Dołeczki w policzkach – skąd się biorą i jak je uzyskać?
Dołeczki w policzkach to charakterystyczna cecha, która niektórym ludziom wydaje się bardzo atrakcyjna. Z tego powodu kobiety nieobdarzone przez naturę tym znakiem szczególnym często zastanawiają się, czy istnieje jakikolwiek sposób, by zrobić sobie dołeczki w policzkach. Skąd się biorą dziurki w policzkach? Czy można zrobić sobie dołeczki w policzkach? Czy istnieją ćwiczenia, dzięki którym pojawią się tego typu dołki na twarzy?
Skąd się biorą dołeczki w policzkach?
Dołeczki w policzkach to niewielkie wgłębienie w skórze widoczne podczas uśmiechu. Mogą się nimi pochwalić między innymi takie gwiazdy show-biznesu jak Miranda Kerr, Cheryl Cole, Jennifer Garner czy Ashton Kutcher. Z medycznego punktu widzenia dołki w policzkach to wada genetyczna. Do powstania tego dla wielu osób estetycznego defektu dochodzi wówczas, gdy mięsień jarzmowy (mięsień wyrazowy twarzy człowieka) ma o jeden przyczep „za dużo”. Za normę uznaje się dwa przyczepy tego mięśnia do kości, czyli tyle, ile mają osoby bez dołeczków.
Dołki w policzkach to wada genetyczna, która powstaje na etapie życia płodowego. Jest to wada dziedziczna, która może ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach, tzn. można ją odziedziczyć po babci lub prababci. Za dziedziczenie tej cechy odpowiada więcej niż jeden gen. To oznacza, że nawet jeśli żadne z rodziców nie ma dołeczków w policzkach, ich potomstwo może odziedziczyć tę cechę po dziadkach lub nawet pradziadkach. Charakterystyczny dołek na twarzy ma co piąta osoba na świecie (20 % ludzkości).
Co oznaczają dołki w policzkach?
Jak wspomnieliśmy, dołeczki w policzkach są wadą anatomiczną. Na szczęście nie wiąże się ona z żadnymi dolegliwościami zdrowotnymi i nie jest powodem do zmartwień. Jednak dlaczego niektóre osoby zastanawiają się, jak zrobić sobie dołeczki w policzkach? Buzia z takimi dołkami w twarzy wydaje się młodsza, ponieważ tego rodzaju zagłębienie kojarzy się z niemowlętami i często uznawane jest za „słodkie”, „urocze”, „rozbrajające”. Można więc powiedzieć, że dołeczki w policzkach odmładzają ich posiadacza, a zdaniem niektórych nawet dodają seksapilu. Mogą też sprawić, że dana osoba będzie lepiej postrzegana – jako sympatyczniejsza, godna zaufana, a nawet bardziej pracowita. Chociaż są to stereotypy, które nie mają żadnego naukowego uzasadnienia, realnie wpływają na postrzeganie osób z dołeczkami i sprawiają, że ten znak szczególny chcą mieć nawet ci, których natura nim nie obdarzyła.
Czy istnieją ćwiczenia na dołeczki w policzkach?
Kobiety, które pragną mieć dołeczki, często szukają w Internecie odpowiedzi na pytanie, jak zrobić dołeczki w policzkach. Niestety nie istnieją żadne ćwiczenia, które pomogłyby uzyskać taki wygląd. Prawdą jest, że dzięki systematycznym, prawidłowo wykonywanym ćwiczeniom twarzy (tzw. joga twarzy) można poprawić ogólny wygląd buzi – m.in. ujędrnić policzki, zniwelować drugi podbródek i „chomiki”, czyli opadające policzki. Jednak żadne ćwiczenia nie stworzą dołeczków w policzkach.
Jak wygląda zabieg na dołeczki w policzkach?
Jedynym skutecznym sposobem na zyskanie dołeczków w policzkach jest operacja plastyczna. Ten rodzaj operacji to dimpleplastyka (ang. Dimpleplasty). Na Zachodzie staje się coraz popularniejsza, jednak w polskich klinikach medycyny estetycznej trudno znaleźć ofertę tego zabiegu.
Przebieg zabiegu
Operacja ukształtowania dołeczków w policzkach jest inwazyjnym zabiegiem. Podczas operacji lekarz wykonuje nacięcie wewnątrz jamy ustnej pacjenta, wycinając kawałek mięśnia i usuwając niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Dzięki temu uzyskuje łączenie między błoną śluzową i skórą, które będzie widoczne podczas mimiki jako dołeczki w policzkach.
Jak długo trwa zabieg?
Operacja pozwalająca uzyskać dołeczki w policzkach trwa 30 minut.
Czy dimpleplastyka wykonywana jest pod narkozą?
Nie, zabieg stworzenia dołeczków w policzkach wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Efekt zabiegu na dołeczki na policzkach
Efekty operacji widoczne są po 4-8 tygodniach od zabiegu.
Komplikacje po operacji na dołeczki w policzkach
Chociaż operacja nie należy do skomplikowanych, niesie za sobą szereg poważnych działań niepożądanych. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się obrzęk twarzy, zaczerwienienie i uczucie ucisku. To jednak nie są objawy, które powinny wywołać niepokój. Poważny problem stanowią następujące powikłania po operacji i skutki uboczne:
- zbyt głębokie dołeczki;
- inny niż zaplanowany kształt dołeczków;
- inna niż zaplanowana lokalizacja dołeczków;
- nienaturalny wygląd twarzy po operacji.
Koszt operacji na dołeczki w policzkach
Cena za zabieg utworzenia dołeczków w policzkach jest bardzo wysoka – to koszt 4000-5000 dolarów, czyli licząc według aktualnego kursu dolara – aż 20 tys. złotych.
Czy można pozbyć się dołeczków w policzkach?
Chociaż dołeczki w policzkach dla wielu osób są bardzo atrakcyjne i wiele osób jest gotowych poddać się ryzykownej operacji, aby je uzyskać, nie zawsze osoby obdarzone dołeczkami przez naturę są z nich zadowolone. Szczęśliwie dla nich dołeczków w twarzy można pozbyć się znacznie łatwiej, niż je uzyskać. W tym przypadku zabieg polega na wypełnieniu dołka w twarzy kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem.
Efekty zabiegu widoczne są natychmiast. W przeciwieństwie do operacji plastyczniej nie są to jednak efekty trwałe, więc jeśli dołeczki ci przeszkadzają, powinnaś powtarzać zabieg co kilka miesięcy.
Źródła:
- Galbarczyk, Andrzej. O dziedziczeniu dołeczków w policzkach, https://poprostunauka.cm-uj.krakow.pl/o-dziedziczeniu-doleczkow-na-policzkach/ (dostęp 18.11.2022).
- Gotówka, Agnieszka. Dołeczki w policzkach. Skąd się biorą?, https://parenting.pl/doleczki-w-policzkach-skad-sie-biora (dostęp 18.11.2022).
- Kwiatkowska, Anna. Dołeczki w policzkach – skąd się biorą? Czy każdy może je mieć? Czy warto zdecydować się na zabieg stworzenia uroczych dołeczków u chirurga?, https://estetico.pl/doleczki-w-policzkach (dostęp: 18.11.2022).
- 2020. Is Dimpleplasty Worth It? The Timeless Dimple Definitely Is!, https://timelessplasticsurgery.com/blog/is-a-dimpleplasty-worth-it-the-timeless-dimple-definitely-is (dostęp: 18.11.2022).
Polecamy
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
Meg Ryan o samoakceptacji: „Doceniam swój wiek, mówię to poważnie”
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
Jak wygląda lipoliza iniekcyjna? Przebieg, efekty i skutki uboczne
się ten artykuł?