Spanie w staniku – czy to sprawi, że piersi dłużej będą jędrne?
Jedne z nas zrzucają stanik od razu po wejściu do domu. Drugie – nie rozstają się z nim nawet podczas snu. Przyznajmy, niewygodny może spowodować dyskomfort, dzięki czemu mamy nieprzespaną noc. Choć mówi się, że dzięki temu nasze piersi zachowają jędrność. Czy jest to prawda? Porozmawiałyśmy z brafitterką Anną Biecką.
Za małe, za duże, wiszące, nierówne, obwisłe, niesymetryczne, niejędrne, sterczące… Znajdziemy mnóstwo określeń na nasze piersi. Na punkcie tej części ciała mamy najwięcej kompleksów. Większość z nas zamiast się z nich cieszyć – przygląda się im i się zamartwia. Dlatego dobieramy bieliznę tak, aby je uwydatnić i zachować jędrność na jak najdłużej. Niektóre z nas również nie wyobrażają sobie snu bez stanika. Czy słusznie?
Urszula Gruszka: Wiele kobiet martwi się o obwisanie piersi. Dlaczego z czasem tracą jędrność?
Brafitterka Anna Biecka: Opadanie piersi jest uzależnione od wielu czynników. Główną rolę odgrywa utrata elastyczności spowodowana starzeniem się. Opadają zarówno małe, jak i duże piersi. Bo ważnym czynnikiem jest ilość tłuszczu w ciele. Zwykle biust o większym rozmiarze równa się dużej zawartości tkanki tłuszczowej. To zwiększa wagę wiązadeł Coopera, czyli tkanki łącznej, która podtrzymuje piersi. Innym czynnikiem są tkanki gruczołowe. Znajdują się one w różnych częściach ciała i są odpowiedzialne za wydzielanie płynów, takich jak: ślina, nawilżenie pochwy, mleko w okresie laktacji. Tkanki te są bardzo cienkie, ale również gęste. Duża ich zawartość powoduje, że piersi stają się bardziej jędrne i mniej obwisłe.
A jak stwierdzić, jaką ilość tkanki gruczołowej mają piersi?
Jest to trudne do stwierdzenia, zazwyczaj wynika to z obserwacji. Jeśli wielkość piersi waha się wraz z wagą, to prawdopodobnie składają się one z większej ilości tkanki tłuszczowej i mniejszej tkanki gruczołowej. Oznacza to, że są bardziej narażone na opadanie. Zmiana wagi również może przyczynić się do obwisania.
Czy spanie w staniku może zapobiec tzw. grawitacji?
Owszem, wiele kobiet deklaruje, że śpi w staniku. Nie ma jednak dowodów na to, że faktycznie zapobiegają one obwisaniu. Biustonosz utrzymuje i pozwala zachować kształt piersi w pionie. Oznacza to, że powstrzymują od zwisania i unoszą je w górę. Ale kiedy leży się w łóżku, potrzebne byłoby wsparcie w poziomie. Piersi zazwyczaj zwisają z boku na bok. Uważam, że spanie w biustonoszu niewiele pomoże, chociaż niektórzy eksperci twierdza, że takie minimalne wsparcie jest lepsze niż brak wsparcia. Jeśli kobieta czuje się lepiej śpiąc w staniku, może robić to dalej. Na pewno nie jest to szkodliwe.
”Jeśli wielkość piersi waha się wraz z wagą, to prawdopodobnie składają się one z większej ilości tkanki tłuszczowej i mniejszej tkanki gruczołowej. Oznacza to, że są bardziej narażone na opadanie”
Jaki biustonosz dobrze sprawi się w łóżku?
Najlepsze są te, które są wykonane z materiału oddychającego. Polecam podtrzymujący biustonosz, który nie ma wyściółki ani fiszbin lub sportowy. Noszenie zbyt ciasnego stanika może hamować przepływ płynu limfatycznego. Może to spowodować obrzęk limfatyczny piersi i prowadzić do bólu lub tymczasowego przebarwienia skóry. Jeśli śpisz w biustonoszu z fiszbinami, możesz podrażnić sobie skórę.
Brafitterka Anna Biecka – indywidualny doradca, który zajmuje się właściwym dopasowaniem biustonosza do rozmiaru i sylwetki kobiet. Odpowiednie dopasowanie biustonosza możliwe jest dzięki pobraniu dokładnej miary z obwodu i miseczki piersi. Anna ma wieloletnie doświadczenie w sprzedaży oraz profesjonalnym doborze biustonoszy.
Zobacz także
Czy mając mały biust, trzeba nosić biustonosz? I czy tylko dlatego, że „nie wypada”, „to nieelegancko” czy „zasłonić kompleksy”? Brafitterka odpowiada
Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?
„Pielęgnujemy twarz, kremujemy nogi, szorujemy pięty – a piersi?” – pytają dermatolożki i tłumaczą, jak powinnaś dbać o skórę piersi
Polecamy
Izabela Sakutova: „Piersi menopauzujących kobiet zmieniają swój rozmiar, co bywa dla wielu pań zaskoczeniem”
Kłucie w piersiach przy antykoncepcji hormonalnej. Co oznacza?
Ból w piersiach a menopauza. Jak radzić sobie z tą dolegliwością?
Włókniak w piersiach – co każda kobieta powinna o nim wiedzieć?
się ten artykuł?