu krążenia,
- chorującym na reumatoidalne zapalenie stawów,
- z bólami mięśniowymi,
- ze spadkami ciśnienia tętniczego,
- z nadwagą,
- cierpiącym na depresję,
- ze skórą skłonną do przetłuszczania i powstawania wyprysków,
- cierpiącym na łuszczycę,
- przed zabiegami nawilżającymi skórę twarzy.
Sauna fińska – przeciwwskazania
Naturalną reakcją organizmu na kilkuminutowy pobyt w saunie fińskiej jest obniżenie ciśnienia rozkurczowego, podwyższenie skurczowego i utrzymanie na stałym poziomie średniego. Taka hemodynamika sprawia, że nie jest to forma hartowania organizmu odpowiedni dla każdego. Wśród przeciwwskazań należy wymienić:
- menstruację,
- ciążę,
- zaburzenia hormonalne (w tym choroby tarczycy),
- choroby oczu,
- choroby psychiczne,
- epilepsję,
- klaustrofobię,
- wysokie ciśnienie krwi towarzyszące stresowi lub tuż po intensywnym wysiłku fizycznym.
Z sauny fińskiej nie powinny również korzystać dzieci (szczególnie w okresie niemowlęcym), ze względu na wciąż jeszcze nie w pełni sprawną termoregulację. Kilkuminutowy pobyt we wnętrzu z ekstremalnie wysokimi temperaturami może doprowadzić do przegrzania, którego groźną dla zdrowia i życia konsekwencją jest udar cieplny.
Bibliografia:
- J. Pawłowski, K. M. Pawłowska, R. Bochyński, „Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym człowieka” [w:] Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 3.
- P. Zalewski, M. Zawadka, J. J. Klawe, M. Tafil-Klawe, J. Pawlak, A. Bitner, „Sauna sucha (fińska) w medycynie i kosmetyce – zastosowanie i wpływ na organizm” [w:] Kosmetologia Estetyczna 2/2012/vol. 1.
- M. Chorąży, K. Kwaśny, „Wpływ sauny jako odnowy biologicznej na zachowanie się tętna i ciśnienia krwi u ludzi o różnym stopniu wytrenowania” [w:] Zeszyty Metodyczno-Naukowe AWF w Katowicach 2005 (19).
- L. Piejko, „Sauna i jej dobroczynny wpływ na skórę” [w:] Akademia Paznokcia [2] 2016.
Polecamy
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
Jak witaminy i minerały wspierają organizm w walce z chorobami?
„Suche morsowanie” staje się coraz bardziej popularne. GOPR ostrzega
Co to są leukocyty? Jakie są ich normy we krwi oraz w moczu?
się ten artykuł?