Przejdź do treści

Czy depilować się przed wizytą u ginekologa? Lekarka wyjaśnia

Na zdjęciu kobieta od bioder w dół w bikini, trzymająca kwiat- HelloZdrowie
Depilacja okolic intymnych jest indywidualną sprawą każdej z nas AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele pacjentek przygotowując się na wizytę ginekologiczną, zastanawia się, czy powinny wydepilować miejsca intymne. Mimo rosnącej popularności ciałopozytywnego nurtu, owłosienie niektórym kojarzy się z czymś brudnym i niehigienicznym. To błąd, z którym raz na zawsze postanowiła rozprawić się dr Holly W. Cummings, amerykańska ginekolożka. „Aby zadbać o okolice łonowe, wystarczy regularnie spłukiwać je wodą” – wyjaśnia w artykule.

 Wystarczy tylko woda

Idziesz do ginekologa i już na wejściu przepraszasz, że nie zdążyłaś wydepilować miejsc intymnych? Czujesz się zażenowana, skrępowana, że twoja cipka nie jest idealnie gładka? Niepotrzebnie. Z takimi sytuacjami spotkała się wielokrotnie dr Holly W. Cummings, amerykańska ginekolożka, która postanowiła raz na zawsze wyjaśnić, że przepraszanie lekarza za owłosienie łonowe jest niesłuszne. Napisała artykuł, który został opublikowany na stronie Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów. Tłumaczy w nim m.in., jaką rolę pełni owłosienie intymne u każdej z nas.

Owłosienie okolic intymnych jest czymś naturalnym. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona. Włosy te zatrzymują pot, sebum i bakterie. Pomagają także utrzymywać skórę w tym rejonie ciała w cieple i chronić ją przed otarciami” – czytamy w artykule.

Wiele kobiet stawia znak równości między posiadaniem włosów łonowych a brakiem higieny. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Delikatny zapach z okolic intymnych jest czymś naturalnym, a włosy łonowe same w sobie nie są niczym „brudnym”.

Jeśli wyczujesz lekki zapach z tej części ciała, to dlatego, że twoje włosy łonowe wykonują swoją pracę(…). Aby zadbać o okolice łonowe, wystarczy regularnie spłukiwać je wodą” – mówi ginekolożka.

Wspomina także o presji społecznej dotyczącej depilacji, definiowanej jako element związany z „płcią, pięknem i czystością”.

"Cipka to nie piwonia!" - pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu

Jeśli depilować, to jak?

Oczywiście każda kobieta decyduje o sobie i o tym, jak ma wyglądać jej ciało. Jeśli chce pozbyć się włosów łonowych, może to zrobić. Jednak wskazań medycznych do tego nie ma. A usuwanie włosków, zdaniem ginekolożki, powinno się odbywać w bezpieczny i jak najmniej inwazyjny sposób.

Holly W. Cummings podpowiada, że najlepiej jest przycinać włosy łonowe przeznaczonymi do tego nożyczkami. Wtedy zmniejszymy ryzyko podrażnienia skóry lub zakażenia. Mniej bezpieczne metody to: golenie włosków maszynką, usuwanie za pomocą wosku, kremy do depilacji. Jeśli już zdecydujemy się na maszynkę, pamiętajmy, że za każdym razem powinna być nowa i czysta, ponieważ zużyte maszynki do golenia mogą przenosić bakterie. Najbardziej niebezpieczną metodą jest depilacja chemiczna, czyli pozbywanie się włosków za pomocą specjalnych preparatów zawierających składniki rozpuszczające włosy. Substancje w nich zawarte mogą zadziałać podrażniająco na skórę. Natomiast jeśli zdecydujemy się na depilację laserową, udajmy się do sprawdzonego gabinetu.

Lekarka w artykule ostrzega także, aby zaniechać tych czynności na dwa tygodnie przed jakimkolwiek zabiegiem ginekologicznym. Chodzi o to, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Jeśli pojawi się potrzeba usunięcia włosów, zrobi to personel szpitalny w sposób bezpieczny dla pacjentki. Także oczywiście ogolenie się przed porodem nie jest obowiązkowe.

źródło:www.acog.org

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: