Przejdź do treści

Wcierki na porost włosów – jak stosować, właściwości, przepisy

Tekst o wcierkach na porost włosów, ich właściwościach. Na zdjęciu: Kobieta opierająca się o ścianę - HelloZdrowie
Wcierki na porost włosów – jak stosować, właściwości, przepisy Wesley Tingey/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wcierki do włosów, niegdyś używane przez nasze babki, dziś wracają do łask wraz z rosnącą popularnością naturalnych kosmetyków. Włącz je do codziennej pielęgnacji włosów i koniecznie stosuj wraz z masażem skóry głowy. Jak działają wcierki? Jak ich używać? Jakie są najlepsze wcierki na porost włosów? Jak przygotować je w domu?

Wcierka na porost włosów

Wcierki na porost włosów to produkty najczęściej w formie płynów lub mgiełek na bazie ziół i roślin. Bogate w ziołowe ekstrakty, witaminy i minerały działają nie tylko na włosy, ale przede wszystkim na skórę głowy. To właśnie o nią powinnaś bowiem zadbać, jeśli masz problem z wypadającymi włosami. Naturalne wcierki do włosów zahamują ich wypadanie oraz wzmocnią cebulki, dzięki czemu stosunkowo szybko będziesz cieszyć się mnóstwem baby hair. Wcierki do włosów pomogą też przy nadmiernym ich przetłuszczaniu, łamaniu, czy łupieżu.

Jak stosować wcierki na porost włosów?

Dla uzyskania najlepszego efektu wcierki na porost włosów musisz używać regularnie, najlepiej codziennie. Niektóre produkty, zwłaszcza te o oleistej konsystencji, które mogą nadmiernie obciążać stosuj zaś w te dni, kiedy myjesz włosy. Niezwykle ważny jest również masaż skóry głowy. To właśnie on pobudza krążenie oraz cebulki, złuszcza martwy naskórek i pozwala zawartym we wcierce składnikom odżywczym wniknąć w skórę.

Wyróżnić można kilka metod stosowania wcierki na porost włosów:

  • przed myciem,
  • po myciu,
  • na suche włosy.

Stosując wcierkę na porost włosów przed myciem pamiętaj, aby dać jej czas na wchłonięcie w skórę głowy. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest jej nałożenie na co najmniej godzinę przed umyciem włosów. Czas nie ma większego znaczenia, jeśli decydujesz się na zastosowanie wcierki po umyciu włosów. Ważne jest jednak, aby nie były one zbyt mokre. Dlaczego? Woda, która znajduje się na skórze głowy rozrzedzi wcierkę, przez co jej działanie będzie dużo słabsze. Stosowanie wcierki na suche włosy pozwoli dodać im objętości i odbić u nasady. Do tej metody najlepiej sprawdzi się wcierka w sprayu na porost włosów.

Jak długo używać wcierki na porost włosów?

Jak długo używać wcierki na porost włosów, aby zauważyć efekty? Wcierki nie powinnaś stosować krócej niż miesiąc. Przez taki czas bowiem włosy rosną średnio o jeden centymetr, powinnaś wówczas zauważyć zatem pierwsze baby hair. Jeśli twoim problemem są zaś wypadające włosy, efektów możesz spodziewać się nawet po dwóch lub trzech tygodniach. Konieczne jest jednak regularne stosowanie.

Równie ważna, jest także przerwa w stosowaniu wcierki. Przyjmuje się, że jeśli używałaś jej regularnie przez miesiąc, powinnaś zrobić tydzień przerwy.

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i walcz!

Domowe wcierki do włosów

Rosnąca popularność wcierek do włosów powoduje, że z łatwością kupisz je obecnie w drogeriach, aptekach, czy sklepach internetowych. Z łatwością możesz przygotować je także w domu, wykorzystując różne zioła i półprodukty. Pamiętaj, że w zależności od tego, jakich ziół użyjesz, otrzymasz domowe wcierki na porost włosów, na przetłuszczające się włosy, czy też na łupież.

Przygotowując domowe wcierki do włosów możesz wykorzystać olej lub alkohol, jako substancje, w których rozpuścisz zioła – świeże lub suszone. Zalej je spirytusem lub olejem i zostaw w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu na około dwa tygodnie. Pamiętaj, aby codziennie wstrząsnąć naczyniem. Następnie odcedź i przelej do pojemnika. Możesz także jako wcierkę wykorzystać napar z samych ziół.

Wcierka do włosów z kozieradki

Składniki:

  • łyżeczka mielonych nasion kozieradki,
  • pół szklanki wrzącej wody,
  • kilka kropel olejku eterycznego.
Kobieta z kwiatkiem

Zalej wrzątkiem nasiona kozieradki i pozostaw pod przykryciem aż do wystygnięcia. Wymieszaj dokładnie i odcedź. Intensywny zapach naparu możesz nieco zniwelować, dodając kilka kropel olejku eterycznego. Tak przygotowaną wcierkę przechowuj do trzech dni w lodówce.

Wcierka z kozieradki to jedna z najbardziej popularnych domowych wcierek na porost włosów. Skutecznie hamuje ona ich wypadanie, przyspiesza porost, ale też zmniejsza przetłuszczanie się i podrażnienia skóry głowy. Kozieradkę możesz zastąpić suszoną pokrzywą i skrzypem polnym. Wzmacniają one cebulki, przez co skutecznie powstrzymują wypadanie i przyspieszają wzrost włosów.

Sok z cebuli na włosy

Naturalnym sposobem na wzmocnienie cebulek włosów i tym samym zwiększenie ich wzrostu jest sok z cebuli. Wcierkę na porost włosów przygotuj wyciskając cebulę w sokowirówce. Cebulę możesz też zblendować lub zetrzeć na tarce na drobnych oczkach, wówczas twoja wcierka będzie miała postać gęstej papki.

Kobieta nad morzem

Amol na włosy

Ziołowy produkt leczniczy Amol możesz z powodzeniem wykorzystać do pielęgnacji włosów. Brzmi zaskakująco? Amol zawiera w sobie bowiem olejki eteryczne, w tym goździkowy, cynamonowy, cytrynowy, mięty pieprzowej i lawendowy, które nie tylko pomogą na przeziębienie i dolegliwości trawienne, ale też zapobiegną wypadaniu włosów i wzmocnią je. Pamiętaj jednak, że posiada on w sobie alkohol, dlatego warto przed wtarciem w skórę głowy nieco go rozcieńczyć. Amol, podobnie jak inne wcierki na bazie alkoholu, nie sprawdzi się, jeśli masz bardzo suchą lub wrażliwą skórę głowy.

 

Źródła:

  1. J. Kępkiewicz, Zioła dla wszystkich, Warszawa, 1990,
  2. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, wyd. Helion, 2014.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?