Wibroterapia – kiedy warto z niej skorzystać? Skuteczność w medycynie sportowej, efekty kosmetyczne
W klubach sportowych, salonach SPA, ośrodkach rehabilitacyjnych i innych tego typu miejscach można spotkać urządzenia do wibroterapii, czyli masażu drganiami mechanicznymi. Wibracje mogą oddziaływać na całe ciało bądź jego poszczególne części. Kiedy warto skorzystać z takiego zabiegu?
Wibroterapia – co to takiego?
Wibroterapia, czyli tzw. terapia wibracyjna, jest to masaż, który polega na wibracjach, drganiach mechanicznych, które to oddziałują na poszczególne partie ciała. Wibracje naprzemiennie rosną bądź maleją, co wpływa na układ nerwowy i mięśnie. Najlepiej, by zabieg był dopasowany indywidualnie, przez co pacjent będzie miał pewność, że otrzyma pożądany efekt – treningowy, relaksacyjny bądź leczniczy.
Pierwsze urządzenia wibracyjne stworzono już w XIX wieku. Kilkadziesiąt lat później udowodniono ich korzystny wpływ, jeśli chodzi o zmniejszanie dolegliwości bólowych pacjenta. To wpłynęło na znaczny wzrost tej metody leczenia.
Wyróżnia się wibroterapię:
– całego ciała (whole body vibration – WBV),
– lokalną (ogniskową),
– łączoną (lokalną i całego ciała równocześnie).
Wibroterapia jest stosowana nie tylko w medycynie, ale też kosmetyce. Zalecana jest też sportowcom i osobom przechodzącym terapię nerwic.
Zalety wibroterapii
Wibroterapia ma wiele zalet. Przede wszystkim działa przeciwzakrzepowo, rozluźnia mięśnie i pozwala wyeliminować skurcze. Do tego poprawia krążenie krwi i limy, żyły są bardziej drożne i elastyczne. Taki masaż jest też głęboko rozluźniający, pozwala osobie, która z niego korzysta, odprężyć się. Zapobiega również gromadzeniu się wody w organizmie, a do tego wspomaga też odżywianie komórek. Zabieg wzmacnia też mięśnie i przyspiesza metabolizm.
Wibroterapia oddziałuje nie tylko na ciało, ale i umysł pacjenta. Dlatego jest tak skuteczna w leczeniu dolegliwości bólowych.
Wirboterapia – przeciwwskazania
Wibroterapia nie jest jednak zabiegiem dla każdego. Nie powinny z niej korzystać osoby, które zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, czyli te po zawałach, arytmią, niedawnych udarach mózgu, z niekontrolowanym nadciśnieniem bądź wszczepionym rozrusznikiem.
Przeciwwskazaniem masażu wibracyjnego są też:
- nowotwory (chyba że lekarz prowadzący stwierdzi inaczej);
- zmiany zapalne skóry;
- ostre stany zapalne wywołane przez grzyby, bakterie, wirusy;
- rany po przebytych niedawno operacjach, szczególnie te, które nie są dobrze zagojone;
- przepuklina;
- tętniaki;
- miażdżyca;
- zakrzepica (zabiegi działają przeciwzakrzepowo, jednak w przypadku zakrzepicy muszą być skonsultowane z lekarzem prowadzącym);
- epilepsja;
- stwardnienie rozsiane (ostry rzut choroby);
- kamienie w pęcherzyku.
Z zabiegu powinny także zrezygnować kobiety w ciąży.
Skutki uboczne wibroterapii
Nie ma badań, które potwierdzałyby, że wibroterapia powoduje jakiekolwiek skutki uboczne. Zabieg ten jest bezpieczny i może korzystnie wpływać na leczenie pacjenta.
Nie stwierdzono też żadnych przypadków na świecie, dotyczących uzależnienia od korzystania z urządzeń, masaży wibracyjnych.
Wibroterapia cena
Cena wibroterapii jest uzależnienia od czasu jej trwania i wybranych partii ciała. Przykładowo półgodzinny masaż tylnych partii ciała i brzucha kosztuje średnio od 30 do 80 zł. Jeśli obejmuje więcej partii i trwa dłużej, wówczas cena może być kilkukrotnie wyższa.
Urządzenia do wibroterapii
Wiele osób korzystających z wibroterapii, chce kupić tego typu urządzenie do domowego użytku. Sportowcy zazwyczaj wybierają platformy wibracyjne, jednak te dobre mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tys. zł. Cały masaż na tym sprzęcie odbywa się na stojąco. Regularnie stosowany sprawia, że poprawia się wydolność organizmu i wzmacniają się poszczególne partie ciała.
W kosmetyce częściej wybiera się wibroterapię lokalną, czyli skierowaną na konkretną część ciała. W tym przypadku używane są niewielkie urządzenia wibracyjne, które dzięki różnym programom i końcówkom można dopasować do indywidualnych potrzeb.
Fizjoterapeuci stosują często maty masujące oraz specjalistyczne urządzenia do wibroterapii lokalnej (o nieco większej mocy), które korzystnie wpływają np. przy minimalizowaniu bólu.
Osoby z obrzękami mogą też zdecydować się na masaż wibracyjny w pozycji siedzącej półleżącej bądź leżącej – na specjalnym fotelu lub macie masującej.
W marketach znajdziemy wiele pasów i opasek wibrujących, jednak eksperci zalecają, by używać tylko tych, które są naprawdę dobrej jakości i posiadają odpowiednie certyfikaty. Mają bowiem właściwie ustawione drgania, dzięki czemu przynoszą zamierzone efekty. Pasy są najczęściej stosowane u osób, które chcą się pozbyć tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i ud.
Źródła:
- https://www.wibroterapia.com/mata-masujaca-materac-czy-platforma-przeglad-urzadzen-do-wibroterapii/ – dostęp: 10.11.2022 r.
- https://www.vitberg.com/ – dostęp: 10.11.2022 r.
- https://speraterapie.pl/wibroterapia/cennik/ – dostęp: 10.11.2022 r.
- https://www.wibroterapia.pro/badania-i-raporty/wibroterapia/wibroterapia-ogolnie/ – dostęp: 10.11.2022 r.
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
Masaż Miracle Touch – kiedy marzy ci się płaski brzuch bez ćwiczeń
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
się ten artykuł?