Przejdź do treści

Jak szybko zapuścić paznokcie? Suplementacja, domowe mikstury i zabiegi pielęgnacyjne

Jak szybko zapuścić paznokcie? Suplementacja, domowe mikstury i zabiegi pielęgnacyjne Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielkie wyjście, spotkanie z dawno niewidzianymi znajomymi lub pierwsza randka, a ty szukasz sposobów na długie paznokcie w dwa dni? Niestety, w tak krótkim czasie pozostaje jedynie ich przedłużenie w salonie kosmetycznym. Musisz pamiętać, że zapuszczanie paznokci to dość długi proces, wymagający cierpliwości i systematyczności w podejmowanych działaniach. Zatem jak zapuścić paznokcie?

Jak zapuszczać paznokcie? 

Paznokcie rosną średnio o około trzy do czterech milimetrów na miesiąc. Przy czym paznokcie u rąk rosną nieco szybciej. Wskazuje się nawet, że dla tempa ich wzrostu ma znaczenie rodzaj palca – te na palcach środkowych rosną szybko, najwolniej zaś te na kciukach. Nie bez znaczenia jest także pora roku. Łatwiej zapuścić paznokcie latem niż zimą, kiedy to rosną one nieco wolniej. Jeśli zatem, wertując poradniki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Jak szybko zapuścić paznokcie?”, natrafiłaś na sposoby, które gwarantują szybki porost paznokci w dwa lub pięć dni, pamiętaj, że nie będą one raczej skuteczne. 

Zapuszczanie paznokci wymaga bowiem cierpliwości, regularnego stosowania zabiegów pielęgnacyjnych, często również zmiany nawyków, a także diety.

Masz słabe, łamliwe paznokcie? Dietetyczka kliniczna wyjaśnia, jak możesz wzmocnić je dietą

Jak zapuścić paznokcie – dieta i witaminy 

Niewłaściwy sposób odżywiania ma wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale także na wygląd skóry, kondycję włosów oraz paznokci. Dlatego, jeśli chcesz mieć długie paznokcie u rąk, powinnaś przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie. Łamliwość, a w efekcie brak możliwości zapuszczenia paznokci, może być wynikiem niedoborów witamin oraz mikro- i makroelementów, a w szczególności: 

  • witaminy C; 
  • witamin z grupy B, a przede wszystkim witaminy B12, a także B1, B2, B3, B5 i B6; 
  • żelaza – niezbędnego do prawidłowego wzrostu paznokci; 
  • cynku – odpowiadającego za wytrzymałość i twardość płytki; 
  • jodu – jego braki skutkują kruchością i zmatowieniem płytki; 
  • magnezu – niedobory powodują nadmierną łamliwość paznokci; 
  • wapnia – niedostateczna jego ilość powoduje kruchość i rozdwajanie paznokci. 

Twoje posiłki powinny być zatem urozmaicone, a dieta odpowiednio zbilansowana. Jedz regularnie i nie zapominaj o pełnoziarnistych produktach zbożowych, pestkach, nasionach, orzechach, niskotłuszczowym nabiale, mięsie i rybach. Staraj się także pić odpowiednio dużo wody, dzięki czemu regularnie nawadniasz i oczyszczasz organizm. 

Jeśli jednak zmieniałaś nawyki żywieniowe, ale nadal nie możesz zapuścić paznokci, bo są one łamliwe i rozdwajają się, warto zastanowić się nad suplementacją. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie doustnych preparatów powinnaś poprzedzić badaniami krwi, a także konsultacją wyników z lekarzem. 

Serum, odżywki i domowe mikstury na porost paznokci

Co zrobić, aby paznokcie rosły szybciej? Poza zadbaniem o dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin oraz mikro- i makroelementów, warto zwrócić uwagę na zewnętrzną pielęgnację.  

Na rynku dostępnych jest wiele odżywek i serum, które możesz wcierać lub malować nimi paznokcie. W swoim składzie posiadają one m.in. witaminy – te same, które powinnaś dostarczać z pożywieniem lub suplementować. Dodatkowo wzbogacone mogą być one o ceramidy, olejki, a także kolagen. Dlaczego kolagen? Białko kolagenowe jest bowiem podstawowym budulcem paznokci, wpływa zatem na ich twardość. Jak pokazują badania, można go nie tylko suplementować, ale też stosować zewnętrznie. Co więcej, możesz je wcierać w płytkę niemal bez ograniczeń.

A jakie są domowe sposoby na długie paznokcie? Istnieje wiele sprawdzonych mikstur i babcinych metod na poprawę kondycji płytki paznokci, a tym samym na bardziej efektywne ich zapuszczanie. Oto kilka z nich: 

1. Olejek rycynowy

Gęsty i niezwykle łatwy w aplikacji olejek rycynowy to doskonały sposób na wzmocnienie nie tylko rzęs, brwi czy włosów, ale także paznokci. To bogactwo witaminy A, E oraz kwasów tłuszczowych. Jak go aplikować? Podgrzej olejek do temperatury około 30 st. C, a następnie mocz w nim palce – nawet przez pół godziny. Jeśli nie masz czasu na taki zabieg, wystarczy, że przed snem wetrzesz olejek w paznokcie – najlepiej jedną kroplę w każdy z nich.

2. Olejowanie paznokci

Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszy się olejowanie włosów, ale warto pamiętać, że to także doskonały sposób na wzmocnienie i tym samym zapuszczenie paznokci. Na czym dokładnie polega olejowanie paznokci? To po prostu wcieranie w płytkę paznokcia i w skórki niewielkiej ilości olejku naturalnego. Zabieg możesz wykonać na ciepło, podgrzewając olejek, lub na zimno.  

Po jakie olejki warto sięgnąć? Przede wszystkim po olejek rycynowy, którego właściwości dobrze już znasz. Doskonałym wyborem jest także olejek z awokado, nazywany niekiedy zielonym złotem. Zawiera w sobie aż siedem witamin (A, B, D, E, H, K, PP), które zbawiennie wpływają na kondycję paznokci. Warto sięgnąć także po olej arganowy, który wygładzi i wzmocni płytkę czy olejek jojoba, który odżywi paznokcie, ale i zmiękczy suche skórki. Do olejowania paznokci sprawdzi się także olejek z drzewa herbacianego, olejek z wiesiołka, olejek migdałowy, ale też zwykła oliwa z oliwek.   

3. Maseczki na dłonie i paznokcie

Naturalnie długie paznokcie osiągniesz też dzięki regularnemu stosowaniu masek odżywczych. Jak przygotować je w domu? Wymieszaj starte jabłko i łyżeczkę soku z cytryny z łyżeczką miodu i odrobiną oliwy. Zanurz w nich palce na około 15 minut i gotowe. Babcinym sposobem na wzmocnienie zniszczonych i łamliwych paznokci jest także siemię lniane. Ugotuj je, tak aby uzyskać konsystencję gęstego kleiku i mocz w nim palce.  

Łamliwe i kruche paznokcie? Sięgnij po siemie lniane, oliwę, czosnek, jajka

Zmiana nawyków i odpowiednia pielęgnacja 

Chcesz cieszyć się ładnymi długimi paznokciami? Pozbądź się kilku nawyków, które skutecznie ci to utrudniają. 

  1. Nie obgryzaj – to najgorsze, co możesz robić swoim paznokciom. Zapomnij więc o podgryzaniu płytki, ale i skórek wokół. Nie skub i nie odrywaj nawet małych fragmentów, ale obcinaj je lub wypiłuj. 
  2. Pilnik dobieraj do rodzaju swoich paznokci, czyli zwróć uwagę na stopień gradacji, czyli ziarnistości. Najdelikatniejszy pilnik i jednocześnie doskonały do delikatnych paznokci naturalnych to ten o ziarnistości 180 lub 240. Piłując paznokcie, pamiętaj, aby nigdy nie przyciskać pilnika zbyt mocno i nie piłować płytki w dwóch kierunkach. Pilnik ustaw zaś pod kątem 45 stopni względem paznokcia.  
  3. Jeśli zdecydowałaś się na manicure hybrydowy, który zdaniem niektórych jest dobrym sposobem na zapuszczenie paznokci, koniecznie usuń go w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Pamiętaj, że tak, jak niewłaściwe jego wykonanie, tak i usunięcie manicure’u hybrydowego może bardzo osłabić płytkę paznokcia. 
  4. Staraj się wykonywać prace domowe z wykorzystaniem detergentów, takie jak zmywanie, sprzątanie, czy ręczne pranie w rękawiczkach ochronnych.

Źródła: 

  1. B. Ciepielewska, Bądź naturalnie piękna, czyli domowe sposoby upiększania się, wyd. Psychoskok, Konin 2015. 
  2. E. Hejman-Lenga, Niezwykła moc olejków, cz. II, „Akademia Paznokcia” 3/2014. 
  3. A. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 1/2016. 
  4. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, „Lek w Polsce” 11/12 2019.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?