Przejdź do treści

Tonowanie włosów poprawia ich koloryt. Czy warto je wykonać?

Tonowanie włosów – co to jest, produkty do tonowania, cena Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tonowanie włosów to stosunkowo mało inwazyjna metoda na nadanie włosom pożądanego odcienia. Nie niszczy włosów tak mocno jak farbowanie, przeciwnie – część produktów do tonowania włosów odżywia je i nadaje im zdrowy blask. Na czym polega tonowanie włosów? Jakie są efekty tego zabiegu? Czym tonować włosy w domu i jak zrobić to krok po kroku? 

Co to znaczy „tonowanie włosów”? 

Tonowanie włosów to zabieg fryzjerski, którego celem jest zmiana odcienia włosów za pomocą produktów tonujących. W odróżnieniu od farbowania włosów toner, czyli produkt do tonowania, nie wnika do wnętrza włosa, a jedynie pokrywa jego powierzchnię. Najczęściej tonowanie służy schłodzeniu żółtego, ciepłego odcienia włosów, ale może też być stosowane do delikatnej zmiany barwy. Tonery umożliwiają także nadanie włosom ekstrawaganckich kolorów jak niebieski, zielony czy różowy. 

Kobieta nad morzem przy samochodzie

Wady i zalety tonowania włosów 

Główną zaletą tonowania włosów jest zmiana odcienia, przy jednoczesnym utrzymaniu ich w dobrej kondycji, bez uszkodzenia struktury włosa. Drugim plusem korzystania z tej formy koloryzacji jest zmywanie koloru po pewnej liczbie myć. Dzięki temu znika problem nieestetycznych odrostów – z czasem kolor, który nałożyłaś tonerem, zniknie, a między tonowanymi włosami i odrostami nie będzie różnicy.  

Jest to też duża zaleta, jeśli lubisz eksperymentować z odcieniem włosów – gdy efekt nie będzie dla ciebie zadowalający, nie musisz poddawać swoich pasm inwazyjnym zabiegom, które „ściągną” farbę, ponieważ kolor po jakimś czasie sam się wypłucze. Jednak to, co dla jednych jest zaletą, dla innych będzie wadą. Jeśli zależy ci na trwałej zmianie koloru, tonowanie go nie zapewni – będziesz zmuszona powtarzać często zabieg, by zachować upragniony efekt. Tonowanie nie daje także możliwości radykalnej zmiany koloru – nie uda ci się w ten sposób np. zmienić włosów z blond na brązowe. 

kobieta z tatuażami z henny

Jak wyglądają efekty tonowania włosów? 

W porównaniu z klasyczną farbą produkty tonujące są znacznie delikatniejsze, przez co efekty tonowania włosów są bardziej subtelne niż przy farbowaniu. Nie zapewni tak dużej różnicy przed i po, niewątpliwie jednak jest znacznie zdrowsze. Produkty tonujące często wzbogaca się o składniki odżywcze, które wygładzają włosy, wzmacniają je i nadają im blask. 

Jakie włosy można tonować? 

Teoretycznie tonować można włosy o różnych kolorach i odcieniach. W praktyce najlepsze efekty daje tonowanie jasnych włosów, a szczególnie włosów rozjaśnianych. Takie pasma szybko blakną i nabierają żółtego odcienia, a tonowanie żółtych włosów pozwala nadać im szlachetny, chłodny odcień, który szczególnie pasuje osobom o typie urody lato i zima. Tonowanie ciemnych włosów daje znacznie słabsze efekty w porównaniu do tonowania włosów blond. Warto jednak po nie sięgnąć, jeśli chcesz: 

  • schłodzić miedziany kolor włosów; 
  • pozbyć się rudych pasemek z czarnych i brązowych włosów; 
  • nadać brązowym włosom złocisty, miodowy odcień; 
  • odświeżyć aktualny kolor włosów (rudy, kasztanowy, mahoniowy), przywracając wyrazistość barwy. 
Suszenie włosów/Gettyimages.com

Tonowanie włosów w domu – jakich kosmetyków potrzebujesz? 

Na rynku dostępna jest cała gama produktów służących do tonowania włosów. Są to farby, maski, a nawet szampony. Jak stosować poszczególne z nich? Które będą najlepsze i najskuteczniej sprawdzą się na twoich pasmach? 

Toner do włosów  

Najwyraźniejsze efekty tonowania włosów zapewnia toner do włosów lub krem tonujący, nazywane też farbą półtrwałą. Tonowanie włosów tonerem krok po kroku przypomina farbowanie włosów tradycyjną farbą: 

  1. wymieszaj krem z oksydantem; 
  2. nałóż preparat na włosy (zwykle na ok. 15-30 minut; kieruj się zaleceniami producenta); 
  3. dokładnie spłucz i umyj włosy. 

W salonach fryzjerskich można także spotkać się z tonowaniem włosów farbą bez amoniaku w odcieniu takim samym jak aktualny kolor pasm. Ten rodzaj koloryzacji nazywa się „ton w ton”, a jej celem jest odświeżenie barwy lub odcienia. 

Maska tonująca do włosów i odżywki 

Maska tonująca do włosów i odżywki nie dają tak intensywnego efektu koloryzacji, ale znacznie lepiej pielęgnują włosy – nawilżają je, odżywiają i ułatwiają ich rozczesywanie. Maski i odżywki stosuje się tak samo, jak pozostałe produkty tego typu. 

Szampon tonujący do włosów  

Szampony tonujące pozwalają raczej delikatnie odświeżyć kolor niż zmienić odcień włosów. Są polecane zarówno do włosów blond, jak i rudych, które szybko blakną, ale efekt nie będzie spektakularny. Mimo tego zawsze możesz go wypróbować, jeżeli oczekujesz małej, acz istotnej zmiany. 

Tonowanie włosów – cena w salonie i w domu 

Za tonowanie włosów u fryzjera zapłacisz średnio od 150 do 200 zł. Cena będzie się różnić w zależności od wielkości miasta, renomy salonu i długości włosów. W profesjonalnych sklepach fryzjerskich i w popularnych drogeriach znajdziesz wszystkie potrzebne kosmetyki do tonowania włosów w domu. Opakowanie tonera 60 ml można kupić już za 25 zł. Droższe tonery to wydatek rzędu 60-80 zł. Równie zróżnicowane są ceny pozostałych kosmetyków do tonowania włosów, np.  maska tonująca może kosztować 40 i 100 zł. Najtańszym produktem jest szampon – dostaniesz go już od 11 zł. 

 

Bibliografia: 

  1. Frąk D., Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie 514 [01]. Z2. 05., Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007. 
  2. Suligowska I., Barwienie włosów 514[02].Z3.09., Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007. 
  3. Urbanek-Karlowska B., Luks E., Jedra M., Kiss E., & Malanowska M., Preparaty do barwienia włosów, Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 1997, 4(48), 425-433. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: