Przejdź do treści

Henna brwi to alternatywa dla makijażu permanentnego. Jak ją wykonać?

Na zdjęciu: Kobieta podczas zabiegu henny na brwi
Henna brwi to alternatywa dla makijażu permanentnego. Jak ją wykonać? Fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Henna brwi jest jednym ze sposobów na stylizację włosków w obszarze łuku brwiowego. Często wykonuje się ją w gabinetach kosmetycznych. Dzięki niej brwi stają się wyraziste, co u niektórych osób podkreśla rysy twarzy i dodaje im harmonii. O czym należy pamiętać, robiąc hennę brwi w domu? Jaka henna jest najlepsza i dlaczego?  

Jaka henna do brwi będzie najlepsza? Poznaj rodzaje 

Henna brwi to zabieg koloryzacji brwi. Dostępne w gabinetach kosmetycznych i w drogeriach henny różnią się zarówno składem, jak i postacią, w której występują. Pod względem składu wyróżniamy: 

  • hennę naturalną, czyli naturalny barwnik (lawson) uzyskiwany ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis); 
  • hennę sztuczną z dużą zawartością parafenylenodiaminy. 

Ze względu na formę, w jakiej występuje wspomniany barwnik, można wyróżnić hennę: 

  • pudrową;  
  • proszkową; 
  • kremową; 
  • żelową. 

Henna naturalna 

Henna naturalna to barwnik pochodzenia roślinnego znany w kosmetyce od czasów starożytnego Egiptu.  Ten rodzaj henny bogaty jest w liczne pierwiastki, które pobudzają wzrost włosa: 

  • wapń; 
  • potas; 
  • magnez; 
  • żelazo; 

Ponadto ten barwnik ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, a także działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. Naturalna henna jest stosunkowo bezpieczna dla organizmu i bardzo dobrze tolerowana przez skórę. Z tego powodu polecana jest m.in. pacjentkom onkologicznym, które chcą przez podkreślenie urody (brwi) odbudować pewność siebie i jednocześnie zrobić to w bezpieczny dla zdrowia sposób. 

Henna sztuczna 

Wykonując stylizację brwi za pomocą sztucznej henny, należy pamiętać, że jest ona silnym alergenem kontaktowym. Dokładnie jest nim parafenylenodiamina (PPD) występująca w dużym stężeniu tego preparatu barwiącego. Zastosowanie tej mieszanki może wywołać kontaktowe zapalenie skóry (AKZS), którego objawy mogą wystąpić po 24 godzinach od zabiegu. Należą do nich następujące zmiany w okolicach brwi i oczu: 

  • rumień; 
  • sączenie zmiany; 
  • obrzęk powiek; 
  • wyprysk; 
  • świąd; 
  • pęcherze; 
  • głębokie zmiany skórne pozostawiające blizny. 

W przypadku podejrzenia wystąpienia alergii kontaktowej po hennie konieczna jest wizyta u dermatologa, który prawdopodobnie zaleci leczenie glikokortykosteroidami w postaci maści. Według badań alergię na PPD ma 4-6% populacji. Objawy AKZS mogą pojawić się także po kontakcie z henną stosowaną do czasowych tatuaży. 

Henna pudrowa a henna żelowa 

Obecnie najpopularniejszym rodzajem henny do brwi jest henna pudrowa. Jak sama nazwa wskazuje, występuje ona w postaci pudru. Na rynku jest jeszcze dostępny barwnik w formie żelowej. Przewagą henny pudrowej jest to, że farbuje nie tylko włoski, ale też skórę między nimi, dzięki czemu możemy nadać brwiom odpowiedniego kształtu. Ten rodzaj henny utrzymuje się dłużej niż wariant żelowy, bo do 6 tygodni. 

Henna pudrowa najczęściej zawiera głównie lawson i inne składniki pochodzenia naturalnego jak proszek indygo czy ekstrakt amla. Im mniejsza w niej zawartość PPD, tym lepiej. 

Jak zrobić hennę brwi? 

W zależności od rodzaju henny do brwi nieco inaczej przygotowuje się ją do stylizacji. Hennę naturalną rozrabia się w gorącej wodzie, a sztuczną w wodzie utlenionej (3%) lub 6-procentowym nadtlenkiem wodoru. W zależności od postaci barwnika – czas jego aplikacji na brwiach jest różny. Jeśli samodzielnie chcesz wykonać hennę brwi, zapoznaj się uważnie ze wskazówkami producenta. 

Zanim nałożysz hennę na brwi, odtłuść je tonikiem lub preparatem beztłuszczowym. Następnie nakładaj preparat, zaczynając od nasady brwi, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Po określonym przez producenta czasie zmyj mieszankę z brwi. Możesz to zrobić zwilżonymi ciepłą wodą wacikami. Z kolei hennę ze skóry usuniesz wodą z mydłem. 

Niezależnie od rodzaju henny, której zamierzasz użyć, koniecznie zrób wcześniej próbę uczuleniową. Nałóż niewielką ilość produktu na ramię i obserwuj reakcję organizmu. Jeśli do 24h po nałożeniu kosmetyku nie wystąpi reakcja uczuleniowa, oznacza to, że możesz go bezpiecznie użyć. 

Przeciwwskazania do henny brwi i pielęgnacja 

Henna brwi z użyciem naturalnej henny pudrowej jest bezpiecznym zabiegiem, który może być wykonany także u kobiet w ciąży. Naturalna henna nie niszczy brwi, a wręcz wygładza i odżywia włoski.  

Przez pierwszą dobę po nałożeniu produktu należy unikać moczenia i tarcia obszaru zabiegowego. Brwi po hennie można smarować delikatnymi kremami nawilżającymi. Pamiętaj, aby nie stosować w tym czasie wszelkich olejków i preparatów złuszczających. 

Opinie o hennie brwi i koszt zabiegu 

Henna pudrowa cieszy się największym zainteresowaniem. Po pierwsze, rezultaty osiągnięte z jej pomocą są trwalsze od tych uzyskanych innymi rodzajami henny. Po drugie, henna pudrowa barwi także skórę pomiędzy włoskami, co jest szczególnie ważne dla osób, które narzekają na znaczne przerzedzenie swoich naturalnych brwi.   

Cena za opakowanie barwnika waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Henna pudrowa jest nieznacznie droższa od wariantu żelowego. Henna brwi w gabinecie kosmetycznym to koszt od 30 zł do 130 zł. 

 

Bibliografia: 

  1. Kanabaj K., Czarnecka-Operacz M., Adamski Z., Jenerowicz D., Parafenylenodiamina jako przyczyna ostrego wyprysku po farbowaniu włosów — opis przypadku, w:  International Scientific and Training Conference as part of the celebrations of the 100th anniversary of academic medical studies Multidimensional facial aesthetics red. MatthewsBrzozowska T., Journal of Face Aesthetics 2019, 2(2), 156-157. 
  2. Karbowska B., Janeba-Bartoszewicz E.,  Jankowiak W., Noxious substances in hair dye cosmetics, Our Dermatology Online 2022: 1-6. 
  3. Matuła A., Załęska I., Lizak A., Morawiec M., Drąg J., Wasylewski M., Rola kosmetologa w diagnostyce oraz terapii nowotworowej. Kosmetologia Estetyczna 2018, 7(3): 445-450. 
  4. Sadlik Elżbieta, Pielęgnacja okolicy oczu, w: Profesjonalna pielęgnacja twarzy, red. A. Górska, Agnieszka G. R. Prejsnar-Wiśniewska Elżbieta Sadlik, Centrum Rozwoju Edukacji EDICON Poznań 2017: 73-74.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?