Przejdź do treści

Domowa maść na ostrogi piętowe – jak ją przygotować z dodatkiem czosnku albo octu?

Domowa maść na ostrogi piętowe – jak ją przygotować? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ostroga piętowa jest przyczyną dolegliwości bólowych guza piętowego. Głównym źródłem problemu są zmiany zwyrodnieniowe. Dowiedz się, na czym polega to schorzenie i jakie są domowe sposoby leczenia. Podpowiemy ci, jak łatwo przygotować domową maść na ostrogi piętowe z ogólnie dostępnych składników.

Co to jest ostroga piętowa? 

Rozcięgno podeszwowe łączy ze sobą guz kości piętowej z nasadą palców stopy. Ta tkanka pracuje, gdy chodzisz lub stoisz. Powoduje ona utrzymywanie łuku podłużnego stopy w odpowiedniej pozycji. Przeciwdziała również spłaszczaniu się stopy.  

Ostrogę piętową znajdziesz pod kodem ICD-10 M77.3. Prawidłowa nazwa tego schorzenia to zapalenie rozcięgna podeszwowego. Może ono prowadzić do jego wydłużenia oraz koślawości. Ostrodze piętowej towarzyszy chroniczny ból. Następnie dołączają do niego jeszcze inne dolegliwości. 

Ostroga piętowa – leczenie domowe 

W samodzielnej walce z ostrogami piętowymi mogą ci pomóc odpowiednie buty, ortezy, wkładki. Możesz również stosować zimne okłady. Dobrze jest do tego celu zastosować okłady żelowe dostępne w drogerii i owinąć je wokół bolącej pięty. Jeżeli nie masz nic takiego pod ręką, to zawsze możesz schłodzić butelkę z wodą w lodówce, a następnie przetaczać po niej stopy.

Noga z zaznaczonym na czerwono punktem pięty

Domowa maść na ostrogi piętowe z dodatkiem czosnku – jak zrobić? 

Do przygotowania domowej maści na ostrogi piętowe będziesz potrzebował kilku łatwo dostępnych składników. Do jej wykonania niezbędne są mydło, alkohol oraz czosnek. Zacznij od starcia mydła na tarce o niewielkich oczkach. Kolejnym krokiem jest posiekanie główki czosnku i zalanie wszystkiego alkoholem.  

Jak stosować domową maść z czosnkiem na ostrogi piętowe? 

Grubą warstwę domowej maści na ostrogi piętowe nałóż na stopy i pozostaw na noc. Najlepiej, aby nie wybrudzić pościeli, załóż stare skarpetki. Spowodują one również, że maść się dobrze wchłonie, a jej działanie będzie skuteczniejsze. 

Tę domową miksturę na ostrogi piętowe powinieneś stosować nie dłużej niż 3 dni. Gdy już zakończysz terapię, to pamiętaj o tym, aby przez co najmniej kilka dni smarować stopy odżywczym kremem. Znajdujący się w domowej maści na ostrogi czosnek ma nie tylko silne działanie przeciwzapalne, ale też zmiękczające skórę na stopach.

Domowa maść na ostrogi piętowe z octem jabłkowym 

To kolejny domowy sposób, który pozwoli ci pozbyć się tej bolesnej dolegliwości. Do jej przygotowania będą ci potrzebne następujące składniki: 

  • ocet jabłkowy (2 łyżeczki), 
  • olej kokosowy (50 ml), 
  • soda oczyszczona (1 łyżeczka). 

Wszystkie wymienione składniki włóż do naczynia i połącz ze sobą. Domowa maść na ostrogi piętowe powinna mieć gładką konsystencję. Miksturę przechowuj najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu, aby nie narazić jej na kontakt z promieniami słonecznymi. Wtedy mogłaby się rozwarstwić i stracić swoje cenne właściwości.

Jak używać domowej maści z octem jabłkowym na ostrogi piętowe? 

Podobnie jak maść na bazie mydła powinieneś nakładać ją na stopy tuż przed pójściem spać. Pamiętaj o tym, że aby domowa maść na ostrogi piętowe mogła odpowiednio zadziałać, potrzebna jest jej gruba warstwa. Przy okazji, aby trochę zmniejszyć znajdujący się w obrębie pięt stan zapalny, nakładając maść, wykonaj delikatny masaż. Ostatnim etapem jest założenie grubych skarpet. Po przebudzeniu stan zapalny i ból powinny się zmniejszyć. 

Wszystkie składniki znajdujące się w tej domowej maści na ostrogi piętowe mają inne właściwości. Olej kokosowy wykazuje działanie zmiękczające skórę na piętach i zmniejszające dolegliwości bólowe. Natomiast ocet jabłkowy to bardzo skuteczny środek na wapienne ostrogi piętowe. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające ilość wapnia w organizmie. Podobne działanie ma soda oczyszczona. Pomoże w poradzeniu sobie ze zbyt dużymi ilościami wapnia, bólem i stanem zapalnym w piętach.

Nie są to jedyne domowe sposoby na ostrogi piętowe. Poza maściami możesz stosować różnego rodzaju okłady, na przykład z ziemniaków czy z kapusty lub miodu. Ziemniaki są bardzo pomocne na ból, stan zapalny i obrzęk. Działają natychmiastowo. Okłady z nich możesz stosować codziennie aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.

Źródła: 

  1. https://www.webmd.com/pain-management/heel-spurs-pain-causes-symptoms-treatments (dostęp: 04.09.2022). 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5442149/ (dostęp: 04.09.2022). 
  3. Agnieszka Witke, Tomasz Kochański, Andrzej Kosmalski, STOPA: ostroga piętowa, Kwartalnik Pacjenta nr 48, 2014 r., s. 2021.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: