Przejdź do treści

Siemię lniane na włosy – właściwości i zastosowanie

siemię lniane w misce
Siemię lniane na włosy - właściwości i zastosowanie istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Siemię lniane stało się ostatnio bardzo popularne w pielęgnacji włosów. Regularnie stosowana maska z siemienia lnianego powoduje, że włosy są odpowiednio nawilżone, odżywione i lśniące. Jak przygotować glutek z siemienia lnianego? Jak stosować go na włosy? Jakie właściwości siemienia lnianego wyjątkowo korzystnie wpłyną na ogólną kondycję Twoich włosów?

Siemię lniane na włosy – właściwości

Siemię lniane często możesz spotkać w kosmetykach do włosów. Wyróżnia się ono dużą zawartością składników odżywczych. W nasionach lnu znajduje się bardzo wiele cennych witamin i minerałów. Możemy wśród nich wymienić na przykład witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C, D, E i K. Natomiast wartościowe minerały występujące w oleju lnianym to między innymi: żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, miedź i selen. Na kondycję włosów bardzo pozytywnie wpływają również kwasy Omega-3 znajdujące się w oleju lnianym.

Picie siemienia lnianego może nie tylko poprawić stan twoich włosów, ale również ogólną kondycję zdrowotną wynika to stąd, że siemię lniane pomaga uregulować poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Pomaga też na problemy z układem pokarmowym.

Siemię lniane na włosy – efekty

Z siemienia lnianego możesz wykonać domowe maseczki i płukanki. Taki samodzielnie zrobiony kosmetyk doskonale nawilża pasma, sprawia, że są lśniące i wyglądają zdrowo. Siemię lniane zagwarantuje twoim włosom również odpowiedni poziom odżywienia.

Ze względu na to, że siemię lniane bardzo dobrze nawilża włosy, to zalecane jest jego stosowanie na włosy szorstkie, zniszczone i nieprzyjemne w dotyku. Siemię lniane może ci pomóc również wtedy, gdy masz problem z rozdwajającymi się końcówkami. Jeżeli będziesz regularnie używała takiej domowej płukanki, to zmniejszysz też nadmierne przetłuszczanie się włosów. Siemię lniane pozytywnie wpływa również na porost włosów i nawilża skórę głowy. Siemię lniane zapewni Twoim włosom: nawilżenie, miękkość w dotyku, jedwabistą gładkość, brak łupieżu. Włosy będą mocne i gęste. Przetłuszczanie się skóry głowy zostanie w dużym stopniu ograniczone.

Siemię lniane jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego rodzaju włosów. Olej z siemienia lnianego jest szczególnie polecany posiadaczkom kręconych włosów. W dodatku siemię lniane korzystnie zadziała na włosy suche, zniszczone, wypadające, z rozdwojonymi końcówkami, farbowane, zniszczone zabiegami fryzjerskimi i nieodpowiednią stylizacją.

Siemię lniane na włosy – jak zrobić?

Zrobienie większości domowych kosmetyków z siemienia lnianego polega na ugotowaniu ziaren w wodzie. Podczas gotowania ziaren wydobywają się z nich składniki odżywcze. Taka mikstura zaczyna być podobna do bardzo znanego wśród włosomaniaczek glutka lnianego. Swoją drogą jest on często stosowany przez dziewczyny z kręconymi włosami jako stylizator. Z pewnością ma tę zaletę, że jest naturalny, w przeciwieństwie do większości innych stylizatorów. Wracając już jednak do samego przygotowywania kosmetyków z siemienia lnianego, to glutek lniany bardzo dokładnie pokrywa włosy. Dzięki temu gwarantuje im odpowiednią regenerację i ochronę.

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że trzeba potrzymać glutka lnianego na włosach przez kilka minut. Wtedy zapewni im on odpowiedni poziom ochrony przed zniszczeniami. Jednak to jeszcze nie wszystko, co potrafi siemię lniane.

Z siemienia lnianego z powodzeniem możesz samodzielnie zrobić w domu maskę, płukankę, mgiełkę albo koktajl. Jeżeli zależy ci na przygotowaniu maski do włosów, to wystarczy, że zalejesz dwie łyżki ziaren siemienia lnianego szklanką wody. Taką mieszankę musisz gotować przez około 10 minut. Następnym krokiem jest przecedzenie jej przez sitko albo przez gazę. Musisz pamiętać o tym, że maska z siemienia lnianego powinna mieć konsystencję kisielu lub żelu do włosów. Inną metodą stworzenia maseczki do włosów z siemienia lnianego jest zalanie ziaren gorącą wodą i pozostawienie ich do zaparzenia.

Maseczkę musisz nałożyć na wilgotne włosy oraz na skórę głowy. Najlepiej wspomóc działanie maski przez założenie na głowę czepka. Może być to standardowy czepek kąpielowy, który zapewni włosom ciepło. W wyższej temperaturze składniki odżywcze się o wiele lepiej wchłaniają. Maskę z siemienia lnianego pozostaw na włosach na godzinę, a następnie bardzo dokładnie spłucz. Taką maseczkę z siemienia lnianego bez obaw możesz stosować raz w tygodniu.

Przygotowanie płukanki z siemienia lnianego różni się tylko konsystencją mikstury. Tutaj dwie łyżeczki siemienia lnianego musisz zalać dużo większą ilością wody. Taką płukankę wystarczy odcedzić i wykorzystać do ostatniego płukania włosów po ich umyciu.

Mgiełkę z siemienia lnianego przyrządzisz w bardzo podobny sposób. Musisz ją przelać do pojemnika z atomizerem. Możesz nią spryskiwać mokre lub suche włosy, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Siemię lniane na włosy – jak często stosować?

To zależy, czy pijesz siemię lniane, czy robisz z niego domowe kosmetyki. Siemię lniane warto pić codziennie, a domową maseczkę i płukankę możesz stosować raz w tygodniu. Po mgiełkę możesz sięgać nawet codziennie.

Bibliografia:

  1. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/high-linolenic-acid-flaxseed-linum-usitatissimumsome-nutritional-properties-in-humans/0E32631BA989C67AAC5A4FF6442E5372
  2. https://www.healthline.com/nutrition/foods/flaxseeds#bottom-line

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?