Kaszka na twarzy – przyczyny i sposoby zwalczania
Wysypka jak kaszka manna na twarzy kojarzona jest przede wszystkim ze skórnymi dolegliwościami niemowląt i małych dzieci, których skóra jest bardzo wrażliwa. Tymczasem charakterystyczne białe grudki mogą pojawić się na twarzy osób w każdym wieku. Najczęściej jest to efekt reakcji immunologicznej organizmu na drażniące działanie alergenów lub nieprawidłowej pielęgnacji delikatnej cery. Jak pozbyć się kaszki z twarzy? Podpowiadamy.
Kaszka na twarzy – jak wygląda?
Wysypka jak kaszka manna u dziecka i osób dorosłych to prosaki (milia). Wypukłe grudki w białym kolorze mają zwykle rozmiary od jednego do dwóch milimetrów. Pojawiają się przede wszystkim w okolicach nosa i policzków.
Drobna kaszka na twarzy nie stanowi źródła bólu czy świądu. Nawet jeśli prosaki występują bardzo licznie i gęsto – nie dają żadnych objawów. Niestety wyglądają nieestetycznie, co może negatywnie wpływać na samopoczucie.
Dlatego tak ważne jest rozpoznanie przyczyny ich powstawania. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego i skutecznego leczenia.
Wysypka kaszka na twarzy – co jest jej przyczyną?
Kaszka na policzkach, brodzie czy czole może być nabyta lub stanowić objaw dziedziczonej dysplazji ektodermalnej (zaburzenie struktur ektodermy: skóry, włosów, paznokci, gruczołów potowych).
Choć jest to dolegliwość mogącą wystąpić w każdym wieku, to jednak najczęściej pojawia się u niemowląt. Drobną wysypkę można zaobserwować u aż 50 proc. nowo narodzonych dzieci. W ich przypadku zmiany mogą lokalizować się nie tylko na twarzy, ale również na tułowiu, kończynach dolnych i górnych, a nawet narządach płciowych i w jamie ustnej (jako tzw. Perły Epsteina). Samoistnie powstają i ustępują w ciągu kilku miesięcy (niekiedy szybciej). Są skutkiem retencji keratyny na poziomie przewodów łojowych. Jeśli zmiany utrzymują się dłużej, wówczas ich przyczyną najczęściej jest zespół ustno-twarzowo-palcowy, zespół zgrubienia paznokci lub niedorozwój włosów.
U osób dorosłych do rozwoju kaszki na brodzie, czole, czy policzkach przyczynić mogą się zaburzenia hormonalne skutkujące nadprodukcją sebum, które blokuje ujście gruczołów łojowych. Do zatkania gruczołów łojowych i powstania prosaków może dojść także w skutek stosowania niewłaściwych preparatów pielęgnacyjnych (nadmiernie wysuszających lub natłuszczających skórę). Ponadto kaszkowate grudki mogą być wynikiem reakcji alergicznej organizmu na składniki kosmetyków oraz spożywanych produktów.
Wysypka jak kaszka manna u dziecka – jak się jej pozbyć?
Skóra niemowląt i dzieci jest bardziej delikatna niż osób dorosłych, dlatego wymaga innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak więc pozbyć się kaszki na twarzy u dziecka? U noworodków zmiany te są całkowicie naturalne. Nie należy ich leczyć, tym bardziej że nie stanowią źródła dyskomfortu dla malca. Zmiany te ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni (czasem kilku miesięcy) od momentu pojawienia się – grudki bezboleśnie pękają i oczyszczają, bez ryzyka rozwoju infekcji.
Może się jednak zdarzyć, że kaszka na twarzy niemowlaka pojawia się nagle np. po zmianie dotychczas stosowanego preparatu pielęgnacyjnego lub włączeniu nowych produktów spożywczych na etapie rozszerzania diety. Wówczas może być to objaw reakcji alergicznej organizmu. W takim wypadku warto skontaktować się z alergologiem, który zleci wykonanie testów, mających na celu wskazanie składnika uczulającego. Po jego wyeliminowaniu zmiany powinny samoistnie ustąpić.
Pamiętaj również, że wysypka na twarzy niemowlaka (kaszka) może mieć charakter genetyczny. Jeśli któreś z rodziców dziecka boryka się prosakami i zauważysz te zmiany na twarzy malca, wówczas nie spodziewaj się, że samoistnie ustąpią. W takim wypadku zaproponuj starszemu dziecku (gdy będzie to możliwe) – usunięcie zmian w gabinecie kosmetycznym.
Jak pozbyć się kaszki na twarzy u osoby dorosłej?
Chcąc dowiedzieć się jak pozbyć się kaszki na czole, policzkach i brodzie, musisz poznać przyczyny jej powstawania. To bowiem od podłoża tej dolegliwości zależy forma wdrożonego leczenia.
Innych metod wymagać będą prosaki, stanowiące reakcję alergiczną organizmu, a innych te, których podłożem są zaburzenia hormonalne.
W przypadku tego problemu estetycznego żadne domowe metody usuwania nie są skuteczne. Jeśli będziesz próbować samodzielnie usuwać wysypkę poprzez wyciskania zawartości białych grudek – może dojść do infekcji.
Jak pozbyć się kaszki na czole, policzkach czy brodzie? Możesz skorzystać z zabiegów dermatologicznych jak elektrokoagulacja, mikrodermabrazja diamentowa czy laseroterapia. Niekiedy prosaki usuwane są przy użyciu igły. Jest to jednak zabieg bolesny i nie każdy przez to się na niego decyduje.
Gdy już kaszka na czole, policzkach czy brodzie zostanie usunięta, zadbaj o to, by nie pojawiła się ponownie. Możesz w tym celu stosować olej rycynowy nakładany na twarz przy pomocy wacika. Stosuj również regularnie preparaty, które będą odblokowywać ujścia gruczołów łojowych.
Korzystny wpływ na kondycję skóry twarzy i prawidłowe usuwanie sebum ma również sauna. Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do kąpieli cielnych – skorzystaj z ich dobrodziejstwa.
Bibliografia:
- M. Sikorska, A. Szczerkowska-Dobosz, D. Purzycka-Bohdan, R. Nowicki, Włosy skręcone i mnogie prosaki twarzy jako wyraz dysplazji ektodermalnej u bliźniaczek monozygotycznych, „Przegląd Dermatologiczny” 2014, nr 101, s. 35–39.
- P. Brzeziński, Dermatologia okresu noworodkowego choroby skóry niewymagające leczenia, „Przegląd Lekarski” 2009, nr 66/9, s. 535–537.
- M. Pindur, Mikrodermabrazja, [w:] I. Wróblewska, J. Maj, K. Chilicka-Jasionowska (red.), Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, Opole 2013, s. 75–84.
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
się ten artykuł?