Jak zapobiec uszkodzeniom skóry wywołanym przez maseczki ochronne? Wyjaśnia dermatolożka Ivana Stanković
Odciski, otarcia, odparzenia, zakażenia wirusowe czy liszajec. To może nas spotkać, jeśli przez dłuższy czas będziemy nosić na twarzy maseczkę ochronną. Z jakimi problemami możemy jeszcze się zderzyć? Jak dbać o skórę, by uchronić ją przed takimi konsekwencjami? Wyjaśnia w rozmowie dermatolożka Ivana Stanković.
Maseczka a podrażnienia skóry twarzy
Od 16 kwietnia w Polsce wchodzi nakaz zakrywania ust i nosa maseczką ochronną. Wszystko to w celu zminimalizowania rozwoju pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak w trakcie noszenia masek musimy nastawić się na znaczne podrażnienie skóry twarzy. Z czym jeszcze wiąże się częsty kontakt maseczki ze skórą?
Po pierwsze, częste stosowanie masek wiąże się z mechanicznymi podrażnieniami i otarciami. Wszystko zależy także od tego, jakiego rodzaju mamy produkt. Maseczki, które potrzebne są do pracy w sferze medycznej, są bardzo szczelne i mocno przylegają do skóry. W związku z tym powstają podrażnienia, a z takich ran mogą rozwinąć się nadżerki, większe rany czy strupy. Wtedy skóra jest też bardzo wrażliwa na drobnoustroje z zewnątrz, które mają otwarte wrota – mówi w rozmowie dermatolożka Ivana Stanković.
Kiedy bakterie i wirusy mają łatwy dostęp przez rany do organizmu, może się to skończyć poważniejszymi zakażeniami.
Z tych drobnych uszkodzeń mogą rozwinąć się więc zakażenia bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Jeżeli mamy uszkodzoną barierę naskórkową, to wszystko łatwiej przenika do organizmu z zewnątrz. Na twarzy może więc pojawić się opryszczka (choroba wirusowa), liszajec zakaźny (choroba bateryjna), czy różnego rodzaju drożdżaki (choroba grzybicza). Niesie to także dalsze konsekwencje. Przez naruszoną barierę naskórkową również czynniki drażniące łatwo przenikają w głąb skóry, przez co kosmetyki, które nas do tej pory nie drażniły i nie uczulały, mogą nagle spowodować, że nasza skóra zacznie piec, czerwienić się czy złuszczać – dodaje ekspertka.
Jak zaznacza specjalistka, może się także okazać, że niektóre osoby są uczulone na materiał, z którego wykonana jest maseczka. W takiej sytuacji po kontakcie z tkaniną na skórze wystąpi typowa reakcja alergiczna.
Pielęgnacja skóry przed i po założeniu maseczki
Ważne więc, aby odpowiednio pielęgnować skórę twarzy nie tylko rano i wieczorem, ale także przed i po używaniu maseczki. W ten sposób zminimalizujemy nieprzyjemne konsekwencje. Na co należy w szczególności zwrócić uwagę?
Przed założeniem maski skóra powinna być odpowiednio nawilżona i natłuszczona w zależności od rodzaju cery. Dla skóry tłustej, łojotokowej należy wybrać lekkie konsystencje, dla suchej mocne. Najlepiej też, aby takie preparaty zawierały ceramidy, które chronią i odbudowują barierę naskórkową. Dzięki temu trudniej ją będzie uszkodzić – radzi Stanković.
Dermatolożka dodaje także, aby nie zapominać o dostarczeniu skórze odpowiednich substancji po ściągnięciu maski.
Po zdjęciu maseczki dobrze jest użyć preparatów mocno regenerujących, takich jakie często stosowane są po zabiegach dermatologicznych czy medycyny estetycznej. Cicalfat, Cicaplast, Zinalfat to są dermokosmetyki, które stosujemy np. po zabiegach laserowych czy pilingach w celu regeneracji skóry. One dobrze sprawdzą się także przy podrażnieniach spowodowanych przez maskę. Zadziałają regenerująco i przeciwzapalnie. Ważne jednak, by kupować je w aptece
– dodaje ekspertka.
Zobacz także
Jak stres działa na skórę? Z powodu kwarantanny będzie to bardziej widoczne na twarzy, ostrzega Ekspert Kosmetyczny
Czy maseczka na twarzy rzeczywiście nie chroni przed koronawirusem? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Grzyby na skórze. Co warto o nich wiedzieć? Jakie choroby powodują? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
Dr Paweł Grzesiowski ostrzega, że COVID-19 na lata upośledza naszą odporność. „Koronawirus jest takim mini-HIV-em”
się ten artykuł?