5 min.
W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie? Istock.com
Najnowsze
19.04.2021
Powiększanie ust kwasem hialuronowym, kosmetykami. Jak to zrobić?
19.04.2021
Henna brwi – na czym polega i jak wykonać ją w domu?
19.04.2021
Jak przedłużyć życie kosmetyków? Ekspertki z „Czytamy etykiety” mają kilka rad
14.04.2021
Wyciskanie wągrów – czy można wyciskać i jak to robić?
13.04.2021
Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ
Pryszcze na brodzie i szyi to powszechny problem, nie tylko u ludzi młodych, którzy są w wieku dojrzewania. Trądzik coraz częściej dotyka osoby dorosłe. Do powstawania zmian skórnych przyczyniają się: stres, hormony i nieprawidłowa pielęgnacja. Leczenie pryszczy jest długotrwałym procesem i wymaga pomocy dermatologa.
Spis treści
Trądzik należy do najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych. Objawia się występowaniem zmian skórnych o różnym charakterze i nasileniu, które są przeważnie umiejscowione na dolnej części twarzy: policzkach, linii żuchwy i brodzie. Pryszcze są trudne w leczeniu. Zwykle wymagają stosowania preparatów o działaniu miejscowym i ogólnym, a także odpowiedniej diety i pielęgnacji. Zdarza się, że nasilone problemy dermatologiczne są przyczyną zaniżonej samooceny i ograniczania kontaktów społecznych.
Przyczyny powstawania pryszczy na brodzie
Pryszcze na brodzie powstają w wyniku wzmożonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. W warunkach fizjologicznych wydzielina jest potrzebna, aby ochraniać i natłuszczać naskórek. Jednak jej nadmiar blokuje przewody wyprowadzające, co objawia się powstawaniem grudek i zaskórników. Sebum wraz z zanieczyszczeniami są pożywką dla bakterii, które szybko się namnażają i wpływają na rozwijanie się stanu zapalnego.
Wzmożona aktywność gruczołów łojowych jest determinowana przez:
- zaburzenia endokrynologiczne i nieprawidłowy poziom hormonów,
- stres i związany z nim wzrost stężenia kortyzolu,
- predyspozycje genetyczne,
- brak lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy,
- nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji i makijażu, które dodatkowo obciążają skórę,
- długotrwałe przyjmowanie niektórych leków.
Przyczyną pryszczy na brodzie może być również niezdrowa dieta. Nieregularne posiłki, używanie ostrych przypraw, spożywanie fast foodów oraz tłustej i wysokoprzetworzonej żywności, a także mała ilość warzyw i owoców w jadłospisie jest powodem zmniejszonej ilości witamin i składników odżywczych, które odpowiadają za dobrą kondycję skóry.
Jak wyglądają pryszcze na brodzie?
Zmiany skórne, które powstają na twarzy w przebiegu trądziku, mają różne nasilenie i charakter. Na brodzie może występować jeden rodzaj pryszczy lub kilka rodzajów jednocześnie, co znacznie utrudnia działania lecznicze. Oto niektóre typy wyprysków pojawiających się na brodzie:
- podskórne pryszcze na brodzie – zwykle pojawiają się jako pierwsze. Jest to zaczopowane pod skórą sebum. Ma postać charakterystycznych, płaskich, czarnych lub żółtych kropek. Nie towarzyszy im stan zapalny;
- grudki – są to widoczne lub wyczuwalne podczas dotyku wypukłości pod skórą. Często towarzyszy im zaczerwienienie i umiarkowany ból;
- ropne pryszcze na brodzie – to zaskórniki, w które wdało się zakażenie. Są to różnej wielkości wypukłe krostki z wyraźnie widocznym w środku białym punktem;
- guzy – to duże, wypukłe i czerwone zmiany skórne. Są wypełnione dużą ilością ropy i krwi. Zwykle utrzymują się długo i mogą zostawić po sobie blizny, ponieważ są zakorzenione w głębszych warstwach skóry.
Tkliwe, zaczerwienione i bolące pryszcze na brodzie mogą świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym i rozwinięciu się stanu zapalnego. W żadnym wypadku nie wolno wyciskać ani nakłuwać zmian skórnych. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z dermatologiem, ponieważ może być konieczne zastosowanie miejscowych antybiotyków.
Co należy stosować na pryszcze na brodzie?
Leczenie pryszczy na brodzie najczęściej opiera się na stosowaniu preparatów z antybiotykiem o działaniu miejscowym (tetracyklina, klindamycyna, erytromycyna) oraz substancji zmniejszających stan zapalny, ograniczających wydzielanie sebum i poprawiających ogólny wygląd cery, do których należy głównie: witamina A, nadtlenek benzoilu, cynk oraz kwas azelainowy. W przypadku nasilonego trądziku i dużej ilości zmian ropnych poza preparatami nakładanymi bezpośrednio na skórę przyjmuje się także antybiotyk doustny.
Jak pozbyć się pryszczy na brodzie?
Poza stosowaniem środków farmakologicznych w leczeniu pryszczy duże znaczenie ma zmiana stylu życia i prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy, ponieważ często przyczyną nasilania się trądziku są błędy dietetyczne i higieniczne.
Twarz należy myć dwa razy dziennie delikatnym żelem myjącym, który nie zawiera w sobie mydła. Po delikatnym osuszeniu twarzy należy ją przemyć tonikiem. Konieczne jest nałożenie kremu nawilżającego odpowiednio dobranego do typu cery. Raz w tygodniu można zastosować peeling, o ile nie stwierdza się obecności zmian ropnych. Składniki, które znajdują się w środkach do pielęgnacji, powinny być łagodne i naturalne. Najlepiej sprawdzi się: aloes, propolis, rumianek, wyciąg z nagietka, szałwia, alantoina i pantenol. Dwa razy w tygodniu można zastosować domowe maseczki na pryszcze. Najpopularniejsze z nich można wykonać mieszając ze sobą:
- miód, oliwę z oliwek i sok z cytryny;
- ocet jabłkowy, napar z zielonej herbaty i miód;
- miód, cynamon i gałkę muszkatołową.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zobacz także
Udostępnij
Najnowsze w naszym serwisie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2021
„Nawet bardzo wprawieni w czytaniu składów odbiorcy mogą dać się złapać”. Dziewczyny z Piggypeg o (nie)etycznej reklamie kosmetyków

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020