Przejdź do treści

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdarza się, że wypryski, takie jak: pryszcze, włókniaki, kaszaki, kłykciny pojawiają się nie tylko na twarzy i dekolcie, ale również w okolicy bikini, powodując, że czujemy się niekomfortowo. Dermatolog Joanna Sołtys sugeruje, aby obserwować swoje ciało, a zmiany, które nie ustępują po krótkim czasie, konsultować z lekarzem. Zapytaliśmy także o przyczyny pojawiania się wyprysków. Przeczytajcie rozmowę! 

Pojawiające się wypryski są schorzeniem, które pojawiają się przez cały rok. Powodują, że większość osób unika basenu, sauny, rozbierania się, a nawet konsultacji z lekarzem. Porozmawialiśmy z dermatolog Joanną Sołtys o przyczynach pojawiających się wykwitów skórnych, ze szczególnym uwzględnieniem okolic bikini.

Urszula Gruszka: Czy pojawianie się wykwitów, pęcherzyków skórnych jest problemem?
Joanna Sołtys
: Pojawienie się wszelkich pryszczy, pęcherzyków na skórze i w okolicy bikini sprawia, że zapala się „czerwona lampka” ochronna, i słusznie. Mimo że najczęściej dotyczą one nieodpowiedniej diety lub higieny osobistej, kojarzone są z chorobami przenoszonymi drogą płciową, i w niektórych przypadkach jest to przyczyna. To wzbudza w nas strach i obawy, ale zanim wybierzemy się do lekarza, często samoistnie one znikają i zapominamy o problemie. Jest to wciąż wstydliwy temat dla wielu kobiet.

 

Opryszczka a ciąża. Opryszczka a grypa. Opryszczka a stres.

Jaka jest przyczyna pojawiających się pryszczy w okolicy bikini?
Przyczyn jest bardzo wiele i większość z nich wymaga kompleksowego leczenia od „wewnątrz”. Wynikają one ze stylu i higieny życia. Mimo że wypryski kojarzą nam się głównie z młodzieńczym trądzikiem na twarzy, to dotyczą także okolic bikini. Do przyczyn pojawiania się pryszczy należy nieodpowiednia dieta, z przewagą przetworzonej żywności i słodyczy, stosowanie kosmetyków, które nas uczulają, rozregulowana gospodarka hormonalna, a także istotną rolę odgrywa stres i higiena snu. Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się na krótki okres czasu i powinny dać do myślenia, że czas zmienić coś w sposobie odżywiania lub zweryfikować kosmetyki, jakich używamy.

Do przyczyn pojawiania się pryszczy należy nieodpowiednia dieta, stosowanie kosmetyków, które nas uczulają, rozregulowana gospodarka hormonalna, a także istotną rolę odgrywa stres i higiena snu

Joanna Sołtys

Jak uniknąć podrażnień po depilacji?
Kolejną przyczyną pojawiających się wykwitów skórnych jest niewłaściwa depilacja. Aby po depilacji okolic bikini nie pojawiały się zmiany skórne, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. Na podrażnienia po goleniu ma wpływ przede wszystkim typ skóry. Należy unikać depilacji na sucho, jest to nieprzyjemne, wówczas nieuniknione są podrażnienia i uszkodzenia skóry. Pierwszym krokiem jest wymoczenie skóry w ciepłej wodzie, następnie zrobienie peelingu (np. peeling solny, który działa przeciwzapalnie), następnie usuwanie włosków z kierunkiem ich wzrostu, przy użyciu kosmetyku, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Ważnym elementem jest dobór maszynki, nie powinno się stosować jednego ostrza częściej niż 3 razy.

Czy kaszaki należy chirurgicznie usuwać?
Kaszaki są niegroźną naroślą, należą do grupy torbieli łagodnych. Powstają na skutek zablokowania gruczołu jołowego, a także uszkodzenia mieszka włosowego. Nadmierna potliwość i niewłaściwa higiena przyczyniają się do powstawania kaszaków. Wyglądem przypominają guzek, który może powodować stan zapalny. Usuwanie kaszaków odbywa się metodą chirurgiczną, znieczulając miejscowo pacjenta. Można również podjąć się usunięcia poprzez krioterapie, która poleca za zamrażaniu i odmrażaniu miejscowym, do momentu zniszczenia jego tkanki. Wielu pacjentów próbuje domowymi metodami pozbyć się narośli, ale jest to nieskuteczne.

Czy włókniaki często pojawiają się w okolicach bikini?
Włókniaki to łagodne zmiany nowotworowe i mają postać guzowatych narośli. Występują bardzo często, w okolicach bikini również. Są stany, które powodują tendencję do ich powstawania, np. zaburzona gospodarka hormonalna, cukrzyca, ciąża. U osób zarażonych wirusem HIV również mogą się pojawić. Nie są niebezpieczne, mają łagodny charakter. Są defektem kosmetycznym, dlatego pacjenci często decydują się na jego usunięcie, ze względów estetycznych.

Co powoduje wirus HPV?
Wirus HPV 11 i HPV 6 jest przenoszony drogą płciową i powoduje zmiany brodawkowate okolic płciowych. Są to niebezpieczne schorzenia, których leczenia należy jak najszybciej się podjąć. Początkowo kłykciny kończyste zlokalizowane są na granicy skóry i śluzówki narządów płciowych, mogą być to pojedyncze ogniska, ale również ogromne masy brodawkowate. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kłykciny mają skłonność do rozrostu i przyjmują postać przewlekłą. Osoba mająca kłykciny powinna udać się do lekarza, bo leczenie odbywa się za pomocą usunięcia chirurgicznego, wszelkie domowe sposoby są nieskuteczne.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że kłykciny mają skłonność do rozrostu i przyjmują postać przewlekłą

Joanna Sołtys

Jakie inne choroby są przenoszone drogą płciową?
Kiła jest chorobą weneryczną, zakaźną, która pojawia się średnio po trzech tygodniach od kontaktu seksualnego. Wizualnie łatwo można pomylić z alergią, ponieważ przypomina wysypkę, jednak jest to bardzo niebezpieczna choroba, która nie dotyczy jedynie narządów płciowych, a przenosi się na cały organizm. Wysypce lub pojawiającym się grudkom towarzyszy powiększenie się węzłów chłonnych. Leczenie odbywa się za pomocą penicyliny.

Wszelkie pojawiające się zmiany skórne należy uważnie obserwować. Nawet najdrobniejsze pryszcze są znakiem, że należy przeanalizować tryb naszego życia, np. zwracając uwagę na dietę lub stosowane kosmetyki. Jeśli wykwity na skórze utrzymują się przez dłuższy czas, powodują ból lub inne schorzenia, nie czekaj, zweryfikuj je z lekarzem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?