Chemiczka z Uniwersytetu Łódzkiego zbadała, jak manicure hybrydowy wpływa na paznokcie. „Pod tą piękną warstwą zachodzą procesy chemiczne”

Manicure hybrydowy przez wiele kobiet uznawany jest za estetyczny standard. Badania naukowczyni z Uniwersytetu Łódzkiego pokazują jednak, że cena za efekt idealnych paznokci może być zaskakująco wysoka. Co konkretnie dzieje się z płytką paznokcia po miesiącach regularnego manicure hybrydowego? Sprawdziła to dr hab. Kamila Borowczyk.
Chemiczka ujawnia prawdę o paznokciach hybrydowych
Manicure hybrydowy to trend ostatnich lat. Kobiety doceniły tę formę ozdabiania paznokci głównie ze względu na wygodę. Hybryda nie tylko zapewnia piękny, błyszczący i elegancki efekt zadbanych paznokci, ale też idealnie wpasowała się w nasz zabiegany styl życia, bo prawidłowo położona trzyma się nawet trzy tygodnie. Manicure hybrydowy wykonywany jest na naturalnej płytce paznokcia i utwardzany pod lampą, która emituje promieniowanie UV/LED. Jeśli korzystasz z tej metody systematycznie, z pewnością zainteresuje cię kwestia bezpieczeństwa hybrydy, a tę sprawdziła dr hab. Kamila Borowczyk, naukowczyni z Uniwersytetu Łódzkiego.
Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP, pomysł na badania związane z oceną zawartości najważniejszych związków budujących płytkę paznokcia pojawił się w związku z jej osobistymi obserwacjami. Zachęcona rekomendacjami koleżanek stosujących lakiery hybrydowe postanowiła sprawdzić tę metodę na sobie. Pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne: lakier hybrydowy nie odklejał się od płytki paznokcia i nie zdzierał tak szybko jak klasyczny.
„Tradycyjny lakier przy codziennych obowiązkach i pracy w rękawiczkach ochronnych utrzymywał się średnio trzy dni, a lakiery hybrydowe wyglądały dobrze nawet po dwóch tygodniach, przez co paznokcie nie wymagały tak częstej pielęgnacji” – wyjaśniła w artykule opublikowanym na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.
Wątpliwości co do bezpieczeństwa tej metody stylizacji zaczęła nabierać po dwóch miesiącach regularnego jej stosowania. Po usunięciu warstwy lakieru zauważyła, że jej paznokcie są cienkie jak papier i bardzo wysuszone. „Osłabienie płytki w tak krótkim czasie dało mi do myślenia” – podkreśliła.
Zaznaczyła, że widok wysuszonej płytki był dla niej impulsem do tego, by sprawdzić, jakie procesy od strony chemicznej zachodzą na powierzchni paznokcia na skutek stosowania lakieru hybrydowego utwardzanego promieniowaniem UV. Postanowiła przeprowadzić badania dotyczące oceny zawartości cysteiny i metioniny. Są to dwa podstawowe aminokwasy niezbędne do prawidłowej syntezy keratyny, odpowiadającej za twardość paznokcia.
Materiałem do wstępnych badań były jej własne paznokcie. Ich fragmenty zostały obcięte za pomocą odpowiednio wysterylizowanych obcinaczek, a następnie przechowywane w zamkniętych, polipropylenowych probówkach w temperaturze pokojowej do czasu zbadania. Następnie chemiczka rozszerzyła swoje badania o 14 ochotniczek, które nigdy wcześniej nie stosowały lakierów hybrydowych, tipsów czy przedłużania żelowego. Regularnie nakładano im lakier hybrydowy i pobierano potrzebne próbki. Przed pierwszym nałożeniem lakieru hybrydowego, paznokcie ochotniczek zostały sfotografowane, zmierzone pod kątem ich grubości, a następnie przycięte w celu pobrania próbek.
„Procedury nakładania lakierów i ich zdejmowania przy pomocy frezarki były powtarzane systematycznie, co dwa tygodnie przez okres 6 miesięcy” – wyjaśniła naukowczyni.
„Paznokieć staje się upośledzony”
Obserwacje i pomiary prowadzone przez 6 miesięcy udowodniły, że stosowanie lakierów hybrydowych ma negatywny wpływ na płytkę paznokcia, czego objawami są: jej zwiększona łamliwość, rozdwajanie i kruszenie się.
„Płytka paznokci 'zaizolowana’ warstwą lakierów ma ograniczony dostęp do powietrza, wody, światła czy kosmetyków nawilżających skórę dłoni i paznokcie. Zastosowane warunki mogą powodować, że paznokieć staje się upośledzony – cienki, miękki, wysuszony. Tym samym przestaje pełnić swoją funkcję ochronną i staje się bardziej wrażliwy, chropowaty, popękany” – wyjaśniła.
Badania analityczne wykazały, jaka może być przyczyna osłabienia, które widoczne było gołym okiem. Naukowczyni zaobserwowała, że w po 6 miesiącach stosowania stylizacji paznokci z wykorzystaniem promieniowania UV w znaczącym stopniu obniża się ilość aminokwasów budujących płytkę paznokcia – cysteiny i metioniny.
„W przypadku pierwszego związku, czyli cysteiny, ilość tego aminokwasu w płytkach po półrocznym stosowaniu lakierów hybrydowych zmniejszyła się o 22%, a w przypadku metioniny o ponad 30%!” – czytamy na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.
Badania dr hab. Kamili Borowczyk z zespołu prof. Rafała Głowackiego jednoznacznie pokazują, że regularne stosowanie hybryd może prowadzić do osłabienia paznokci. Naukowczyni apeluje o świadome podejście do pielęgnacji.
„Lakiery hybrydowe z pewnością potrafią być piękną ozdobą dla naszych paznokci, warto jednak pamiętać, że pod tą piękną warstwą zachodzą procesy chemiczne, które mają wpływ na skład naszych paznokci” – zaznacza dr hab. Kamila Borowczyk. „Po ciężkim dniu potrzebujemy odpoczynku i podobnie jest z naszymi paznokciami, którym przy regularnym stosowaniu lakierów hybrydowych, warto dać chwilę odpoczynku i regeneracji” – dodaje.
Źródło: PAP, uni.lodz.pl
Zobacz także

„Manicure hybrydowy nie jest dla każdej z nas” – mówi mgr Joanna Skrzypczak, kosmetolog i szkoleniowiec

„Wtedy myślałam, że jestem gorsza. Dopiero teraz zrozumiałam, że jestem wyjątkowa” – mówi Kinga Wawro, dziewczyna bez ręki pracująca w warsztacie samochodowym

Dlaczego moje paznokcie są żółte? Oto 7 najczęstszych przyczyn i sposoby leczenia
się ten artykuł?