Domowa maść na ostrogi piętowe – jak ją przygotować z dodatkiem czosnku albo octu?
Ostroga piętowa jest przyczyną dolegliwości bólowych guza piętowego. Głównym źródłem problemu są zmiany zwyrodnieniowe. Dowiedz się, na czym polega to schorzenie i jakie są domowe sposoby leczenia. Podpowiemy ci, jak łatwo przygotować domową maść na ostrogi piętowe z ogólnie dostępnych składników.
Co to jest ostroga piętowa?
Rozcięgno podeszwowe łączy ze sobą guz kości piętowej z nasadą palców stopy. Ta tkanka pracuje, gdy chodzisz lub stoisz. Powoduje ona utrzymywanie łuku podłużnego stopy w odpowiedniej pozycji. Przeciwdziała również spłaszczaniu się stopy.
Ostrogę piętową znajdziesz pod kodem ICD-10 M77.3. Prawidłowa nazwa tego schorzenia to zapalenie rozcięgna podeszwowego. Może ono prowadzić do jego wydłużenia oraz koślawości. Ostrodze piętowej towarzyszy chroniczny ból. Następnie dołączają do niego jeszcze inne dolegliwości.
Ostroga piętowa – leczenie domowe
W samodzielnej walce z ostrogami piętowymi mogą ci pomóc odpowiednie buty, ortezy, wkładki. Możesz również stosować zimne okłady. Dobrze jest do tego celu zastosować okłady żelowe dostępne w drogerii i owinąć je wokół bolącej pięty. Jeżeli nie masz nic takiego pod ręką, to zawsze możesz schłodzić butelkę z wodą w lodówce, a następnie przetaczać po niej stopy.
Domowa maść na ostrogi piętowe z dodatkiem czosnku – jak zrobić?
Do przygotowania domowej maści na ostrogi piętowe będziesz potrzebował kilku łatwo dostępnych składników. Do jej wykonania niezbędne są mydło, alkohol oraz czosnek. Zacznij od starcia mydła na tarce o niewielkich oczkach. Kolejnym krokiem jest posiekanie główki czosnku i zalanie wszystkiego alkoholem.
Jak stosować domową maść z czosnkiem na ostrogi piętowe?
Grubą warstwę domowej maści na ostrogi piętowe nałóż na stopy i pozostaw na noc. Najlepiej, aby nie wybrudzić pościeli, załóż stare skarpetki. Spowodują one również, że maść się dobrze wchłonie, a jej działanie będzie skuteczniejsze.
Tę domową miksturę na ostrogi piętowe powinieneś stosować nie dłużej niż 3 dni. Gdy już zakończysz terapię, to pamiętaj o tym, aby przez co najmniej kilka dni smarować stopy odżywczym kremem. Znajdujący się w domowej maści na ostrogi czosnek ma nie tylko silne działanie przeciwzapalne, ale też zmiękczające skórę na stopach.
Domowa maść na ostrogi piętowe z octem jabłkowym
To kolejny domowy sposób, który pozwoli ci pozbyć się tej bolesnej dolegliwości. Do jej przygotowania będą ci potrzebne następujące składniki:
- ocet jabłkowy (2 łyżeczki),
- olej kokosowy (50 ml),
- soda oczyszczona (1 łyżeczka).
Wszystkie wymienione składniki włóż do naczynia i połącz ze sobą. Domowa maść na ostrogi piętowe powinna mieć gładką konsystencję. Miksturę przechowuj najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu, aby nie narazić jej na kontakt z promieniami słonecznymi. Wtedy mogłaby się rozwarstwić i stracić swoje cenne właściwości.
Jak używać domowej maści z octem jabłkowym na ostrogi piętowe?
Podobnie jak maść na bazie mydła powinieneś nakładać ją na stopy tuż przed pójściem spać. Pamiętaj o tym, że aby domowa maść na ostrogi piętowe mogła odpowiednio zadziałać, potrzebna jest jej gruba warstwa. Przy okazji, aby trochę zmniejszyć znajdujący się w obrębie pięt stan zapalny, nakładając maść, wykonaj delikatny masaż. Ostatnim etapem jest założenie grubych skarpet. Po przebudzeniu stan zapalny i ból powinny się zmniejszyć.
Wszystkie składniki znajdujące się w tej domowej maści na ostrogi piętowe mają inne właściwości. Olej kokosowy wykazuje działanie zmiękczające skórę na piętach i zmniejszające dolegliwości bólowe. Natomiast ocet jabłkowy to bardzo skuteczny środek na wapienne ostrogi piętowe. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające ilość wapnia w organizmie. Podobne działanie ma soda oczyszczona. Pomoże w poradzeniu sobie ze zbyt dużymi ilościami wapnia, bólem i stanem zapalnym w piętach.
Nie są to jedyne domowe sposoby na ostrogi piętowe. Poza maściami możesz stosować różnego rodzaju okłady, na przykład z ziemniaków czy z kapusty lub miodu. Ziemniaki są bardzo pomocne na ból, stan zapalny i obrzęk. Działają natychmiastowo. Okłady z nich możesz stosować codziennie aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
Źródła:
- https://www.webmd.com/pain-management/heel-spurs-pain-causes-symptoms-treatments (dostęp: 04.09.2022).
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5442149/ (dostęp: 04.09.2022).
- Agnieszka Witke, Tomasz Kochański, Andrzej Kosmalski, STOPA: ostroga piętowa, „Kwartalnik Pacjenta” nr 48, 2014 r., s. 20–21.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?