Zaskórniki – kiedy powstają wągry, jak się ich pozbyć?
Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, to problem, z którym najczęściej mają do czynienia posiadaczki skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Wągry pojawiają się na nosie i w jego okolicach, na brodzie i na czole. Widząc na twarzy małe, nieestetyczne kropki, aż korci nas, by się ich jak najszybciej pozbyć. Jak to zrobić skutecznie, by nie pogorszyć stanu naszej skóry? Czy wyciskanie wągrów to dobry pomysł? Na te pytania odpowiada dermatolożka, Joanna Skrzypczak.
Co to są zaskórniki i jak powstają?
Joanna Skrzypczak to autorka bardzo popularnego profilu na Instagramie – Ekspert Kosmetyczny, który obserwuje już ponad 8 tys. osób. Ekspertka chętnie dzieli się na nim swoją wiedzą z zakresu pielęgnacji skóry. Tym razem kosmetolożka postanowiła poruszyć kwestię zaskórników, które spędzają sen z powiek wielu z nas.
Zaskórniki powstają wtedy, kiedy gruczoły łojowe produkują za dużo sebum. Sebum, łącząc się z zanieczyszczeniami oraz martwymi komórkami naskórka, powoduje, że zablokowane zostają ujścia porów skórnych, co w konsekwencji skutkuje powstawaniem zaskórników. Te niedoskonałości mogą pojawić się na naszej twarzy po raz pierwszy w okresie dojrzewania. To również typowa zmiana w przebiegu trądziku. Ale zaskórniki nie są bolączką jedynie wieku pokwitania. Mogą pojawić się tak naprawdę w każdym wieku jako efekt niewłaściwej pielęgnacji skóry.
Do zapychania porów przyczyniają się w głównej mierze kosmetyki, które na co dzień aplikujemy na twarz tj. mocno kryjące pudry, ciężkie podkłady, tłuste i oleiste kremy nieodpowiednio dobrane do rodzaju naszej cery. Ponadto zasypianie w pełnym makijażu bądź niezbyt dokładny demakijaż również może skutkować zapychaniem się ujść porów skórnych. Zaskórniki z reguły pojawiają się na twarzy, w strefie T, obejmującej nos, czoło, brodę.
Najczęściej występujące w kosmetykach substancje komedogenne, powodujące zatykanie porów i powstawanie zaskórników to:
- olej kukurydziany
- olej kokosowy
- masło kakaowe
- olej migdałowy
- olej z awokado
- parafina
- lanolina
- glikol propylenowy
- chlorek potasu.
Zaskórniki na twarzy i ciele powstają, gdy nie złuszczasz regularnie skóry. Wówczas zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka gromadzą się w porach, efektem czego są zaskórniki zaskórniki na czole, zaskórniki na brodzie, zaskórniki na nosie, zaskórniki na plecach.
Rodzaje zaskórników
Zaskórniki z reguły pojawiają się na twarzy, w strefie T, obejmującej nos, czoło, brodę. Dość często występują także wągry na policzkach, a także zaskórniki na plecach czy klatce piersiowej. Joanna Skrzypczak w swoim wpisie na Instagramie wymienia dwa rodzaje zaskórników: otwarte i zamknięte.
ZASKÓRNIKI ZAMKNIĘTE – często niewidoczne na pierwszy rzut oka, gdy naciągniemy skórę możemy je zobaczyć.
? ujście mieszka jest ZATKANE to czop łojowo-rogowy. Zawartość nie może wydostać się na zewnątrz.
? może zaniknąć samodzielnie lub dojść do zakażenia i przerodzić się w stan zapalny – krostę – wyjaśnia kosmetolożka.
Zdaniem ekspertki to właśnie zaskórniki zamknięte odpowiadają za to, że gdy wdrożymy produkty do skóry trądzikowej, następuje pogorszenie stanu skóry. „To stan przejściowy, skóra się oczyszcza” – dodaje. Zaskórnik zamknięty charakteryzuje się jasnym zabarwieniem, co wynika z faktu, że ujście gruczołu łojowego zamknięte jest zrogowaciałym naskórkiem i treść zaskórnika nie podlega kontaktowi z powietrzem, a tym samym – utlenieniu i ściemnieniu.
RozwińZASKÓRNIKI OTWARTE – tzw. wągry.
? Tutaj ujście mieszka się nie domyka widoczny jest czarny punkt – to nie brud, to utleniony czop łojowo-grudkowy.
? zaskórniki głębokie znajdują się głównie na nosie, brodzie, uszach. Inaczej wyglądają zaskórniki na policzkach i kościach policzkowych – są bardziej płaskie a ich ujście w stosunku do głębokości jest bardzo duże.
?Wydzielina jest przeważnie twarda i ciężko ją usunąć – tłumaczy Skrzypczak.
Zaskórniki – jak się pozbyć domowymi sposobami?
Usuwanie zaskórników w domu nie jest proste. Próby samodzielnego usunięcia zaskórników mogą skończyć się bardzo źle, ponieważ naruszając skórę, możemy uszkodzić mieszki włosowe oraz doprowadzić do stanu zapalnego, przez który mogą powstać blizny. Joanna Skrzypczak odradza samodzielne wyciskanie zaskórników. „Robienie tego w sposób nieprawidłowy, w sposób niehigieniczny może powodować rany, krwawienie i wtórne zakażenia, stany zapalne, blizny i miejscowe przebarwienia” – wyjaśnia ekspertka. Nie przedstawimy tu zatem sposobu na to, jak wyciskać wągry – to zostawmy specjalistom. Podpowiemy natomiast, jak usunąć zaskórniki, by uchronić się przed pogorszeniem stanu naszej skóry?
„Do oczyszczania zaskórników zasadniczo nie używa się siły. A teraz wyobraź sobie jak zwykle to robisz? No właśnie… Jeśli zaskórniki są Twoim problemem, sięgnij po odpowiedni dermokosmetyk, udaj się do kosmetologa na zabieg oczyszczania, który zostanie dobrany do indywidualnych potrzeb. Pozwoli to poprawić wygląd skóry” – dodaje kosmetolożka.
Nie są zalecane takie metody jak samodzielne wyciskanie wągrów, stosowanie przyrządu do usuwania zaskórników, który ma rzekomo zasysać treść gruczołów łojowych i usuwać wągry. Można natomiast postawić na odpowiednią pielęgnację skóry, co pozwoli ją dogłębnie oczyścić i zminimalizuje ryzyko powstania zaskórników w przyszłości. Doskonałe efekty przynosi wykonanie parówki, która rozszerza pory i ułatwia ich oczyszczanie. Może być ona pierwszym etapem pielęgnacji przed wykonaniem peelingu czy maski oczyszczającej. Jak zrobić parówkę na twarz? Wystarczy przygotować napar z ziół, np. pokrzywy, skrzypu, rumianku, nagietka, szałwii i rozmarynu, po czym przelać napar do miski, nachylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem. Parówka powinna trwać 10 – 15 minut. Następnie można wykonać peeling lub domową maseczkę na zaskórniki. Ostatnio ogromną popularnością cieszy się tzw. czarna maska. Jak zrobić maseczkę na wągry z węglem aktywowanym? Dwie tabletki węgla aktywowanego należy wymieszać z 2 łyżeczkami żelatyny, a następnie dodać 2 łyżki ciepłej wody. Maskę należy rozprowadzić na oczyszczonej skórze twarzy i pozostawić na 15 – 20 minut.
Choć niekiedy trudno jest nam oprzeć się pokusie wyciśnięcia kilku czarnych krostek, znacznie skuteczniejszą metodą jest oddanie się w ręce specjalisty, który dobierze nam odpowiednie kosmetyki oraz przeprowadzi zabieg w sterylnych warunkach.
Jak pozbyć się wągrów – leczenie preparatami z apteki
W celu zredukowania widoczności wągrów na twarzy, dobrze jest sięgnąć po kosmetyki normalizujące pracę gruczołów łojowych oraz rogowacenie naskórka. Jak się pozbyć zaskórników preparatami z apteki? Można stosować kremy na zaskórniki, zawierający kwas azelainowy, propolis, aloes. tego typu preparaty działają łagodząco i przeciwzapalnie. Z kolei preparaty zawierające kwasy: mlekowy, migdałowy, glikolowy czy salicylowy skutecznie złuszczają martwy naskórek i dogłębnie oczyszczają pory.
Jak się pozbyć zaskórników w gabinecie kosmetologicznym?
Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się zaskórników są profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii. Jak usunąć zaskórniki u kosmetyczki? Najskuteczniejsze zabiegi na zaskórniki to:
- peelingi medyczne
- mikrodermabrazja
- karboksyterapia
- laseroterapia
- ultradźwięki
- peelingi kawitacyjny.
Wymienione zabiegi to najlepsza odpowiedź na to, jak pozbyć się wągrów szybko i skutecznie. Należy jednak pamiętać, że zaskórniki mogą powstawać na nowo, zatem konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.
Zobacz także
Hello My Hero. „Jaram się swoim bielactwem, jak nowym tatuażem albo fryzurą” – Anna Natasza Górecka, dziewczyna ze srebrną rzęsą
Masz zmarszczki? Pokochaj je! Te kobiety już to zrobiły i chwalą się zmarszczkami na Instagramie
Hello My Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm
Polecamy
Tretynoina w terapii schorzeń skóry. Jakie ma zastosowanie?
Uczulenie na manicure hybrydowy. Jak wygląda i co zrobić, kiedy się pojawi?
Smocza krew – pochodzenie, właściwości i zastosowanie czerwonej żywicy
Nanocząsteczki w kosmetykach – czym są i jakie mają zalety?
się ten artykuł?