Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?
Masz spuchnięte dłonie, a może twoje dłonie są czerwone i piekące lub popękane? Ponoć z rąk można wyczytać przyszłość. Może być w tym ziarnko prawdy, biorąc pod uwagę fakt, że wygląd dłoni jest skarbnicą wiedzy o naszym zdrowiu. Dlaczego dłonie puchną, są czerwone lub zimne? Co pomoże na opuchnięte dłonie?
Co spuchnięte dłonie mówią o zdrowiu?
Codziennie wykonujemy wiele pielęgnacyjnych czynności wokół dłoni. Ale czy na pewno zwracamy na nie odpowiednio dużo uwagi? Warto przyjrzeć się uważnie naszym dłoniom, gdyż ich wygląd wiele mówi o procesach, jakie mają miejsce w organizmie.
Spuchnięte dłonie są objawem wskazującym na to, że w tym obszarze ciała doszło do nagromadzenia płynu. Jakie są częste przyczyny występowania opuchniętych dłoni?
- zbyt długie utrzymywanie jednej pozycji ciała,
- nadmiar spożywanej soli,
- nadwaga lub otyłość,
- ciąża (spuchniętym dłoniom w ciąży może towarzyszyć także opuchnięcie kostek, stóp i palców),
- przyjmowanie niektórych leków, m.in. niektórych leków obniżających ciśnienie krwi czy tabletek antykoncepcyjnych.
Puchnięcie dłoni i palców może być związane także z innymi czynnikami. Przyczynami spuchniętych dłoni są czasem również:
- urazy, np. stłuczenie ręki lub jej zwichnięcie,
- gwałtowne zmiany temperatury otoczenia,
- ugryzienie owada,
- choroby serca, nerek, wątroby,
- zakrzepy,
- cukrzyca,
- infekcje.
Jak leczyć spuchnięte dłonie?
Masz spuchnięte dłonie i zastanawiasz się co z tym zrobić? Nie wiesz, dlaczego puchną ci dłonie i ręce? Kiedy puchną palce u rąk warto najpierw zwrócić uwagę czy ilość przyjmowanych płynów jest odpowiednia. Zatrzymanie wody w tkankach podskórnych jest automatyczną reakcją organizmu na deficyt wody i próbą zabezpieczenia na wypadek odwodnienia. Wpływ na zatrzymanie wody i powstawanie obrzęków dających efekt spuchniętych dłoni może mieć również zbyt duże spożywanie soli lub niewystarczająca ilość białka odpowiedzialnego za usuwanie nadmiaru płynów z organizmu.
Jak leczyć spuchnięte dłonie? W przypadku opuchnięć palców pomocne jest zwiększenie aktywności fizycznej ‒ niewielka ilość ruchu w ciągu dnia spowalnia krążenie i zaburza naturalny przepływ wody w organizmie. Warto również skonsultować się z lekarzem, gdyż obrzęk dłoni, zwłaszcza utrzymujący się dłuższy czas lub nasilający się, może być objawem chorób nerek, serca lub tarczycy.
Przyczyny i leczenie czerwonych dłoni
Zaczerwienienia dłoni mogą się pojawić w wyniku przemarznięcia, uczulenia ‒ na przykład na środki czystości ‒ albo jako konsekwencja wysiłku fizycznego. Jeśli mamy czerwone dłonie na zewnątrz lub po spacerze, zwłaszcza w chłodne dni lub po dłuższym kontakcie z zimną wodą, wystarczy powoli ogrzać dłonie, unikając gwałtownych zmian temperatur. Uczucie pieczenia można złagodzić odpowiednimi kremami do pielęgnacji podrażnionej skóry.
Masz czerwone dłonie po zastosowaniu kosmetyków lub użyciu detergentów? W przypadku reakcji alergicznych i kontaktowych zmian po zetknięciu z drażniącymi substancjami jedynym skutecznym sposobem jest unikanie tych substancji. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o środki czystości, takie jak płyny do naczyń, mycia podłóg czy mebli, ale również o mydło czy krem do rąk. Te najpopularniejsze i codziennie używane kosmetyki zamiast pielęgnować, potrafią wysuszać, powodować uczucie swędzenia, pieczenia i zaczerwienienia dłoni i innych obszarów ciała. Przy wyborze tych kosmetyków zwracajmy uwagę na skład, wybierajmy produkty bazujące na naturalnych składnikach, z ekstraktami naturalnymi. Na szczególną uwagę w leczeniu czerwonych dłoni na zewnątrz lub od wewnątrz zasługują rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska i lukrecja, które łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia.
Pęknięcia opuszków palców – przyczyny i leczenie
Niekiedy na opuszkach pojawiają się pęknięcia. Bywa, że zmiany te są bolesne, trudno się goją i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Czasami towarzyszy temu objaw spuchniętych dłoni. To może wskazywać na alergię skórną. Warto więc na wstępie przyjrzeć się stosowanym w domu środkom, przy wszelkich pracach domowych używać rękawiczek ochronnych, zminimalizować ilość stosowanych kosmetyków, ograniczyć je do tych specjalnie wyselekcjonowanych.
Pękające opuszki palców są też wynikiem niedoboru witamin z grupy B, A i E. Wprowadzenie do diety produktów bogatych w te witaminy będzie dodatkowym wsparciem kuracji. Znajdziesz je w produktach, takich jak:
- zboża, fasola, orzechy i pestki, mleko, mięso (witaminy z grupy B),
- marchew, szpinak, mleko, żółtka jaj, papryka, brzoskwinie (witamina A),
- pestki (np. słonecznika), orzechy, oleje roślinne (witamina E).
Jeśli mimo zadbania o zbilansowany jadłospis uwzględniający produkty bogate w te składniki odżywcze problem nie zniknie, skonsultuj się z lekarzem, gdyż pękające opuszki palców mogą być również objawem niedoczynności tarczycy lub cukrzycy.
Przyczyny i sposoby na zimne dłonie
Kolejnym problemem mogą być zimne dłonie. Wbrew pozorom nie musi być to wcale skutek przemarznięcia. Okazuje się, że długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji zaburza przepływ krwi i skutkuje pojawieniem się uczucia chłodu. Siedząca praca biurowa przy komputerze może więc przyczyniać się do „marznięcia dłoni”. Warto wówczas robić krótkie przerwy, masować dłonie, wykonać kilka ćwiczeń dłoni.
Zimne dłonie mogą być również efektem zażywania niektórych leków czy palenia papierosów, które wywołują skurcze naczyń i w następstwie zmniejsza się ukrwienie palców. Wtedy efektem mogą być także spuchnięte dłonie.
Zanim następnym razem odruchowo sięgniecie po krem do rąk, przyjrzyjcie się uważnie swoim dłoniom. Być może potrzebują one specjalnej pielęgnacji albo powinnyście wprowadzić drobne zmiany w diecie i trybie życia.
Bibliografia
- National Health Service (2019) Swollen arms and hand (oedema).
Zobacz także
„Zdrowy kosmetyk to receptura nastawiona na działanie, a nie tylko przyjemną aplikację czy ładny zapach”. Kwestionariusz urodowy: CosmetiCosmos
HZ testuje naturalne kosmetyki: liposomowe serum pod oczy od Mokosh
„Piękno przychodzi do nas razem z akceptacją siebie”. Kwestionariusz urodowy: Martka Natura
Polecamy
Mocne paznokcie są twoim marzeniem? Sprawdź, co na nie wpływa
Zielona bakteria na paznokciu – jak sobie z nią poradzić?
Uczulenie na manicure hybrydowy. Jak wygląda i co zrobić, kiedy się pojawi?
Onycholiza – jak leczyć i jakie są przyczyny tej choroby paznokci?
się ten artykuł?