Mocne paznokcie są twoim marzeniem? Sprawdź, co na nie wpływa
Mocne paznokcie, czyli gładkie, lśniące i o jednolitym kolorze to spełnienie marzeń wielu kobiet. Powszechnie uznaje się bowiem, że są one estetyczną wizytówką i świadectwem odpowiedniej higieny. Z jednej strony to prawda. Na wygląd i kondycję płytki wpływa pielęgnacja i odpowiednie nawyki. Z drugiej zaś, często zapominamy, że ogromne znaczenie ma także dieta i sposób życia. Co zatem robić, a czego unikać, aby cieszyć się zdrowymi paznokciami?
Mocne paznokcie – czyli jakie?
Paznokcie to wytwór naskórka, który pełni funkcję ochronną opuszków palców, ale też ozdobną. Ich wielkość, kształt i grubość samej płytki są niezwykle zróżnicowane. Jak zatem powinny wyglądać zdrowe i mocne paznokcie? Przede wszystkim powinny mieć równą powierzchnie i jednolity kolor, najlepiej bladoróżowy, który wynika w zasadzie z mieszczącej się pod nimi siatki naczyń krwionośnych.
Mocne paznokcie to ponadto takie, które nie łamią się i nie rozdwajają, a zatem powinny przyrastać od trzech do czterech milimetrów na miesiąc. Dotyczy to paznokci u stóp, ponieważ te u rąk rosną znacznie szybciej. Pamiętaj też, że szybszy wzrost paznokci występuje latem. Jak pokazuje praktyka, mocne paznokcie są obiektem pożądania większości kobiet. Co zrobić, aby się nimi cieszyć?
O dłonie i paznokcie można zadbać produktami, które często wykorzystuje się w kuchni. Plamek na paznokciach można pozbyć się za pomocą cytryny, która ma właściwości wybielające. Wszelkie tłuste oliwy odżywią także nasze dłonie, zwłaszcza zimą, gdzie wiele osób cierpi na pękające i suche dłonie. Połączenie oliwy i cytryny to dobra mieszkanka, w której można robić tzw. kąpiele lub maseczki.
Witaminy na mocne paznokcie
Paznokcie są naszą wizytówką. Doświadczony specjalista z łatwością wyczyta z nich, jak się odżywiasz, a nawet czy borykasz się z jakimiś niedoborami. Wygląd płytki jest nierozerwalnie związany z:
- witaminami z grupy B, a przede wszystkim z biotyną, która uczestniczy w wytwarzaniu kolagenu i elastyny, czyli budulców paznokci,
- witaminą A, która odpowiada za optymalne nawilżenie,
- witaminą E, której odpowiednia ilość powoduje, że paznokcie są twarde i nie żółkną,
- witaminą C, wykazującą cechy ochronne przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi, a dodatkowo wyrównującą kolor paznokci.
Mikro i makroelementy również mają swój udział, a przede wszystkim cynk, żelazo, krzem, wapń i selen.
Jak dostarczać paznokciom niezbędnych witamin i składników? Czy warto sięgać po tabletki na moce paznokcie? Potrzebnych składników dostarczaj przede wszystkim w diecie, która powinna być odpowiednio zbilansowana. Suplementację zawsze konsultuj ze specjalistą. Regularnie sięgaj po:
- źródła witaminy B tj. nabiał, zielone warzywa i produkty pełnoziarniste;
- źródła witaminy A tj. produkty mleczne, żółte i pomarańczowe owoce i warzywa, ryby, podroby;
- źródła witaminy E tj. kiełki, pestki słonecznika, orzechy laskowe, tłoczone na zimno oleje,
- źródła witaminy C tj. natkę pietruszki, cytrusy, czarną porzeczkę, czerwoną paprykę, pomidory.
Mocne paznokcie wymagają też odpowiedniego nawodnienia organizmu, koniecznie pamiętaj zatem o piciu zalecanej ilości wody.
Właściwe nawyki a mocne paznokcie
Jeśli chcesz cieszyć się mocnymi paznokciami, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad związanych z pielęgnacją i higieną. W szczególności pamiętaj o:
- używaniu szklanego, papierowego lub gąbczastego pilniczka,
- piłowaniu paznokci zawsze w jedną stronę,
- rękawiczkach ochronnych, zawsze wtedy, gdy zabierasz się za pranie, zmywanie, sprzątanie domu,
- niestukaniu paznokciami w stół, klawiaturę, kubek, szklankę,
- używaniu odpowiednich produktów do pielęgnacji – zapomnij o zmywaczu z acetonem, wybieraj kremy nawilżające i odżywcze, sięgaj po odżywki do paznokci w lakierach,
- odpoczynku paznokci od lakieru, hybrydy, żelu przynajmniej raz na jakiś czas.
Domowe sposoby na mocne paznokcie
Jakie są domowe sposoby na mocne paznokcie? Wypróbuj kilka sprawdzonych domowych maseczek oraz odżywek, a przy tym nie zapominaj o olejowaniu. Wcieraj cierpliwe i regularnie naturalne olejki w płytkę, a przekonasz się, że doskonale wzmocnią i odżywią one osłabione paznokcie.
Odżywcza maseczka z oliwy i soku z cytryny
- szklanka oliwy,
- sok z cytryny.
Podgrzej oliwę i dolej do niej stopniowo około sześciu łyżek lub więcej soku z cytryny. Następnie zamocz palce, a po upływie około 15 minut wyjmij je z mikstury i delikatnie wmasuj oliwę w płytkę paznokcia.
Nawilżająca maseczka z siemienia lnianego
- dwie łyżki siemienia lnianego,
- około pół litra wody.
Zagotuj siemię lniane w wodzie, a następnie zanurz palce w żelowej kąpieli. Po około 15 minutach wyciągnij i przemyj delikatnie dłonie.
Maseczka z jajka i cytryny na przebarwienia
- żółtko jaja,
- łyżka oliwy,
- kilka kropel soku z cytryny.
Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż maskę na płytki paznokci. Po upływie kwadransa zmyj wodą.
Bibliografia:
- Drozd-Styk E., Krzyczkowska-Sendrakowska M., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging 2014, nr 3.
- Kosowska K., Dieta beauty. Piękna cera, włosy i paznokcie, Wydawnictwo Colway.
- Surma A. W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna 2016, 1, vol. 5.
- A. Winiarska-Mieczan, W. Samolińskiej, E. Kowalczuk-Vsilev, Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci, Lublin 2022.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?