Laser frakcyjny – przebieg zabiegu, efekty, gojenie, cena
Trądzik młodzieńczy, ciąża, duże wahania wagi i operacje (w tym cesarskie cięcie) łączy jedno – często zapisują trwałe ślady na skórze. Blizny, rozstępy czy pojawiające się z czasem przebarwienia, choć nie zagrażają zdrowiu, często są nieakceptowane przez wiele kobiet. W tym przypadku na pomoc przychodzi medycyna estetyczna i jej odkrycia, takie jak laser frakcyjny czy radiofrekwencja mikroigłowa. Co to jest laser frakcyjny? Czy jest dobrym sposobem na laserowanie usuwanie rozstępów i laserowe usuwanie blizn potrądzikowych? Ile kosztuje laseroterapia?
- Czym jest laser frakcyjny?
- Laser frakcyjny (CO2) – efekty
- Jak przygotować się do zabiegu laserem frakcyjnym?
- Jak przyspieszyć gojenie po laserze frakcyjnym?
- Jakie są opinie o laserze frakcyjnym?
- Czy warto zdecydować się na zabieg laserem nieablacyjnym?
- Cena za laseroterapię frakcyjną
- Co jest lepsze na blizny potrądzikowe: dermapen czy laser frakcyjny?
- Radiofrekwencja mikroigłowa – co ją różni od lasera fracyjnego
Czym jest laser frakcyjny?
Laser frakcyjny, czyli laser zbudowany w technologii Fraxel, to urządzenie emitujące światło o długości 1550 nm. Jego działanie opiera się na wywołaniu mikrouszkodzeń skóry przez punktowe podgrzanie tkanek. W ten sposób uszkodzona tkanka „mobilizuje” skórę do odbudowy, w wyniku czego zmiany takie jak blizny czy rozstępy przestają być na niej widoczne. Zaletą jego stosowania jest bardzo niskie ryzyko powikłań.
Laser frakcyjny (CO2) – efekty
Najlepsze rezultaty zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego osiąga się w takich zabiegach jak laserowe usuwanie rozstępów, spłycenie blizn (także przerośniętych) pourazowych i chirurgicznych. Laser frakcyjny jest też najlepszy na przebarwienia posłoneczne (ostudę). Ponadto umożliwia laserowe usuwanie blizn po trądziku i samego trądziku. Laser frakcyjny jest też skuteczny do zwężania porów. Niestety laser frakcyjny sam może powodować przebarwienia i powstanie blizn – są to możliwe skutki uboczne laseroterapii.
Jak przygotować się do zabiegu laserem frakcyjnym?
Do zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego pacjent powinien się przygotować, rezygnując z pewnych aktywności i przyjmowania niektórych leków. Główne zalecenia to:
- na pół roku przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość kwi, antydepresanty, leki fotouczulające,
- na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (zarówno na słońcu, jak i na solarium),
- na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania witaminy A i jej pochodnych (retinoidów). Retinole i retinoidy obecne są w kremach i preparatach kosmetycznych,
- na dwa tygodnie nie przyjmować ziół fotouczulających (m.in. dziurawiec, nagietek),
- na 24 h przed zabiegiem należy zrezygnować z picia alkoholu.
Przeciwwskazaniem do zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego są ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, padaczka, cukrzyca bielactwo, łuszczyca, aktywna opryszczka.
Jak przyspieszyć gojenie po laserze frakcyjnym?
Skóra po użyciu lasera frakcyjnego wygląda jak po poparzeniu (z fizjologicznego punktu widzenia faktycznie dochodzi do poparzenia). Przez kilka dni skóra w miejscu zabiegu pozostaje obrzęknięta, mocno zaczerwieniona (a nawet zbrązowiała). Może się łuszczyć. Po laserze frakcyjnym dobre będą kremy nawilżające i regenerujące skórę. Przez pierwsze dni po laseroterapii należy bezwzględnie stosować krem z filtrem SPF 50. Ponadto należy uważać, aby w miejscu zabiegu nie doszło do zakażenia bakteryjnego – do wycierania tych fragmentów skóry należy użyć osobnego ręcznika i zadbać o świeżą pościel.
Jakie są opinie o laserze frakcyjnym?
Według opinii niektórych pacjentek zabieg laserem frakcyjny boli. Jednak trzeba pamiętać, że odczucie ból jest bardzo indywidualne i ten zabieg przez inne osoby uznawane jest za bezbolesny lub o umiarkowanym bólu. W przypadkach, kiedy ból jest bardzo uciążliwy, można poprosić specjalistę wykonującego zabieg o znieczulenie miejscowe.
Czy warto zdecydować się na zabieg laserem nieablacyjnym?
Laser frakcyjny jest laserem ablacyjnym. Istnieją też lasery nieablacyjne. Ich działanie opiera się na przebudowie kolagenu, co poprawia napięcie i sprężystość skóry. W przeciwieństwie do laserów ablacyjnych, lasery nieablacyjne nie przerywają ciągłości naskórka. Działanie laserów nieablacyjnych jest mniej inwazyjne, ale też mniej skuteczne. W zależności od długości emitowanego światła lasery nieablacyjne mogą usuwać blizny potrądzikowe (np. laser Nd-YAG lub laser diodowy). Wykorzystuje się je także do usuwania zmian naczyniowych.
Cena za laseroterapię frakcyjną
Ceny za zabieg laserem frakcyjnym zaczynają się od 250 zł (za laserowe usuwanie blizn potrądzikowych) do nawet kilku tysięcy złotych w przypadku serii zabiegów. Trzeba pamiętać, że zabiegi z użyciem laseru frakcyjnego to zabiegi przede wszystkim wykonywane w seriach. Liczba zabiegów, które trzeba wykonać dla zadowalające efektu zależy przede wszystkim od głębokości zmian. Zazwyczaj potrzeba od dwóch do ośmiu zabiegów. Przy bliznach potrądzikowych rezultaty są widoczne już po drugim zabiegu, a do całkowitego usunięcia zmian wystarczą cztery zabiegi. Jednak aby pozbyć się rozstępów i rozległych blizn potrzebnych będzie minimum pięć zabiegów.
Co jest lepsze na blizny potrądzikowe: dermapen czy laser frakcyjny?
Usuwanie blizn trądzikowych i rozszerzonych porów możliwe jest też za pomocą dermapenu. Dermapen to niewielkiej wielkości urządzenie przypominające długopis (stąd „pen” w nazwie). Urządzenie wyposażone jest w kilkanaście igieł, stąd zabieg z jego użyciem bywa nazywany mezoterapią mikroigłową. Dermapen stosuje się też do usuwania mniejszych defektów skóry, np. cieni pod oczami i przebarwień. Zabieg jest krótki (do 30 minut) i mało bolesny, choć także przez pierwsze dwa/trzy dni po zabiegu będzie widoczna opuchlizna i zaczerwienie skóry.
Radiofrekwencja mikroigłowa – co ją różni od lasera fracyjnego
Radiofrekwencja mikroigłowa (w skrócie: „rf mikroigłowa”) to inna metoda stosowana w medycynie estetycznej do usuwania rozstępów, blizn i przebarwień. Radiofrekwencja mikroigłowa łączy wykorzystanie fal elektromagnetycznych z mikronakłuwaniem. Zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej przynosi podobne efekty co laser frakcyjny (usuwa blizny i rozstępy), ale ma krótszą listę przeciwwskazań (zabieg można wykonywać też latem), a skóra po zabiegu lepiej się goi. Radiofrekwencja mikroigłowa ma lepsze opinie od laseroterapii, bo jest mniej bolesna.
Źródła:
- Noszczyk, M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
- Noszczyk, M., Medycyna piękności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Polecamy
Lekarz pokazał na TikToku rezonans twarzy z wypełniaczami. „To smutne” – komentują internauci
Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna?
się ten artykuł?