Przejdź do treści

Ałun – co to jest, jak używać, czy jest szkodliwy?

Tekst o właściwościach i używaniu ałunu oraz jego bezpieczeństwie. Na zdjęciu: Kobieta w bieliźnie i z ręcznikiem na głowie - HelloZdrowie
Ałun - co to jest, jak używać, czy jest szkodliwy? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ałun lub inaczej ałun potasowy to zwyczajowa nazwa dwunastowodnego siarczanu glinowo-potasowego. W naturze występuje w postaci minerału. W aptekach możesz kupić ałun w proszku albo w sztyfcie. Kamień ałunu w największym stopniu kojarzony jest z dezodorantem. Jakie ma właściwości? Jak stosować ałun? Czy jest on bezpieczny dla organizmu?

Ałun – co to jest?

Ałuny to związki nieorganiczne uwodnione podwójne siarczany (VI) metali jednowartościowych MI oraz trójwartościowych MIII, o wzorze ogólnym MI2SO4· MIII2(SO4)3 · 24H2O.

Ałun jako związek chemiczny zawiera w sobie następujące pierwiastki:

  • glin,
  • chrom,
  • żelazo,
  • kobalt,
  • gal,
  • ind,
  • tytan,
  • wanad.

Ałuny krystalizują się w układ regularny. Są izomorficzne i rozpuszczalne w wodzie. Mają możliwość tworzenia roztworów stałych.

Znany w dzisiejszych czasach i stosowany między innymi w dezodorantach składnik to ałun glinowo-potasowy o wzorze chemicznym K2SO4 · Al2(SO4)3 · 24H2O. Był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie. Jest naturalną substancją. Początkowo używano go w postaci zaprawy w farbiarstwie włókien, do garbowania skór, do zmniejszania krwawień. Był też pomocny w zatruciach związkami ołowiu. Kryształ ałunu wykorzystywano również jako garbnik emulsji fotograficznych.

Natomiast ałun chromowo-potasowy jest wykorzystywany przy eksperymentach chemicznych. Tworzą się z niego charakterystyczne kryształy.

koebita aplikuje dezodorant pod pachą

Właściwości ałunu

Ałun potasowy jest bardzo wszechstronnym minerałem. Pomaga nie tylko przy nadmiernej potliwości, ale również przy trądziku i skaleczeniach. Ałun dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzi się na przykład po goleniu.

Ałun wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne, zapobiega tworzeniu się przykrego zapachu (potu), pomaga w szybkim gojeniu się ran, przy hemoroidach, leczeniu wrzodów żołądka, niestrawności, grzybicy paznokci. W dodatku łagodzi swędzenie i wspiera leczenie opryszczki oraz zajadów.

Co ciekawe, ałun jest chętnie wykorzystywany również w ogrodnictwie do barwienia kwiatów. Ałun glinowo-potasowy jest tradycyjnym środkiem chemicznym stosowanym do zmieniania kwiatów hortensji na niebieski.

Kobieta przed lustrem używa antyperspirantu

Jak używać ałunu?

Ałun występuje pod postacią sprayu, proszku lub sztyftu. Kamień ałunu lub kryształ może mieć kształt podobny do mydła.

Tak jak mydło musisz go najpierw zwilżyć, poczekać chwilę, a następnie rozprowadzić po wybranych częściach ciała. Następnie należy pozostawić ałun do swobodnego wyschnięcia.

Jeżeli ałun występuje w postaci proszku lub pudru, to możesz go traktować jako talk. Wtedy będzie mógł pełnić funkcję na przykład zasypki. Dzięki stosowaniu ałunu będziesz mogła pozbyć się, między innymi, nieprzyjemnego zapachu ze stóp albo problemów z krwawiącymi dziąsłami.

Ałun w formie sprayu ma takie same zastosowania jak zwykły antyperspirant. Z tą różnicą, że jest naturalny.

Gdzie kupić ałun i jaka jest jego cena?

Ałun glinowo-potasowy możesz znaleźć obecnie w bardzo wielu sklepach internetowych, w szczególności tych z naturalnymi kosmetykami.

Cena ałunu jest zależna od tego, w jakiej formie on występuje. Najdroższy jest ałun w proszku, ponieważ kosztuje około 20 złotych za 200 gramów. Natomiast ałun w sztyfcie ma cenę bardzo zbliżoną do klasycznego dezodorantu dobrej marki.

Czy stosowanie ałunu jest bezpieczne?

Niestety używanie ałunu w postaci dezodorantu nie oznacza pozbycia się z twojej pielęgnacji szkodliwego aluminium. Ałun kamień jest związkiem chemicznym, który zawiera w sobie glin i potas.

Jak pewnie słyszałaś, glin słynie z właściwości rakotwórczych. Może wywoływać, między innymi, raka piersi, w szczególności u tych kobiet, które używają antyperspirantów dłużej niż 15 lat.

Badanie przeprowadzono na grupie kobiet w wieku od 20 do 85 lat przez zespół dr Caroline Linhart z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku. Celem tego badania było porównanie kobiet zdrowych z chorymi na nowotwór w zbliżonym wieku, żeby sprawdzić, czy stosowanie antyperspirantów z aluminium, miało wpływ na rozwój tej choroby w ich organizmach. W grupie chorych kobiet, były tylko te, które miały zdiagnozowany nowotwór w ciągu ostatnich pięciu lat. W sumie w obu tych grupach było po 209 kobiet.

Zadaniem tych kobiet było wypełnienie ankiety. Nie znały one celu badania i dzięki temu naukowcy uniknęli tendencyjnego odpowiadania na zadane pytania. Ankieta w bardzo dużym stopniu odnosiła się do stylu życia tych kobiet. Były w niej pytania między innymi o sposób odżywiania się, aktywność fizyczną oraz o higienę osobistą. Bardzo ważne było również pytanie o to, jak często kobiety stosują kosmetyki z aluminium pod pachami.

Badania wykazały, że u kobiet poniżej 30 lat, które używały produktów pod pachę wielokrotnie w ciągu dnia, ryzyko zachorowania na raka piersi było średnio 3,88 razy większe niż w przypadku zdrowych kobiet z grupy kontrolnej.

kobieta

Szkodliwość ałunu

Aluminium może powodować rozmnażanie się komórek rakowych. Właśnie dlatego wszystkie kosmetyki, które zawierają w sobie aluminium, mogą przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju nowotworów.

Toksyczność glinu dotyczy najczęściej ośrodkowego układu nerwowego, układu kostnego, układu krwiotwórczego, układu moczowego i oddechowego. Zwiększone działanie aktywnych form tlenu może stymulować tworzenie się złogów amyloidu.

Glin może prowadzić do występowania poważnych zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego u ludzi. W organizmie osób, które były narażone na nadmiar aluminium zwiększa się ryzyko zachorowania na takie choroby jak:

  • zapalenie i proteinoza pęcherzyków płucnych,
  • astma,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • śródmiąższowe zapalenie płuc z obecnością ziarniniaków.

U osób, które były narażone na działanie aluminium przez długi czas, na przykład w życiu zawodowym, można było zaobserwować również ataksję, zaburzenia pamięci, myślenia abstrakcyjnego i stany depresyjne. Stąd wynika, że glin ma wpływ nie tylko na zdolności psychiczne, ale także motoryczne.

Z tego względu radzimy ci ograniczyć do minimum używanie kosmetyków, które mają w swoim składzie aluminium, w tym również dezodorantów ałunowych. Dużą lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po naturalne dezodoranty. Na polskim rynku jest ich coraz więcej. Mają bardzo dobre składy i przyjemne zapachy.

 

Źródła:

  1. http://medpr.imp.lodz.pl/Skutki-zdrowotne-srodowiskowej-i-zawodowej-ekspozycji-na-glin,110377,0,2.html
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8783521/
  3. https://breast-cancer-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/bcr2424
  4. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/myths/antiperspirants-fact-sheet
  5. https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/dezodoranty-moga-zwiekszac-ryzyko-raka-piersi
  6. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/aluny;3868426.html

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: