Przejdź do treści

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Tekst o metodach usuwania drugiego podbródka. Na zdjęciu: Kobieta patrząca w lustro - HelloZdrowie
Jak pozbyć się drugiego podbródka? iSTOCK.COM
Podoba Ci
się ten artykuł?

Drugi podbródek to problem natury estetycznej, który w równym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn i nie zawsze wiąże się z nadwagą. Dobra wiadomość jest taka, że z pomocą współczesnych technik medycyny estetycznej drugiego podbródka można się trwale pozbyć.

Drugi podbródek – skąd się bierze?

Skąd bierze się tzw. drugi podbródek? Dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej, założyciel kliniki Triclinium, tłumaczy, że istnieją trzy główne przyczyny występowania drugiego podbródka:

  • nadmierna masa ciała,
  • wiotkość skóry i zmiany kostne (związane najczęściej z upływem czasu i procesem starzenia),
  • budowa anatomiczna (mamy wtedy do czynienia z brodą cofniętą i/lub słabo zarysowaną żuchwą).

Drugi podbródek może również nasilić się wskutek nieprawidłowej postawy ciała, a zwłaszcza ciągłego garbienia się. Nie sprzyja temu współczesny tryb życia – praca siedząca czy częste korzystanie ze smartfona bądź innych tego typu urządzeń. Również w sytuacji, gdy gwałtownie schudniemy w krótkim czasie, drugi podbródek może się pojawić. Tworzeniu się drugiego podbródka sprzyjają wszystkie czynniki wpływające na naszą wagę, np. brak ruchu i niewłaściwa dieta (powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej). Nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne – drugi podbródek można „odziedziczyć”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Drugi podbródek – jak go zlikwidować?

Bez względu na przyczynę drugi podbródek może powodować kompleksy. Jakie są możliwości terapeutyczne, by go zlikwidować? Bardzo rzadko jest tak, że tylko jedną metodą jesteśmy w stanie uzyskać pożądany efekt. Jeśli jest to duża wada kostna wynikająca z budowy anatomicznej, to estetycznie nie ma możliwości, by ten problem całkowicie rozwiązać. Trzeba zrobić operację na żuchwie. Metoda jest radykalna; podczas zabiegu ustawia się zęby, zgryz, modeluje dolną część twarzy, ale efekt jest spektakularny i bardzo szybki – mówi dr Marek Wasiluk.

Jeśli wada anatomiczna nie występuje, a drugi podbródek powstał w efekcie nagromadzenia tkanki tłuszczowej bądź zwiotczenia skóry (albo jednego i drugiego), można zastosować różne techniki medycyny estetycznej.

Drugi podbródek – jak pomoże medycyna estetyczna?

Gdy mamy do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej, dr Marek Wasiluk rekomenduje dwie metody jej eliminacji:

– Podczas liposukcji, czyli odsysania tłuszczu, najpierw pacjenta miejscowo znieczulamy, a następnie do tkanki tłuszczowej wprowadzamy kaniulę i odsysamy tłuszcz. Natomiast lipoliza iniekcyjna polega na podaniu specjalnego preparatu, który po wprowadzeniu do tkanki uszkadza komórki tłuszczowe, nie dochodzi jednak do jego odessania; tkanka tłuszczowa jest eliminowana przez organizm – wyjaśnia dr Wasiluk. – Po obu zabiegach efekty są świetne. Na drugi podbródek zazwyczaj wystarcza jeden zabieg liposukcji, a lipolizy: 2–3 zabiegi w miesięcznych odstępach – dodaje ekspert.

Kobieta

Nieco trudniej, zdaniem dr. Marka Wasiluka, jest w przypadku wiotkości skóry, bez względu na to, czy jest to wiotkość samoistna, czy połączona z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jeśli ta druga występuje, to terapię zaczyna się od jej rozpuszczenia. Później skórę trzeba napiąć. W tym celu można zastosować którąś z poniższych metod:

  • HIFU (technologia liftingująca),
  • laser frakcyjno-ablacyjny,
  • radiofrekwencja mikroigłowa.

Najczęściej trzeba wykonać 2–3 zabiegi. Czasem niezbędne jest połączenie kilku technik estetycznych. To kwestia indywidualna i zależy m.in. od wieku pacjenta, stopnia nasilenia problemu oraz efektów, jakie chce uzyskać. – Niekiedy pojawia się pytanie, co zrobić, jeśli pacjent nie chce poddać się operacji, a jednocześnie drugi podbródek wynika u niego z wady anatomicznej. Wtedy pożądany efekt możemy uzyskać metodą kamuflażu, najpierw wykonując lipolizę, a potem modelując brodę oraz linię żuchwy. Aby wymodelować linię żuchwy i nadać kształt tkankom, stosuje się kwas hialuronowy albo biostymulatory. Osobiście wolę biostymulatory, bo dają bardziej naturalny efekt i na dłużej – tłumaczy dr Marek Wasiluk.

Zanim lekarz zdecyduje, jaki zabieg zaproponować, najpierw musi przeprowadzić z pacjentem szczegółową konsultację. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do niektórych technik estetycznych (np. silne alergie, opryszczka, padaczka, ciąża i okres karmienia piersią). Jeśli pacjent cierpi na którąś z chorób przewlekłych, lekarz może najpierw poprosić o aktualne wyniki badań. Przeciwwskazaniem nie jest natomiast młody wiek. – Mam pacjentki nawet osiemnasto- i dwudziestoletnie, które przychodzą do mojego gabinetu z problemem drugiego podbródka. U nich najczęściej jest to skutek specyficznej budowy anatomicznej i w takiej sytuacji najbardziej sprawdza się modelowanie dolnego odcinka twarzy – sumuje dr Wasiluk.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?