Przejdź do treści

Fibroblasty – ich wpływ na wygląd i kondycję skóry

Fibroblasty – ich wpływ na wygląd i kondycję skóry Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fibroblasty to małe, niepozorne komórki tkanki łącznej, które mają ogromny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Odpowiadając za produkcję kolagenu i elastyny oraz stymulując syntezę kwasu hialuronowego, zapewniają jej bowiem jędrność, elastyczność i gładkość. Niestety, im jesteśmy starsze, tym fibroblasty stają się mniej aktywne. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje szereg zabiegów stymulujących ich pracę.

Co to są fibroblasty? 

Fibroblasty to komórki tkanki łącznej, które występują w skórze właściwej i stanowią jej główny budulec. Ich nazwa pochodzi od słów: „fibra”, czyli włókna i „blastos”, czyli zawiązek, zarodek. Fibroblasty kształtem przypominają wrzeciono lub gwiazdę o długich i cienkich wypustkach, które to opierają się niejako na włóknach tkanki łącznej.  

Zadaniem fibroblastów jest produkcja kolagenu  i elastyny, które z kolei są najważniejszymi białkami budującymi skórę właściwą. Stanowią one swego rodzaju rusztowanie i to właśnie one odpowiadają za jędrność, sprężystość i napięcie skóry. Co istotne, fibroblasty odpowiadają również za syntezę kwasu hialuronowego, który zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie.  

Jak stymulować fibroblasty? 

Fibroblasty w bezpośredni sposób wpływają na nasz wygląd. To dzięki ich odpowiedniemu poziomowi skóra wygląda bowiem młodo i świeżo. Niestety z wiekiem stają się one coraz mniej aktywne, a ich zdolność do odnawiania się poprzez podział, jest coraz mniejsza. Szacuje się, że od około 30. roku życia liczba podziałów w nich zachodząca zmniejsza się o 1 proc. z każdym rokiem. Tym samym ilość i jakość produkowanych przez fibroblasty włókien kolagenowych i elastynowych spada, co objawia się starzeniem się skóry. To dlatego z wiekiem staje się ona mniej gładka i elastyczna, traci swój odpowiedni poziom nawilżenia i przybiera ziemisty kolor.  

Ratunkiem dla coraz mniej aktywnych fibroblastów i tym samym dla naszego wyglądu jest zbilansowana dieta. Zwróć uwagę, aby była bogata w źródła witaminy C, która bierze udział w biosyntezie kolagenu i elastyny. Nie zapominaj o kwasie hialuronowym – znajdziesz go w drobiu, wołowinie, baraninie, cielęcinie oraz takich warzywach jak fasola, soja, czerwone buraki, ziemniaki. Do diety włącz także zielone warzywa, które dostarczą twojemu organizmowi luteinę, wspomagającą budowę włókien kolagenowych.    

W stymulowaniu fibroblastów nieoceniona jest także odpowiednio dobrana pielęgnacja. Z pomocą przychodzi także kosmetologia oraz medycyna estetyczna. 

Fibroblasty a medycyna estetyczna  

Wśród zabiegów medycyny estetycznej, których zadaniem jest pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny oraz zwiększenia syntezy kolagenu, wymienić można m.in. mezoterapię mikroigłową i igłową, peelingi chemiczne, zabiegi z użyciem nici modelujących, laseroterapię, a także zabiegi z wykorzystaniem tzw. stymulatorów tkankowych 

Dostęp do większości z nich oferują niemal wszystkie gabinety medycyny estetycznej. Choć są w pełni bezpieczne, zwróć uwagę na doświadczenie zespołu specjalistów i rekomendacje. Ceny zabiegów wahają się od kilkuset złotych wzwyż, warto też pamiętać, że niektóre należy wykonywać seriami.  

Fibroblasty autologiczne 

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie w medycynie estetycznej autologicznych fibroblastów. Na czym polega ta terapia? Opiera się ona na podaniu pod skórę fibroblastów, które zostały uprzednio pobrane i wyizolowane z tkanki pacjenta, a następnie namnożone w warunkach laboratoryjnych 

Zabieg odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest pobranie w znieczuleniu miejscowym niewielkiego fragmentu skóry np. z okolicy zausznej i wysłanie go do laboratorium w celu namnożenia komórek. Po około ośmiu do dziesięciu tygodni można po raz pierwszy wstrzyknąć pod skórę roztwór, który zawiera namnożone fibroblasty, a po kolejnych dwóch tygodniach do miesiąca – powtórzyć iniekcję. Skąd ta przerwa? W tym czasie wstrzyknięte komórki mają za zadanie pobudzić fibroblasty już uśpione w skórze.  

Warto podkreślić, że autologiczne fibroblasty nie pełnią funkcji wypełniacza, ale mają za zadanie pobudzić te obecne w skórze do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny.  

Zabieg termoliftingu

Fibroblasty autologiczne – wskazania, przeciwskazania, dostępność zabiegu 

Zabieg z wykorzystaniem fibroblastów autologicznych przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy szukają w medycynie rozwiązań jak najbardziej naturalnych. Wskazaniami do jego wykonania są: 

 • wiotkość i utrata jędrności skóry, 
 • zmarszczki, 
 • bruzdy, w tym nosowo-wargowe, marionetki; 
 • blizny potrądzikowe; 
 • dodatek do botoksu; 
 • dodatek przed lub po zabiegami laserowymi. 

Warto zaznaczyć, że mimo iż fibroblasty autologiczne uznawane są bezpieczny sposób poprawy wyglądu skóry, istnieją okoliczności, które wykluczają wykonanie zabiegu. Są to m.in.: 

 • choroby autoimmunologiczne, 
 • chemioterapia lub sterydoterapia, 
 • bakteryjne i wirusowe infekcje skóry,  
 • nowotwory skóry, 
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. 

Z uwagi na stosunkowo wysokie koszty namnażania fibroblastów w warunkach laboratoryjnych, zabiegi z ich wykorzystaniem nie należą do tanich. Wykonują je ponadto wyłącznie renomowane kliniki, które na ogół dokonują indywidualnej wyceny zabiegu, mając na uwadze m.in. obszar pobranej tkanki. 

 


Źródła: 

 1. „Nowe możliwości medycyny estetycznej – zabiegi z wykorzystaniem tkanek autologicznych” biotechnologia.pl (dostęp: 19. 12. 2022).  
 2. A. Galęba „Ocena jakości życia pacjentów przed i po wybranych zabiegach za zakresu medycyny estetycznej” Praca doktorska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wydział Nauk o Zdrowiu, Poznań 2011. 
 3. A. Kołaczek „Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej” Kosmetologia Estetyczna 6/2015. 
 4. D. Wydro „Autologiczne fibroblasty w medycynie estetycznej” II Konferencja Twarz w Medycynie, Warszawa 2016.  

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: