Przejdź do treści

Obgryzanie paznokci – przyczyny, skutki, badania

Kobieta obgryzająca paznokcie
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapytaliśmy kilka osób, z czym im się kojarzy obgryzanie paznokci. Wszyscy określili je jako „nerwowy nawyk”, „reakcję wywołaną stresem”. Tymczasem badania kanadyjskich naukowców sugerują, że to perfekcjonizm, a nie lęk, jest podstawą tego zachowania.

Obgryzanie paznokci – przyczyny

Wiele osób jest przekonanych, że obgryzanie paznokci (onychofagia) to nerwowy nawyk, który ma zredukować napięcie. Niewiele natomiast zna badanie kanadyjskich naukowców opublikowane w 2015 roku w „Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry”, które rzuciło nowe światło na przyczyny obgryzania paznokci. Jako powód obgryzania paznokci oraz innych kompulsywnych zachowań związanych z ciałem (np. wyrywanie włosów, drapanie się) badacze wskazali perfekcjonizm. Dowiedli także, że perfekcjoniści są bardziej niecierpliwi, szybciej się frustrują i szybciej się nudzą.

Obgryzanie paznokci – co wykazały badania naukowców?

W eksperymencie wzięło udział 48 uczestników, z czego połowa wykazywała zachowania kompulsywne. Druga połowa była grupą kontrolną. Badani za pomocą ankiet mieli ocenić, w jakim stopniu odczuwają nudę, gniew, poczucie winy, drażliwość i niepokój, po postawieniu ich w sytuacjach, które to wywołują.

I tak, by wywołać stres, pokazywano katastrofę samolotu, dla relaksu pokazywano plażę i morskie fale. Frustrację powodowano, prosząc uczestników o wykonanie zadania, które miało być łatwe i szybkie, ale takie nie było. By doprowadzić do znudzenia, zostawiano samych w pokoju na 6 minut.

Do obgryzania paznokci lub innych, powtarzających się zachowań o kompulsywnym charakterze dochodziło wtedy, gdy uczestnicy czuli się znudzeni, sfrustrowani i niezadowoleni. Kompulsywne zachowanie pojawia się np. w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie działać wydajnie i nie radzimy sobie z zadaniem. Powoduje to zniecierpliwienie i niezadowolenie oraz prowadzi do frustracji.

Perfekcjoniści nie są w stanie się odprężyć i wykonywać zadań w normalnym tempie. Dlatego są podatni na frustrację, szybko się niecierpliwią i są niezadowoleni, gdy nie osiągają swoich celów

komentuje jeden z autorów badania, prof. Kieron O'Connor, psychiatra z Uniwersytetu w Montrealu

Obgryzanie paznokci – skutki dla organizmu

O co tyle hałasu – pewnie się zastanawiacie? Otóż skutki obgryzania paznokci mogą być bardzo nieprzyjemne. Należą do nich:

Dlatego obgryzanie paznokci stało się wyzwaniem dla psychoterapeutów, którzy dzięki eksperymentowi kanadyjskich naukowców są w stanie lepiej zrozumieć pacjentów i przyczyny ich – jak się okazuje – kompulsywnych zachowań wynikających pośrednio z cech osobowości. Oraz skuteczniej pomóc przestać obgryzać paznokcie.

Obgryzanie paznokci u dzieci

Obgryzanie paznokci u dzieci może być reakcją na czynniki stresogenne, takie jak np. rozwód rodziców, przeprowadzka czy zmiana szkoły. Warto jednak zaznaczyć, że jego przyczyny mogą być zupełnie inne. Czasem jest ono zastępczym nawykiem i pojawia się na miejscu wcześniejszego ssania kciuka. Zdarza się również, że maluchy robią to z nudów.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Nie istnieje jeden skuteczny sposób na obgryzanie paznokci u dzieci oraz dorosłych. Polecana jest za to często zmiana nawyków – zamiast obgryzać paznokcie, warto je pielęgnować. Do obgryzania prowokują nas nieraz suche skórki, warto więc je smarować np. olejami. Można też przedłużyć paznokcie metodą akrylową lub żelową – wtedy będzie je znacznie trudniej obgryzać.

 

Źródł0:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0005791614000925

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?