Wcierki na porost włosów domowej roboty. Jakie składniki stosować?
Wcierki do włosów to preparaty stosowane do zagęszczenia włosów, przyspieszenia ich porostu i wzmocnienia. Część z nich to leki przepisane przez dermatologa, ale proste wcierki z naturalnych składników można zrobić samodzielnie. Co zawierają wcierki na wypadanie włosów dostępne w aptekach? Jak stosować wcierkę do włosów? W jaki sposób przyspieszyć porost włosów domowymi sposobami?
- Czym są wcierki na porost włosów?
- Rodzaje wcierek na porost włosów
- Jakie efekty daje stosowanie wcierki na porost do włosów?
- Co zawierają wcierki na porost włosów?
- Jak zrobić wcierkę na porost włosów w domu?
- Jak używać wcierek do włosów?
- Nie tylko wcierki – co jeszcze może przyspieszyć porost włosów?
Czym są wcierki na porost włosów?
Wcierki na porost włosów to preparaty w płynie, służące do wcierania w skórę głowy. Dzięki temu preparat może oddziaływać na cebulki włosów i stymulować wzrost włosów. Nie należy nakładać wcierki na same włosy, ponieważ nie dość, że jest to nieskuteczne i nie przyspieszy wzrostu włosów, to jeszcze niepotrzebnie je obciąży.
Rodzaje wcierek na porost włosów
Wcierki na porost włosów można podzielić na preparaty gotowe i domowe. Te gotowe dostępne są np. w drogeriach i zawierają głównie naturalne składniki stymulujące wzrost włosów, takie jak np. rzepa, łopian czy pokrzywa. Preparaty lecznicze o bardziej zaawansowanych składach, dostępne są przede wszystkim w aptekach. Niektóre ze wcierek zawierają alkohol, który może podrażniać i wysuszać skórę. Domowym rodzajem wcierki są np. maceraty, czyli wcierki wykonane samodzielnie w domu z naturalnych produktów.
Rodzaj wcierki na porost włosów należy dobrać do swoich potrzeb. W przypadku przejściowych problemów z wypadaniem włosów np. na skutek stresu czy niedoboru witamin wystarczą olejowe wcierki z drogerii lub maceraty własnej produkcji. W przypadku nasilonego i przedłużającego się problemu konieczna może być konsultacja z dermatologiem lub trychologiem i zastosowanie mocniejszych wcierek leczniczych.
Jakie efekty daje stosowanie wcierki na porost do włosów?
Aby zauważyć efekty wynikające ze stosowania wcierek do włosów, warto robić to systematycznie. Przy samym nakładaniu wcierki można dodatkowo wykonać delikatny masaż opuszkami palców lub specjalnymi masażerami do głowy w celu wzmocnienia działania produktu.
Systematyczne stosowanie wcierek powoduje:
- pojawienie się nowych włosów (tzw. baby hair),
- ograniczenie wypadania włosów,
- ogólną poprawę kondycji włosów,
- wzmocnienie się włosów,
- ograniczenie ich łamliwości,
- przywrócenie im gęstości, elastyczności i blasku.
Kiedy widać efekty stosowania wcierki na porost włosów?
Stosowanie wcierek do włosów wymaga cierpliwości. Aby zatrzymać wypadanie włosów, należy stosować produkt systematycznie przez minimum 2 miesiące. Nowe włosy pojawią się dopiero po około 4-5 miesiącach stosowania wcierki. Maksymalny odrost włosów będzie widoczny dopiero po roku regularnej pielęgnacji.
Co zawierają wcierki na porost włosów?
W skład wcierek na porost włosów mogą wchodzić m.in. oleje roślinne, witaminy, organiczne związki chemiczne, substancje lecznicze, a nawet sterydy. Wcierki na porost włosów zwykle zawierają w sobie składniki, takie jak:
- arginina,
- biotyna,
- kofeina,
- niacynamid,
- ekstrakty roślinne np. ze skrzypu polnego, korzenia żeń-szenia, korzenia łopianu, korzenia chrzanu, szałwii czy mięty.
Składniki te hamują wypadanie włosów i przyspieszają pojawianie się nowych. Witaminy z grupy B (biotyna, niacynamid) i składniki roślinne wzmacniają włosy, zapobiegają ich łamaniu, rozdwajaniu i dodają włosom blasku.
Silnie działającym lekiem na wypadanie włosów w postaci płynu do stosowania miejscowego są preparaty zawierające:
- prednizolon,
- kwas salicylowy,
- minoxidilum.
Warto pamiętać, że preparatów zawierających minoxidilum nie powinno się stosować w ciąży, podczas laktacji, a także przy chorobach skóry.
Jak zrobić wcierkę na porost włosów w domu?
Wiele składników, które dobrze wpływają na porost włosów, możesz znaleźć w domu lub ogrodzie. Jednym z nich jest kozieradka, z której w łatwy sposób możesz zrobić domowy preparat. Wystarczy zalać wrzątkiem mielone nasiona kozieradki w proporcjach 1 łyżka nasion i pół szklanki wrzątku. Kiedy mikstura przestygnie, możesz ją aplikować na oczyszczoną skórę głowy. Kozieradka na włosy może być stosowana także w postaci maski uzyskanej z nasion kozieradki i oleju lnianego.
Kolejną rośliną, która wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, jest pokrzywa. Wcierkę z niej przygotujesz podobnie jak w przypadku kozieradki – przez zalanie rośliny wrzątkiem.
Domowym sposobem na porost włosów jest stosowanie wcierki z cebuli. Jak ją zrobić? Obraną cebulę zetrzyj na tarce. Sok, który zbierze się na dnie naczynia, wykorzystaj jako wcierkę. Mimo że taką wcierkę zmywa się po kilku minutach, intensywny zapach może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas, dlatego nie jest to rozwiązanie dla każdego.
Jak używać wcierek do włosów?
Jak stosować wcierkę na porost włosów? Niewielką ilość płynu nanieś na opuszki palców. Następnie masuj nimi skórę głowy, podobnie jak podczas nakładania szamponu. Staraj się aplikować wcierkę jak najbardziej precyzyjnie – nie w same włosy, a w skórę głowy. Dzięki temu wcierka będzie mogła oddziaływać na cebulki włosa. Dla dokładniejszej aplikacji wcierki możesz nakładać ją za pomocą strzykawki bez igły lub pipety. Preparat należy wmasowywać w skórę przez 2-3 minuty. Masaż głowy wykonywany podczas aplikacji kosmetyku usprawnia krążenie skóry, co przyczynia się do lepszego działania kosmetyku.
Wcierki do włosów zmywa się, aby nie przetłuszczać i nie obciążać włosów. Naturalne wcierki spłukuje się zwykle po 2-3 minutach. W przypadku leczniczych preparatów na wypadanie włosów należy przetrzymać wcierkę na głowie do czterech godzin, zgodnie z zaleceniami producenta. Dopiero po tym czasie wcierkę można zmyć.
Jak często stosować wcierki na porost włosów?
Naturalne robione wcierki na porost włosów można stosować codziennie, najlepiej przed snem. Gotowe wcierki na porost włosów należy stosować zgodnie z zaleceniami producentami lub wskazaniami lekarza. Preparaty do włosów zawierające minoxidilium zwykle stosuje się dwa razy na dobę. Preparaty z kwasem salicylowym 2-3 razy na dobę.
Nie tylko wcierki – co jeszcze może przyspieszyć porost włosów?
Wcierki to nie jedyny preparat, który można stosować w celu zagęszczenia włosów. Do stymulowania wzrostu włosów można stosować suplementację witamin i minerałów wpływających na przyspieszenie wzrostu włosów, ich zagęszczenie i wzmocnienie. Doustne preparaty na porost włosów powinny zawierać biotynę, cynk, żelazo, witaminy z grupy B i witaminę A.
Dermatolodzy podkreślają, że przy nasilonym wypadaniu włosów (np. w wyniku łysienia androgenowego) do uzyskania zadowalających efektów potrzebne jest leczenie kompleksowe, oparte na stosowaniu zarówno wcierek do włosów, doustnych preparatów na porost włosów, a także zabiegów takich jak karboksyterapia czy mezoterapia.
Źródła:
- Kilar M., Kilar J., Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) w zielarstwie i fitoterapii, Herbalism 2016, 2 (1), 89-106.
- Kowalczyk A., Adamska-Szewczyk A., Rośliny lecznicze w pielęgnacji łojotokowej skóry głowy, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2022, 4, vol. 11.
- Styczeń P., Włosom na ratunek, Art of beauty 2015, nr 2.
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?
Te kosmetyki znikają z półek sklepowych. To koniec brokatu i niektórych peelingów
się ten artykuł?