Przejdź do treści

Liposukcja brzucha – rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Tekst o liposukcji brzucha, metodach i przeciwwskazaniach. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca swoją koszulkę - HelloZdrowie
Liposukcja brzucha – rodzaje, przebieg, przeciwwskazania Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Problem z otyłością w Polsce jest coraz poważniejszy. Ponad 14 proc zgonów spowodowanych jest problemami zdrowotnymi wywołanymi ponadnormatywną wagą. Rozwiązaniem problemu rozrośniętej tkanki tłuszczowej, która gromadzi się przede wszystkim wokół talii może być liposukcja brzucha. Decydują się na nią mężczyźni i kobiety, u których stosowanie diety i regularna aktywność fizyczna nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Na czym polega ten zabieg? Czy jest bezpieczny?

Liposukcja brzucha i boczków – na czym polega zabieg?

Liposukcja jest zabiegiem, który polega na usuwaniu nadmiernie rozrośniętej tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała. Głównym tego celem jest poprawa ich konturów i kształtu. Najczęściej wykonuje się liposukcję brzucha i tzw. boczków, gdzie tłuszcz odkłada się w największym stopniu.

Tradycyjną metodą zabieg przeprowadza się przy użyciu metalowych kaniuli. Są to igły, które połączone są przy pomocy węża z urządzeniem generującym podciśnienie i odsysającym tłuszcz. Kaniule wsuwane są pod skórę przez nacięcia. Otwory wykonywane są na naturalnych zgięciach fałdów skóry, aby nie pozostawić po zabiegu nieestetycznie wyglądających blizn.

Liposukcja brzucha trwa od czterech do sześciu godzin. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Ostateczną decyzję co do jego rodzaju podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta i rozległość wykonywanego zabiegu.

Kobieta mierzy obwód w talii

Lifting brzucha – rodzaje zabiegów

Podstawowy podział zabiegów liposukcji uwzględnia metodę suchą i mokrą. W suchej nie wykorzystuje się płynów – konieczne jest przez to wygenerowanie wyższego podciśnienia. To natomiast rodzi zwiększone ryzyko powikłań, zarówno w trakcie zabiegu, jak i po jego zakończeniu (np. silne krwawienie, uszkodzenie tkanek). Obecnie rzadko kiedy jest ona praktykowana. W metodzie mokrej wstrzykuje się do warstwy podskórnej płyn (połączenie płynu fizjologicznego, adrenaliny, a niekiedy także środki znieczulające ogólnie). Dzięki temu ryzyko powikłań i wystąpienie większego krwawienia zostaje znacząco zredukowane.

Ze względu na rodzaj urządzeń użytych przy liposukcji brzucha wyróżnia się natomiast:

  • liposukcję tradycyjną – rozbicie tłuszczu kaniulami i jego odessanie dzięki wytworzonemu podciśnieniu,
  • liposukcję wibracyjną – tłuszcz jest odsysany przez igłę, wykonującą ruchy rotacyjne z prędkością do dziewięciu tys. obr/min.,
  • liposukcję laserową – rozbita zostaje błona komórkowa adipocytów, przez co uwolnione zostają zgromadzone w nich trójglicerydy, przerobione następnie na energię (po uprzednim rozkładzie na kwasy tłuszczowe i glicerol),
  • liposukcję ultradźwiękową (liposukcja kawitacyjna) – ultradźwięki uszkadzają błonę komórek tłuszczowych, wskutek czego uwolniony, a następnie odessany zostaje zgromadzony w nich tłuszcz.

Dość popularna jest także nieinwazyjna liposukcja iniekcyjna. Może stanowić uzupełnienie zabiegu podstawowego, aby przyspieszyć  pojawienie się wyraźnych efektów. Jest również stosowana u tych osób, u których zabieg operacyjny nie może być przeprowadzony ze względu na przeciwwskazania zdrowotne. Metoda ta polega na rozpuszczaniu tkanki tłuszczowej przez wstrzyknięte substancje (najczęściej fosfatydylocholinę z soi). 

Liposukcja brzucha – przed i po zabiegu

Przed wykonaniem liposukcji brzucha lekarz omawia z pacjentem przebieg zabiegu. Wyklucza również ewentualne przeciwwskazania. Dlatego też konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych takich jak morfologia czy RTG klatki piersiowej. 

W dniu zabiegu na sześć godzin przed jego wykonaniem wstrzymaj się od jedzenia i picia.

Po liposukcji brzucha niezwykle ważne jest noszenie odzieży uciskowej. Służy ona nie tylko profilaktyce przeciwzakrzepowej. Zmniejsza również obrzęk i przyspiesza gojenie ran. Innymi słowy – skraca okres rekonwalescencji.

5 najlepszych ćwiczeń na brzuch

Liposukcja brzucha – efekty

Liposukcja brzucha nie jest zabiegiem, którego efekty są widoczne natychmiast po jego zakończeniu.

Proces zmniejszania się obrzęków i gojenia trwa około miesiąca. Dopiero po tym czasie możesz ocenić, jak bardzo zmieniła się twoja sylwetka.

Pamiętaj również, że jeśli tkanka tłuszczowa w obszarze talii jest u ciebie mocno rozrośnięta – nie wystarczy jeden zabieg. Dopiero po wykonaniu kilku serii zauważysz zmianę kształtu i konturów brzucha.

Liposukcja brzucha – czy to bezpieczny zabieg?

Liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego niesie za sobą szereg możliwych do wystąpienia powikłań. Niektóre z nich, jak choćby zator tłuszczowy, niosą za sobą ryzyko śmierci.

kobieta ćwiczy na siłowni

Innymi możliwymi do wystąpienia skutkami wykonania liposukcji brzucha są:

  • zakażenie skóry i tkanek miękkich w miejscu wsunięcia kaniuli,
  • zaburzenia czucia na skórze,
  • utrzymująca się nieregularność powłoki skórnej,
  • nieprzyjemny zapach skóry,
  • zmiana zabarwienia skóry,
  • włóknienie skóry,
  • oparzenia skóry,
  • martwica skóry.

Ponadto podczas zabiegu może dojść do odwodnienia i omdleń, a nawet wstrząsu hipowolemicznego.

Zabieg liposukcji – czy jest dla każdego?

Wbrew pozorom liposukcja brzucha nie jest zabiegiem, z którego korzystają przede wszystkim osoby skrajnie otyłe, dla których odsysanie tłuszczu jest jedynym sposobem na schudnięcie. Jest całkowicie odwrotnie! U osób z dużą nadwagą nie wykonuje się liposukcji, lecz stosuje metody chirurgii bariatrycznej (np. usunięcie fragmentu żołądka lub jelit).

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu liposukcji brzucha są ponadto:

Liposukcja brzucha – ceny

Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje liposukcja brzucha, musisz przede wszystkim zdecydować się, który rodzaj zabiegu cię interesuje. Cena jest bowiem uzależniona od metody liposukcji brzucha.

Rozpiętość cenowa za jedną sesję wynosi 4000 – 8000 zł. Jeśli borykasz się z dużą nadwagą – konieczne będzie wykonanie zabiegu w kilku sesjach, co pomnoży koszt.

 

 

Bibliografia:

  1. A. Kiciak, Zabiegi chirurgiczne wspomagające i zastępujące odchudzanie, Kosmos – Problemy Nauk Biologicznych, 2010, t. 59, nr 3 – 4, s. 413–419.
  2. Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania – raport za 2020 rok,
    https://www.pzh.gov.pl/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-polski-i-jej-uwarunkowania-raport-za-2020-rok/, data dostępu: 4.08.2021 r.
  3. M. Wierucka-Rybak, Kosmetologia w walce z otyłością, Polish Journal of Cosmetology, 2011, 14(3), s. 2–8.
  4. M. Pałac, M. Siwiec, D. Owczarek, A. Plucińska, Otyłość i jej leczenie z zastosowaniem metod fizjoterapeutycznych, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2011, nr 1 (4), s. 367–372.
  5. M. Komasińska, Iniekcyjne techniki stosowane w modelowaniu sylwetki i wspomagające procesy odchudzania, Kosmetologia Estetyczna, 2015, nr 2(4), s. 173–176.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?