Przejdź do treści

Stymulatory tkankowe – efekty i wskazania do zabiegu medycyny estetycznej

Stymulatory tkankowe - efekty i wskazania do zabiegu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stymulatory tkankowe to preparaty wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej, które umożliwiają kompleksowe odmłodzenie. Często mylone z kwasem hialuronowym, stosowanym jako wypełniacz zmarszczek, stymulatory tkankowe wykazują bardziej zaawansowane działanie. Gdy podczas zabiegu użyte zostaną stymulatory tkankowe, efekty sprowadzają się do pobudzenia syntezy kolagenu i elastyny. Przekłada się to na poprawę gęstości i jakości skórę oraz jej ujędrnienie, a efekty zabiegu z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych utrzymują się nawet do dwóch lat.

Co to są stymulatory tkankowe?

Jednym z najbardziej znanych zabiegów odmładzających jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Zabieg pozwala na natychmiastowe wygładzenie skóry. Jednak istnieją jeszcze skuteczniejsze zabiegi odmładzające – mowa o zabiegach ze stymulatorami tkankowymi. Stymulatory to substancje aktywne, których działanie nie polega na „mechanicznym” wypełnieniu zmarszczek. Są to związki stymulujące syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Ich działanie jest zatem stopniowe, ale za to efekty po stymulatorach tkankowych utrzymują się znacznie dłużej.

Gdy zastosowany zostanie stymulator tkankowy, efekty wynikają z restrukturyzacji skóry, zwiększenia jej gęstości, ujędrnienia. Oznacza to, że skóra w naturalny sposób odzyskuje dawną strukturę i młodszy wygląd.

Rodzaje stymulatorów tkankowych

W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystywanych jest kilka rodzajów stymulatorów tkankowych. Różnią się one budową chemiczną, aktywnością, mechanizmem działania – co pozwala na dopasowanie zabiegu do potrzeb skóry. Jednym z najczęściej stosowanych stymulatorów jest kwas polimlekowy, wykorzystywany w zabiegu Sculptra. Ten syntetyczny polimer wykazuje silne działanie stymulujące syntezę włókien kolagenowych, zagęszczając i wzmacniając strukturę skóry. Z racji zaawansowanego działania odmładzającego, ten stymulator tkankowy stosowany jest przede wszystkim w okolicy bruzd nosowo – wargowych, bruzd marionetek, znajduje także zastosowanie w celu poprawy owalu twarzy.

Hydroksyapatyt wapnia to związek występujący fizjologicznie w organizmie człowieka, jego główne depozyty zlokalizowane są w tkance kostnej. Związek ten z powodzeniem wykorzystywany jest także w medycynie estetycznej w zabiegach Crystalys i Radiesse. W procedurach tych wykorzystywany jest preparat o stężeniu – odpowiednio – 55,7% oraz 33%, zawierający mikrocząsteczki hydroksyapatytu wapnia zawieszone w żelowym nośniku. Hydroksyapatyt stymuluje fibroblasty skóry do syntezy nowych włókien kolagenowych, a sam ulega biodegradacji w ciągu średnio trzech miesięcy.

Kolejny godny polecenia stymulator tkankowy to atelokolagen (kolagen typu I), wykorzystywany w zabiegu Linerase. Ta postać kolagenu pobudza syntezę nowych włókien kolagenowych. Ogromna zaletą atelokolegenu jest brak immunogenności, co osiągnięto na drodze usunięcia telopeptydów mogących wywoływać swoistą odpowiedź układu immunologicznego.

Do stymulatorów tkankowych zaliczamy także polinukleotydy Nucleofill, czyli związki pobudzające syntezę kolagenu, neutralizujące wolne rodniki oraz wiążące wodę i nawadniające w ten sposób macierz pozakomórkową.

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Stymulator tkankowy – zabieg odmładzający i rewitalizujący

Wskazaniem do wykonania zabiegu z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych jest przede wszystkim pojawienie się oznak starzenia skóry. Zabieg jest idealny dla osób, które zauważają u siebie następujące zmiany w wyglądzie skóry:

  • głębokie zmarszczki i bruzdy,
  • ścieńczenie skóry,
  • utrata jędrności,
  • utrata prawidłowego owalu twarzy.

Niektóre preparaty mogą być wykorzystane w celu rewitalizacji okolicy oczu. Taki zabieg pozwala zredukować widoczność worków i cieni pod oczami, wzmacnia strukturę wiotczejącej skóry i pozwala wygładzić drobne zmarszczki.

Gdy zostanie użyty stymulator tkankowy, efekty zabiegu zauważyć mogą osoby dotknięte problemem blizn zanikowych, np. potrądzikowych. I wreszcie – zabieg znajduje zastosowanie także na takich obszarach ciała jak ramiona, na których często pojawia się wiotka skóra czy pośladki lub brzuch pokryte rozstępami.

Jak przebiega zabieg ze stymulatorem tkankowym?

Zabieg ostrzykiwania skóry stymulatorami tkankowymi zawsze powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej. Podczas konsultacji lekarz omawia z pacjentem, jaki jest oczekiwany efekt oraz wyklucza obecność przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Przed wprowadzeniem preparatu można znieczulić skórę kremem z lidokainą. Preparat wstrzykiwany jest w miejscu docelowym przy pomocy cienkiej igły, a miejscem depozytu stymulatora tkankowego jest skóra właściwa. Zabieg trwa kilkanaście minut. Po zabiegu miejsce wkłucia mogą być zaczerwienione. Przez dobę po zabiegu należy powstrzymać się od wykonywania makijażu i stosowania jakichkolwiek kosmetyków, a przez tydzień należy unikać ekspozycji na słońce.

Stymulatory tkankowe – kiedy efekty?

Ponieważ działanie stymulatorów tkankowych sprowadza się do pobudzenia syntezy włókien kolagenowych, efekty nie są zauważalne natychmiast. Po wykonaniu dowolnego zabiegu tego typu, np. zastosowaniu stymulatora tkankowego pod oczy, efekty zabiegu zauważyć można najwcześniej miesiąc po zakończeniu terapii. Aby zmaksymalizować efekty terapii, zazwyczaj zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów. Efekty utrzymują się od roku do dwóch lat. Warto podkreślić, że uzyskany efekt jest bardzo naturalny, gdyż aktywowane zostają naturalne procesy odnowy skóry, bez ingerencji w rysy twarzy czy mimikę.

Przeciwwskazania i efekty uboczne po stymulatorach tkankowych

Zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych nie jest wykonywane u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Kolejne przeciwwskazania to infekcje czy stany zapalne skóry na obszarze objętym zabiegiem, niewyrównana cukrzyca, padaczka, zaburzenia krążenia krwi czy schorzenia autoimmunologiczne.

Możliwe efekty uboczne stymulatorów tkankowych to obrzęk i niewielkie zasinienia w miejscu iniekcji, rzadko dochodzi do pojawienia się reakcji uczuleniowej.

Źródła:

  1. Grządziel P., Goździalska A., Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry; Aesthetic Cosmetology and Medicine, 1/ 2022/ vol.11.
  2. Nicer K., Stymulatory tkankowe – jedna kategoria, wiele możliwości terapeutycznych; Dermatologia i Kosmetologia, vol. 11, nr 4, grudzień 2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: