Krem do rąk na zimę – jaki wybrać, jak zrobić krem z aloesu i gliceryny?
W drogeriach internetowych i stacjonarnych kremy do rąk są bardzo chętnie kupowane, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy skóra jest bardzo narażona na odwodnienie. Często producenci stosują w kremach do rąk takie substancje nawilżające jak aloes, gliceryna, czy mocznik. Czy one naprawdę skutecznie działają? Jak zrobić krem do rąk z aloesem i z mocznikiem? Jaki krem wybrać na zimę?
Kremy do rąk z mocznikiem – jakie mają właściwości?
Mocznik wchodzi w skład NMF. Jest to naturalny czynnik nawilżający skóry. Sprawia, że jest ona aksamitnie gładka. Gdy w skórze spada poziom mocznika, staje się ona podrażniona i przesuszona. Mocznik rozpuszcza się w wodzie i w alkoholu. Bardzo często jest stosowany w kosmetykach nawilżających, nie tylko w kremach do rąk na zimę. Ta substancja aktywna jest bezwonna i bezbarwna, dzięki temu może być dodawana nawet do kremów perfumowanych i jest całkowicie niewyczuwalna. Mocznik ma działanie antyseptyczne i złuszczające. Często stosuje się go do leczenia drobnych ran na dłoniach oraz kurzajek.
Mocznik jest humektantem, to znaczy substancją pochłaniającą wilgoć. Wykazuje bardzo silne działanie nawilżające, gdy ma stężenie 10 procent. Przyciąga bowiem cząsteczki wody i zatrzymuje je w skórze. Takie stężenie mocznika najczęściej jest obecne w balsamach do ciała i kremach do rąk. Mocznik wykazuje również działanie przeciwbakteryjne, przeciwświądowe oraz przeciwzapalne. To powoduje, że jest on pomocny nie tylko w walce ze zbyt przesuszoną skórą w okresie jesienno-zimowym, ale również z trądzikiem. Mocznik może występować w produktach kosmetycznych nawet w stężeniu 50 proc., jednak tak wysoki poziom mocznika jest używany do leczenia skóry suchej i skłonnej do łuszczenia.
Jaki wybrać krem do rąk na zimę?
W kremach do rąk na zimę bardzo często możemy spotkać glicerynę, parafinę i aloes. Wszystkie te substancje czynne wykazują wyjątkowo silne właściwości nawilżające. Poza stosowaniem odpowiedniego kremu do rąk w sezonie jesienno-zimowym, również istotna jest pielęgnacja skóry rąk.
Pielęgnacja rąk – na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę?
W sezonie jesienno-zimowym warto trochę zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne. Dobrym pomysłem jest całkowita rezygnacja z mycia rąk preparatami zawierającymi silne detergenty. Mamy tutaj na myśli na przykład SLES lub SLS. Niezbędne jest również wykonywanie czynności domowych, takich jak sprzątanie, czy zmywanie naczyń w grubych, gumowych rękawiczkach. Uważaj również, aby nie stosować kremów do rąk na zimę, które mają w swoim składzie bardzo mocno wysuszający skórę alkohol. W sezonie jesienno-zimowym nie powinnaś również wystawiać skóry dłoni na promieniowanie ultrafioletowe. Nigdy nie susz rąk po umyciu przy suszarce z gorącym nawiewem. To prawda, że tak jest szybciej, ale jednocześnie jest to bardzo niekorzystne dla skóry dłoni. Nie zapominaj też o wkładaniu rękawiczek, gdy na zewnątrz robi się chłodno.
Jak zrobić krem do rąk z aloesu?
Aby wzmocnić nawilżające działanie aloesu, warto dodać do niego ogórka. Tego rodzaju krem do rąk na zimę opóźni procesy starzenia się skóry, ujędrni ją, wygładzi i zmniejszy widoczność przebarwień. Aloes potrafi wnikać w głębsze warstwy skóry i bardzo skutecznie ją nawilżyć.
Zacznij od przygotowania żelu z aloesu. Wystarczy ci pół szklanki, aby przygotować dobry krem do rąk. Żeby zrobić żel z aloesu, należy kilka gałązek moczyć w wodzie całą dobę. Następnym krokiem jest wyjęcie miąższu z tych gałązek za pomocą łyżeczki lub noża oraz dodanie łyżki stołowej soku z cytryny lub oleju z kiełków pszenicy. Zmiksuj całość blenderem, aż otrzymasz biały żel. Przechowuj go w lodówce. Ostatnim krokiem jest dodanie do żelu pokrojonego ogórka i ponowne zblendowanie masy. Tak przygotowany krem aloesowy do rąk musisz trzymać w lodówce.
Jak zrobić krem do rąk z gliceryną?
Do stworzenia takiego domowego kosmetyku wystarczą ci: gliceryna, sok z cytryny, olejek eteryczny o ulubionym zapachu. Musisz połączyć ze sobą wszystkie wymienione tutaj składniki. Gliceryna i sok z cytryny powinny występować w proporcjach 4:6. Olejku wystarczy tylko kilka kropel. Jego zadaniem jest nadanie kremowi do rąk na zimę przyjemnego zapachu. Krem do rąk z gliceryny powinnaś stosować dwa razy dziennie.
Co na bardzo suche dłonie?
W takiej sytuacji polecamy stosowanie kremów do bardzo przesuszonych dłoni, serum regenerującego, masek nawilżających, olejów, żeli do rąk oraz peelingów. Wszystkie wymienione tutaj kosmetyki bez problemu znajdziesz w każdej drogerii.
Krem do rąk z pompką – jakie ma zalety?
Kremy do rąk wydają się o wiele bardziej higienicznym rozwiązaniem niż te wyciskane na dłonie bezpośrednio z tubki. Ich kolejną zaletą jest to, że pompka od razu odmierza odpowiednią ilość kremu. To sprawia, że taki kosmetyk jest bardzo wydajny. Tego rodzaju kremy do rąk zazwyczaj mają lekką, lejącą się konsystencję.
Bibliografia:
- E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.),Katedra Technologii Gastronomicznej i Konsumpcji, Małopolskie Centrum Monitoringu Żywności, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Postępy Fitoterapii 2/2015 http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf
- https://biotechnologia.pl/kosmetologia/mocznik-w-kosmetykach,12801
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
się ten artykuł?