Czym jest azeloglicyna i kiedy po nią sięgać, jakie są przeciwwskazania?
Azeloglicyna, czyli pochodna kwasu azelainowego, która ma doskonały wpływ na kondycję skóry – rozjaśnia ją, nawilża oraz ujędrnia. Znajdziemy ją w składzie wielu przeróżnych produktów, najczęściej kremów do twarzy. Co warto o niej wiedzieć?
Azeloglicyna – co to jest?
Azeloglicyna składa się z glicyny i kwasu azelainowego. To przezroczysty, jasno-żółty roztwór o dość charakterystycznej, aczkolwiek niedrażniącej i delikatnej woni. Kwas azelainowy działa przede wszystkim przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Jest bardzo pomocny w walce z trądzikiem, gdyż normalizuje różnego rodzaju procesy skórne (hamuje rogowacenie naskórka, zwalcza stan zapalny, działa przeciwłojotokowo i przeciwbakteryjnie).
Kwas w przeciwieństwie do azeloglicyny nie rozpuszcza się w wodzie, więc ciężko go zastosować w wielu kosmetykach. Z kolei jego pochodna w połączeniu z glicyną nie tylko łatwo zachowuje jego właściwości, ale do tego świetnie łączy się z innymi substancjami, łatwo rozpuszcza i jest dość stabilna.
Zawarta w azeloglicynie glicyna sprawia, że substancja działa nawilżająco i wzmacniająco, a do tego wzmacnia działanie rozjaśniające i przeciwtrądzikowe kwasu azelainowego.
Wybiela i rozjaśnia
Azeloglicyna działa rozjaśniająco i wybielająco na różnego rodzaju przebarwienia skórne, które powstały na skutek stanów zapalnych, nadmiernej ekspozycji na słońce, hormonów (często plamy są zauważalne u kobiet w ciąży). Substancja ta nie tylko sprawia, że przebarwienia są coraz jaśniejsze, aż całkowicie stają się niewidoczne, ale też hamuje produkcję enzymu tyrozynazy. Enzym ten jest właśnie odpowiedzialny za tworzenie barwnika, jakim jest melanina. Zmniejsza się więc ryzyko pojawiania nowych przebarwień.
Nawilża i ujędrnia
Azeloglicyna jest często składnikiem kremów do twarzy, ponieważ zwiększa poziom nawilżenia skóry. Do tego sprawia, że skóra jest jędrniejsza i bardziej elastyczna. Plusem jest bez wątpienia fakt, że poprawę kondycji skóry po stosowaniu azeloglicyny można zauważyć po upływie kilku tygodni, więc stosunkowo szybko w porównaniu z innymi preparatami.
Działa antybakteryjnie
Jedną z cech charakterystycznych azeloglicyny jest to, że ma silne działanie antybakteryjne, szczególnie w stosunku do bakterii: Staphylococcus epidermis oraz Staphylococcus aureus. Bakterie te są charakterystyczne dla zmian trądzikowych.
Azeloglicyna – sposób na rumień i zaczerwienienia
Rumień to dolegliwość skórna, z którą zmagają się nie tylko osoby młode. Niewłaściwe działanie gruczołów łojowych oraz nadmiar sebum sprawiają, że na skórze pojawiają się zanieczyszczenia, zaskórniki, a także zaczerwienienia i podrażnienia. Pomóc w walce z nimi może azeloglicyna. Zawarta w kosmetykach działa antybakteryjnie i poprawia pracę gruczołów łojowych, regulując ilość wydzielanego sebum. Substancja szybko przenika w głąb skóry, a do tego jest lepiej tolerowana przez skórę niż kwas azelainowy.
Plusem azeloglicyny jest także to, że pomaga zwalczyć zmiany potrądzikowe.
Normalizuje sebum
Azeloglicyna normalizuje także ilość wydzielanego sebum (przede wszystkim w okolicy podbródka i czoła). Wszystko dzięki temu, że substancja hamuje enzym 5-alfa reduktazy. Dzięki temu, że nie dochodzi do nadmiaru produkcji sebum, skóra się nie świeci i nie jest nieprzyjemnie tłusta.
Do jakich kosmetyków dodaje się azeloglicynę?
Azeloglicynę można najczęściej spotkać w kosmetykach do skóry:
- trądzikowej,
- naczynkowej,
- łojotokowej,
- z trądzikiem różowatym,
- zanieczyszczonej,
- z rumieniem,
- z różnego rodzaju przebarwieniami, powstałymi m.in. na skutek stanów zapalnych, urazów, trądziku, promieni słonecznych czy hormonów,
- przetłuszczającej się,
- odwodnionej.
Czy są przeciwwskazania do stosowania azeloglicyny?
Azeloglicyna jest delikatniejsza niż kwas azelainowy, którego nie powinno się stosować po krioterapii, zabiegach chirurgicznych i przez osoby, które przechodzą terapię pochodnymi witaminy.
Azeloglicyna może być stosowana także przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Uznawana jest za bezpieczną substancję, która nie wywołuje skutków ubocznych.
Substancja ta nie przyczynia się do zwiększenia wrażliwości skóry na działanie promieni słonecznych. Dlatego po kosmetyki, które ją zawierają, można sięgać o każdej porze roku, bez konieczności zapewnienia skórze dodatkowej ochrony.
Zobacz też: Kwas azelainowy – właściwości, wskazania, jak stosować
Źródła:
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/azeloglicyna-vs-kwas-azelainowy,15778 [dostęp: 9.02.2023 r.]
https://arkana.pl/eksperci/azeloglicyna-sposobem-rumien-zaczerwienienia/ [dostęp: 9.02.2023 r.]
https://e-naturalne.pl/pl/p/Azeloglicyna/1612 [dostęp: 9.02.2023 r.]
https://www.doz.pl/czytelnia/a16477-Kwas_azelainowy__charakterystyka_wlasciwosci_i_zastosowanie._Czy_pomoze_na_przebarwienia_i_tradzik [dostęp: 9.02.2023 r.]
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?