Przejdź do treści

Tatuaż – jak się przygotować do zabiegu i o czym pamiętać po wykonaniu?

Kobieta z tatuażem
Tatuaż - o czym pamiętać przed jego wykonaniem i po zabiegu?/ Jamakassi, Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tatuaż to decyzja na całe życie. Jeśli jest nieumiejętnie zrobiony albo nie zadbamy o higienę po zabiegu, możemy wpaść w niemałe kłopoty zdrowotne. Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać, jeśli marzy ci się ozdoba na ciele. 

Tatuaż – jak przygotować się do jego wykonania?

Niektórzy robią tatuaż bardzo spontanicznie, bez żadnego przygotowania, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. A to nie henna w wakacje, tylko poważny zabieg. Właściciel studia tatuażu Warszawa Tattoo Michał Banach podkreśla, że przed wykonaniem zabiegu trzeba się nastawić, że będzie boleć. Bo do lekkich, łatwych i przyjemnych on na pewno nie należy.

Miejsca, które są najbardziej bolesne to: żebra, wewnętrzna strona bicepsa i ud.  – Z naszych doświadczeń wynika, że to mężczyźni się zdecydowanie mniej odporni na ból. Zdarzało nam się, że mdleli w trakcie robienia tatuaży – opowiada tatuator. Jednak, jak mówi, znieczulanie się alkoholem albo innymi używkami to nie jest dobry pomysł.

– Ze względów technicznych w ogóle nie tatuujemy osób, które są pod wpływem alkoholu albo innych używek. Podnoszą one ciśnienie krwi i później bardzo ciężko robi się tatuaż. Tym bardziej, jeśli jest zbyt duży upływ krwi – mówi Banach.

Warto też, szczególnie jeśli robimy pierwszy tatuaż:

  • porządnie się wyspać
  • zjeść posiłek przed wykonaniem zabiegu
  • założyć luźną, wygodną odzież, która nie będzie zaburzała krążenia krwi
  • dobrze nawilżyć skórę
tatuaż

Tatuaż – na co zwrócić uwagę w salonie?

„Zrobiłem drugą dziarę. Tak jak przy pierwszej stosowałem się do zaleceń. Dzień po zrobieniu pojawiło się dużo strupów ropnych. Dziś mija drugi dzień i jest to samo. Czy to normalny proces gojenia?” – pisze na forum miłośników tatuaży mężczyzna, który niepokoi się tym, jak wygląda miejsce wykonanie tatuażu po zabiegu.

Gdy zauważymy ropę po wykonaniu tatuażu powinna nam się zapalić w głowie czerwona lampka. Może to oznaczać, że do krwi wdało się zakażenie.  Jeżeli tatuator nie otwiera na naszych oczach jednorazowych igieł, to ja bym się już zastanowił, o co chodzi. Bo one powinny być otwarte dosłownie na oczach klienta – mówi tatuator. Ważne jest też przygotowanie stanowiska pracy, które powinno być czyste i estetyczne.

Mówi się, że w studiach tatuażu nie oszczędza się na dwóch rzeczach: chemii do dezynfekcji i rękawiczkach. – Jeśli widzimy, że tatuator chodzi w rękawiczkach, w których wykonuje zabieg albo pije herbatę, mając je na rękach, to ja bym do niego nie poszedł – mówi Banach.

Tatuaż – o czym pamiętać po jego wykonaniu?

Zaraz po wykonaniu tatuażu trzeba zwrócić przede wszystkim szczególną uwagę na higienę, żeby do miejsca, w którym zrobiłyśmy sobie wymarzoną „dziarę”, nie dostały się bakterie. – Świeżo wykonany tatuaż trzeba po prostu traktować jak normalną ranę, która się goi – podkreśla tatuator.

Warto pamiętać o tych zasadach:

  • pierwszego dnia co 3-4 godziny powinno się zdjąć opatrunek i umyć miejsce tatuażu szarym mydłem oraz posmarować je maścią na gojenie ran, np. Bepanthenem
  • po pływie doby zdejmujemy folię ochronną, jednak wciąż trzeba co 3-4 godziny myć miejsce tatuażu i je smarować – aż do pełnego zagojenia
  • nie wycierajmy niezagojonego tatuażu ręcznikiem po umyciu
  • 2-3 doby po zabiegu lepiej nie pić alkoholu
  • 3-4 tygodnie po wykonaniu tatuażu nie korzystamy z sauny i basenu, nie kąpiemy się w morzu
  • lepiej nie opalać się na solarium
  • unikajmy wystawiania tatuażu na słońce
  • gdy się opalamy na wakacjach, smarujmy tatuaż kremem z filtrem SPF50

– Zdarzało się, że klient spowodował, że wdało się zakażenie, dlatego że nie dbał o higienę. Trzeba było to leczyć, potem na nowo wprowadzać tusz. Proszę sobie wyobrazić na przykład kierowcę tira, który przez dziesięć godzin prowadzi samochód. Tam nie ma nawet możliwości, żeby myć miejsce wykonania tatuażu – mówi Banach.

Jeśli nie mamy możliwości zadbania o czystość miejsca, w którym chcemy wykonać ozdobę na naszym ciele, być może warto wstrzymać się z zabiegiem. Pamiętajmy: zdrowie przede wszystkim.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.