Przejdź do treści

Kwas azelainowy – właściwości, wskazania, jak stosować

Kobieta nakładająca krem na twarz
Kwas azelainowy - właściwości, wskazania, jak stosować Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kwas azelainowy (AZA) stosowany jest jako złuszczający peeling dermatologiczny. Szczególnie poleca się go osobom borykającym się ze zmianami trądzikowymi oraz przebarwieniami skóry. Zabiegi z kwasem azelainowym działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, keratolitycznie i przeciwłojotokowo. Preparaty zawierające AZA dostępne są pod postacią leków oraz produktów kosmetycznych, takich jak kremy, żele, maski czy toniki.

Kwas azelainowy – właściwości

Kwas azelainowy (azelaic acid, AZA) to substancja otrzymywana z bakterii Pityrosporum ovale. Dzięki korzystnemu wpływowi na skórę, wykorzystuje się go zarówno w preparatach kosmetycznych jak i lekach. Kwas azelainowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne (przeciwko Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus) oraz przeciwgrzybicze (przeciwko Candida albicans). Ponadto reguluje wydzielanie sebum i działa komedolitycznie, dlatego jest świetnym kwasem na zaskórniki. Dzięki właściwościom przeciwłojotokowym kwas azelainowy sprawia, że skóra mniej się przetłuszcza i nie błyszczy się nadmiernie, a ujścia gruczołów łojowych przestają być zaczopowane. AZA przypisuje się także właściwości antyoksydacyjne – kwas zmiata wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych i starzenia się skóry. Co więcej, kwas azelainowy odpowiada też za hamowanie procesów melanogenezy, dzięki czemu redukuje przebarwienia potrądzikowe, pozapalne i polekowe.

Kwas azelainowy – wskazania

Kwas azelainowy dedykowany jest osobom z cerą suchą i normalną, które borykają się ze zmianami trądzikowymi i przebarwieniami. AZA znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • trądziku różowatego: redukuje liczbę zmian niezapalnych i zapalnych, zmniejsza nasilenie rumienia;
  • trądziku pospolitego i krostkowo-grudkowego: działa przeciwzaskórnikowo, przeciwbakteryjnie, zmniejsza stany zapalne;
  • hiperpigmentacji: niweluje przebarwienia, regeneruje skórę;
  • wypadania włosów;
  • łojotokowego zapalenia skóry;
  • nadmiernej keratynizacji naskórka.

Kwas azelainowy – przeciwwskazania

Peelingów z użyciem kwasu azelainowego nie mogą wykonywać kobiety w ciąży i laktacji, chorzy na pęcherzyce i kolagenozy oraz osoby z aktywnym trądzikiem i opryszczką. Do innych przeciwwskazań zalicza się: przerwanie ciągłości naskórka, doustną terapię retinoidami, skłonność do powstawania bliznowców oraz ciężkie postacie trądziku.

Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi; na zdjęciu kobieta w gabinecie medycyny estetycznej- Hello Zdrowie

Kwas azelainowy – jak stosować?

Peeling kwasem azelainowym to jeden z popularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. U osób ze zmianami trądzikowymi i przebarwieniami bardzo często stosuje się kwas azelainowy w połączeniu z kwasem migdałowym i kwasem salicylowym, które działają synergistyczne. Przebieg zabiegu jest podobny do kuracji, w których stosuje się inne rodzaje kwasów.

Po zebraniu wywiadu, kosmetolog dobiera preparat o odpowiednim składzie, wykonuje demakijaż skóry, odtłuszcza skórę i zabezpiecza wrażliwe obszary: oczy i usta. Kwas nakładany jest pędzelkiem lub patyczkiem kosmetycznym na kilka minut (może wystąpić mrowienie lub delikatne pieczenie), a następnie zmywany przy pomocy neutralizatora. Następnie aplikowana jest maska na około 15-20 minut. Na zakończenie zabiegu stosuje się odpowiednio dobrany krem. W czasie kuracji z kwasem azelainowym należy unikać mycia twarzy chlorowaną wodą z dodatkiem mydeł zapachowych oraz zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol. Skórę trzeba chronić przed słońcem stosując kremy z filtrem UV.

Młoda kobieta / istockphoto.com

Kremy i inne kosmetyki z kwasem azelainowym

Na rynku dostępnych jest wiele kremów z kwasem azelainowym. Takie produkty przeznaczone są do pielęgnacji domowej. Działają delikatniej niż preparaty używane w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych, dlatego są stosowane jedynie wspomagająco w leczeniu zmian trądzikowych i hiperpigmentacyjnych.  Mogą stosować je osoby praktycznie z każdym rodzajem cery, a szczególnie z cerą wrażliwą, naczyniową i trądzikową. Kwas azelainowy dodaje się również do masek oczyszczających i różnego typu kremów, często w połączeniu z kwasem salicylowym, witaminą C i E oraz glicyną. Ponadto AZA można znaleźć w tonikach i serum.

Kwas hialuronowy

Bibliografia:

  1. A. Kurek Górecka i in., Zastosowanie kwasu azelainowego i azeloglicyny we współczesnej dermatologii i kosmetologii, Terapia i leki, 2017/73, nr 12.
  2. P. Dębek i in., Zastosowanie kwasu azelainowego w wybranych schorzeniach dermatologicznych, Medycyna Rodzinna, 2018/4, s. 307-314.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: