Kwas pirogronowy – sposób na trądzik, zmarszczki i skórę pozbawioną blasku
Kwas pirogronowy coraz częściej wykorzystywany jest w profesjonalnych zabiegach wykonywanych w gabinetach kosmetycznych, ale i w kosmetykach do domowej pielęgnacji. Wszystko to za sprawą jego właściwości, które wspomogą walkę z niedoskonałościami, a także oznakami starzenia skóry. Jak działa kwas pirogronowy? Jak wykorzystywany jest w kosmetyce?
Co to jest kwas pirogronowy?
Kwas pirogronowy (z łac. acidium pyruvic) to alfa-ketonokwas z trzema atomami węgla o wzorze sumarycznym CH3CO-COOH. Mimo zbliżonej struktury, działa on silniej niż kwas mlekowy, od którego jako alfa-hydrokwasu odróżnia go obecność grupy ketonowej w pozycji alfa zamiast grupy hydroksylowej. Kwas pirogronowy występuje naturalnie w jabłkach, occie, sfermentowanych owocach, ciemnym winie i piwie.
Kwas pirogronowy cechuje się silnym działaniem, które wynika z niskiej zawartości współczynnika pKa – 2,89. Dodatkowo charakteryzuje się małą masą cząsteczkową, co ułatwia mu przenikanie przez warstwy skóry. Kwas pirogronowy bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu oraz wodzie. Co więcej, pod wpływem wody ulega także neutralizacji.
Kwas pirogronowy – właściwości i działanie
Wskazując na właściwości i działanie kwasu pirogronowego warto zaznaczyć, że zależą one w znacznym stopniu od jego stężenia. Jeżeli wynosi ono powyżej 50 proc., wówczas działanie kwasu jest znacznie silniejsze i bardziej penetruje on w głąb skóry.
Jakie działanie przypisuje się kwasowi pirogronowemu? Na szczególną uwagę zasługują właściwości sebostatyczne, czyli zdolność do normowania ilości produkowanego sebum. Dodatkowo wykazuje on właściwości antymikrobomowe i przeciwbakteryjne. Na podkreślenie zasługują także zdolności dermoplastyczne. Kwas pirogronowy stymuluje zatem wytwarzanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Posiada on także właściwości nawilżające, buduje bowiem i odtwarza naturalny czynnik nawilżający naskórka tj. NMF.
Efekty kwasu pirogronowego
Jakie efekty przynosi zastosowanie kwasu pirogronowego i kiedy warto po niego sięgnąć? Jeśli borykasz się z trądzikiem, nadmierną produkcją łoju lub zaskórnikami, warto włączyć kwas pirogronowy do swojej pielęgnacji. Skóra stanie się wyraźnie oczyszczona, a ilość produkowanego sebum znormalizowana. Dodatkowo zmniejszy on rozszerzone pory, a z uwagi na działanie antybakteryjne także stany zapalne.
Efektem regularnego stosowania kwasu pirogronowego jest także zwiększona elastyczność i poprawa jędrności skóry. Zauważysz delikatne wygładzenie zmarszczek. Twoja twarz stanie się zatem wyraźnie gładsza i bardziej promienna. Delikatne złuszczenie wpłynie też pozytywnie na przebarwienia i plamy na skórze, które staną się mniej widoczne.
Zastosowanie kwasu pirogronowego – zabiegi kwasami na twarz
Kwas pirogronowy wykorzystywany jest głównie do zabiegów peelingujących. Peeling chemiczny z kwasem pirogronowym, który wykonywany jest w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, stosowany jest podczas kuracji trądziku, trądziku różowatego, blizn potrądzikowych, keratozy trądzikowej, czy łojotokowego zapalenia skóry. Jego ogromnym atutem jest szybkie przenikanie do mieszka włosowo-łojowego, dzięki czemu efektów można spodziewać się znacznie szybciej niż w przypadku stosowania np. peelingów kwasem TCA. Warto także podkreślić, że zaczerwienie po wykonaniu peelingu jest na ogół niewielkie i krótkotrwałe. Warunkiem jest jednak dostosowanie stężenia kwasu do potrzeb skóry.
Warto pamiętać, że peelingi kwasami najlepiej wykonywać w serii, zachowując jednak określony odstęp pomiędzy nimi. Dla optymalnych efektów wskazane jest wykonanie około sześciu zabiegów w czternastodniowych odstępach.
Kwas pirogronowy w domu
Zastanawiasz się nad tym, czemu kwas pirogronowy jest tak ceniony w kosmetologii? Wynika to przede wszystkim z jego właściwości, ale i faktu, że z dobroczynnego wpływu kwasu możesz z powodzeniem korzystać także w domu. Kremy, żele lub peelingi z niewielkim stężeniem kwasu możesz włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Koniecznie zwróć jednak uwagę na odpowiednie zabezpieczenie skóry przed promieniami UV, stosując krem z ochronnym filtrem SPF 50. Unikaj łączenia produktów zawierających kwas pirogronowy z retinolem i witaminą C, co może spowodować nadmierne podrażnienie.
Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z kwasem pirogronowym, nie zapomnij o przeprowadzeniu testu na niewielkim fragmencie skóry. Nałóż na niego krem lub inny produkt i poczekaj około doby, czy nie pojawi się żadna reakcja alergiczna. Jeśli nic takiego się nie stanie, bezpiecznie możesz stosować kosmetyk.
Pamiętaj również, że na rynku znajdziesz produkty z różnym stężeniem kwasu pirogronowego. Zacznij od tych z niższym i stopniowo sięgaj po te z większym nasyceniem kwasu. Jeśli twoja skóra będzie zaś nieco zaczerwieniona, pomiędzy stosowaniem produktu z kwasem zrób dzień lub dwa dni przerwy.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu pirogronowego
Mimo swoich dobroczynnych właściwości, kwas pirogronowy nie może być stosowany bez żadnych ograniczeń. Do przeciwwskazań zastosowania kwasu zalicza się:
- atopowe zapalenie skóry,
- silne stany zapalne skóry,
- łuszczycę,
- leczenie retinoidami,
- opryszczkę,
- ciążę i karmienie piersią.
Z uwagi na działanie złuszczające kwasu nie należy stosować ponadto w okresie, w którym skóra jest wystawiona na znaczne promieniowanie słoneczne.
Źródła:
- J. Czuwara „O pilingach medycznych. Dotrzeć głębiej” Beauty Forum 1-2/2013.
- A. Leśniewska, K. Kordus „Innowacyjność i tradycja w kosmetologii. Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer” Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii im. prof. K. Milanowskiej w Poznaniu 2020.
- K. Sałagan-Kwiatkowska, K. Niemyska „Wykorzystanie wybranych kwasów organicznych w niwelowaniu blizn potrądzikowych” Kosmetologia Estetyczna 2/2019.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?