Jak dbać o tatuaż? Co stosować i czego się wystrzegać?
Tatuaże od lat cieszą się ogromną popularnością, wiele osób traktuje je jako sposób wyrażania siebie, swojej osobowości. O tatuaż trzeba jednak dbać, by długo cieszył nasze oczy. W przypadku świeżego tatuażu konieczna jest prawidłowa pielęgnacja i przestrzeganie zasad higieny, by uniknąć sytuacji, kiedy skóra się nie goi. Kiedy z kolei rysunki są starsze, pielęgnacja jest konieczna, by kolor był intensywny i nie wyblakł.
Tatuaż to trwały rysunek na skórze. którym ozdabiano ciała już tysiące lat temu. Ciekawostką może być fakt, że archeolodzy znaleźli tatuaże na skórze mumii egipskich. Tatuowanie jest praktykowane niemalże w każdym zakątku ziemi. Dawniej rysunki na skórze związane były głównie z wierzeniami, mistycyzmem oraz obrzędami rytualnymi. Kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu często były też znakiem danej subkultury. Obecnie tatuaż może być traktowany jako ozdoba lub przypomnienie o np. o ważnych chwilach czy osobach. Może symbolizować indywidualizm i poglądy danej osoby.
Planujesz tatuaż? To warto wiedzieć
Nawet tatuażyści zalecają, by przed wykonaniem rysunku na skórze – dobrze się zastanowić. Nie powinno się go robić pod wpływem impulsu, bo przecież z założenia zostanie z nami do końca życia. Są sposoby na usunięcie tatuażu, jednak jest to długotrwały, bolesny i dość kosztowny proces.
Nigdy nie wykonuj tatuażu w niepewnym miejscu. Rysunek na skórze powinien być wykonany w profesjonalnym studio, z użyciem specjalistycznych i sterylnych narzędzi. Tatuażysta powinien służyć pomocą i wyjaśnić, jak przebiega cały proces oraz doradzić, jaki rysunek czy napis będzie najlepszy. W przypadku pierwszego tatuażu najlepiej jest zdecydować się na coś niewielkiego, w niezbyt widocznym miejscu. Warto też nie ulegać modzie. Jakieś popularne obecnie hasło bądź rysunek, za kilka lat może być nieaktualne, dlatego najlepszy będzie ponadczasowy wzór.
Jak dbać o świeży tatuaż?
Pielęgnację świeżego tatuażu rozpoczyna już osoba, która go wykonała. Tuż po zrobieniu tzw. dziary tatuażysta powinien dokładnie zdezynfekować skórę oraz założyć opatrunek, który może przypominać folię samoprzylepną. Taki opatrunek należy nosić na tatuażu przez kilka godzin.
Świeży tatuaż nie prezentuje się zbyt spektakularnie. Skóra będzie opuchnięta, czerwona, gdzieniegdzie można będzie zobaczyć krew, resztki tuszu czy osocze. To nic nadzwyczajnego i nie ma co panikować, za kilka dni lub tygodni tatuaż będzie prezentował się idealnie.
Przez pierwsze dni warto myć tatuaż przynajmniej 2-3 razy dziennie. Chodzi o to, by do zranionej skóry nie dostały się bakterie i różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogłyby przyczynić się do infekcji oraz sprawić, że wszystko będzie się dłużej goiło. Przez pierwsze 3 tygodnie nie zaleca się zażywania długich kąpieli, nie powinno się także chodzić na basen. Najlepiej brać szybki, letni prysznic.
Mitem jest też, że trzeba cały czas zakrywać tatuaż folią. Można tak zrobić, ale tylko wówczas, jeśli chcemy gdzieś wyjść i zależy nam, by uniknąć ocierania się skóry o ubranie. Folię dobrze jest zakładać także na czas snu. W ciągu dnia warto jednak zadbać, by skóra mogła oddychać, wówczas tatuaż będzie się lepiej goił.
Warto też stosować specjalne preparaty do pielęgnacji tatuażu, które są dostępne w salonach tatuażu oraz sklepach internetowych. Dostępne są różne kremy, masła i balsamy, które gwarantują odpowiednie natłuszczenie skóry, a do tego sprzyjają jej regeneracji i chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zazwyczaj producenci takich specyfików zalecają, by stosować je cztery razy na dobę. Istotne jest to, aby przed nałożeniem produktu dokładnie przemyć miejsce, w którym wykonano tatuaż oraz mieć czyste ręce.
W przypadku świeżego tatuażu nie powinno się też intensywnie trenować. Wówczas skóra się poci, co źle wpływa na jej regenerację i gojenie się. Niewskazana jest też sauna i solarium. Tatuaż nie powinien być wystawiany na słońce, przez pierwsze kilka tygodni.
Co ciekawe, w przypadku świeżego tatuażu, dobrze jest zrezygnować też z alkoholu. Dlaczego? Otóż rozrzedza on krew, co także sprawia, że proces gojenia jest dłuższy.
Jak dbać o już zagojony tatuaż?
Aby tatuaż prezentował się idealnie i był wyrazisty, należy też o niego dbać już po wygojeniu się skóry, czyli kiedy znikną wszystkie podrażnienia, strupy i zaczerwienienia. Aby kolor był intensywny i skóra prezentowała się dobrze, warto cały czas stosować preparaty do pielęgnacji tatuażu, albo przynajmniej specyfiki nawilżające i natłuszczające dostępne w sklepach kosmetycznych czy drogeriach.
Istotne jest także częste mycie tzw. dziary. Najlepiej stosować do tego łagodne mydła oraz żele o właściwościach nawilżających. Codziennie należy go kremować. Jeśli zależy nam na intensywności koloru – warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki.
Specjaliści zalecają, aby dbać o to, by nie doszło do przesuszenia skóry z tatuażem. Wówczas naskórek zaczyna się łuszczyć, a barwy oraz kontury rysunku czy napisu bledną.
Nie należy wystawiać tatuażu na długą ekspozycję na słońce. I każdorazowo powinno się smarować dziarę kremem z wysokim filtrem – przynajmniej 50 SPF, który będzie chronił skórę. Warto wiedzieć, że w specjalistycznych sklepach można znaleźć kremy przeciwsłoneczne, które można stosować na tatuaż.
Ważna jest jakość tuszu do tatuażu
Zdarza się, że mimo regularnej pielęgnacji, po jakimś czasie tatuaż i tak traci wyraziste kontury, a barwy nie przypominają tych, które były na początku. Zazwyczaj jest to spowodowane niskiej jakości tuszem, którego użył tatuażysta. Niekiedy osoba, która jest mało doświadczona, rozcieńczy go też zbyt mocno lub zbyt płytko wbije igłę z barwnikiem. Dlatego zaleca się, by przed wykonaniem dziary zapytać osobę, która będzie ją wykonywała, jakich produktów używa i poczytać opinie na ich temat.
Warto także mieć świadomość, że im jaśniejszy kolor używanego do tatuażu atramentu, tym szybciej stanie się on bledszy i jest to w pełni naturalny proces. Kolorowe tatuaże bez wątpienia są bardziej spektakularne, jednak najtrwalsze są te, które w całości wykonano czarnym barwnikiem.
Ryzyko związane z wykonaniem tatuażu
Nieprawidłowa pielęgnacja może przyczynić się do wystąpienia infekcji. W trakcie wykonania rysunku dochodzi do wielokrotnego przerwania ciągłości skóry. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny w salonie tatuażu, jak i później w domu. Aby uniknąć infekcji wirusowych, przed wykonaniem tzw. dziary, warto zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A i B.
Może zdarzyć się, że dojdzie do alergii na barwniki. Taka sytuacja ma miejsce rzadko, jednak warto o niej wiedzieć. Szczególnie że całkowite usunięcie barwnika jest bardzo trudne.
Ryzykiem jest też pojawienie się bliznowców, szczególnie w przypadku osób, które są podatne na przerastanie blizn. Niezwykle rzadko, ale jednak zdarza się, że w tkance podskórnej pojawiają się ziarniaki z guzkami. Taka sytuacja ma miejsce na skutek nagromadzenia się wokół drobinek barwnika komórek układu odpornościowego, jest to reakcja na ciało obce.
Źródła:
https://www.lineacorporis.pl/prawie-wszystko-co-nalezy-wiedziec-o-tatuazu-zanim-sie-go-wykona-potem-usunie – dostęp: 14.01.2023 r.
https://www.doz.pl/czytelnia/a13023-Pielegnacja_skory_z_tatuazem__jak_dbac_o_skore_z_tatuazem – dostęp: 14.01.2023 r.
https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/jak-dbac-o-swiezy-tatuaz-pielegnacja-tatuazu-po-zrobieniu-i-po-zagojeniu,1015.html – dostęp: 14.01.2023 r.
https://dziarownia.pl/artykul/ochrona-tatuazu-przed-wyblaknieciem – dostęp: 14.01.2023 r.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Lekarka pokazała, jak wygląda brzuch po porodzie. „To jest zupełnie NORMALNE. Tak ma być”
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
się ten artykuł?