Jesienią możesz przeziębić również… włosy! Jak je przed tym uchronić?
Jesienią może nasilać się wypadanie włosów. Dlaczego? To czas, kiedy organizm atakowany jest przez chłód, a duże wahania temperatur mogą prowadzić do przeziębienia i – co za tym idzie – osłabienia cebulek włosów. Jak uchronić czuprynę przed jesiennymi chłodami?
Każdego dnia tracimy średnio od 50-100 włosów, jednak jesienią wypadanie może przybrać na sile. Przyczyną są zazwyczaj nagłe zmiany temperatury – przeziębione, osłabione cebulki mogą odpowiadać za wzmożoną utratę włosów. W jaki sposób możemy temu zaradzić?
Jak zimno osłabia włosy?
Podstawowym sposobem dbania jesienią o naszą czuprynę jest noszenie czapki. Zimne powietrze wpływa na unaczynienie skóry. Kiedy nie nosimy nakrycia głowy, kapilarki (naczynia krwionośne), których bardzo ważną funkcją jest odżywienie włosa, obkurczają się. Powoduje to ograniczony przekaz substancji odżywczych z naszego krwioobiegu prosto do mieszka. Wówczas mieszki włosowe nie są dostatecznie zaopatrzone w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Może to również skutkować mniejszym ich dotlenieniem. W wyniku tego większa ilość włosów może przechodzić w fazę telogenu, czyli fazy wypadania włosa.
Kiedy mieszki włosowe narażone są na niskie temperatury (lub ich gwałtowne skoki), z czasem słabną. Nie dość, że może pogorszyć się ich jakość, to na dłuższą metę może to spowodować również wypadanie włosów.
Jesienią warto też pamiętać, by nie wychodzić na dwór z mokrymi włosami.
„Z powodu niskich temperatur, wysokiej wilgotności powietrza na zewnątrz oraz sezonu grzewczego, łodyga włosa jest zwykle bardziej matowa, słaba i pusząca się. Wychodząc z domu w zimę, należy również dokładnie dosuszyć włosy. Mokry bądź wilgotny włos, który przemarznie, jest bardziej podatny na złamania, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne” – tłumaczy Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Z kolei gorące powietrze z urządzeń grzewczych powoduje, że włosy mogą się elektryzować. Warto pamiętać wówczas o preparatach ze składnikami antystatycznymi. Jeżeli chcemy poradzić coś na suche, elektryzujące się włosy, zadbajmy o używanie odżywek czy masek do włosów z emolientami bądź olejkami w składzie.
Kondycja włosów jest ściśle związana ze zdrowiem organizmu
Oczywiście o włosy trzeba dbać nie tylko jesienią. Należy zacząć od diety, która powinna być bogata w witaminy i minerały. Pamiętajmy również, że kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze.
Żeby włosy nie wypadały, skóra głowy musi być zdrowa. Na wzmocnienie fryzury pomagają również kuracje, zarówno w postaci ampułek, jak i toników do wcierania w skórę głowy, które są bogate w czynne substancje w skoncentrowanej postaci powodujące pobudzenie procesów regeneracji komórek. Warto też stosować odżywki.
By zapobiec nadmiernej utracie włosów, najlepiej czesać je delikatnymi szczotkami o zaokrąglonych ząbkach.
Jeśli włosy są w gorszej kondycji i zaczynają nadmiernie wypadać, warto zgłosić się do trychologa, który przeprowadzi wywiad, zrobi badanie trichoskopowe, a jeśli uzna to za konieczne – zleci wykonanie badań analitycznych i morfologicznych, aby ustalić przyczynę problemu i odpowiedni plan terapii.
Materiał powstał we współpracy z Instytutem Trychologii
Zobacz także
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Tonowanie włosów poprawia ich koloryt. Czy warto je wykonać?
Jak zrobić warkocz? Sprawdzone triki i efektowne wariacje
Wcierki na porost włosów domowej roboty. Jakie składniki stosować?
się ten artykuł?