Przejdź do treści

„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Brzuch kobiety nie jest anatomicznie płaski. Fizjologicznie w dolnej części brzucha jest poduszeczka tłuszczu. To normalne, że masz trochę tkanki tłuszczowej na biodrach lub udach (chociaż jej rozkład zależy od typu sylwetki!) – pisze Gosia Włodarczyk na swoim profilu na Instagramie i tłumaczy, jakie tkanka tłuszczowa pełni zdrowotne funkcje w organizmie.

Gosia Włodarczyk jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, znaną w sieci jako @pani_fizjotrener. Na swoim profilu dzieli się wiedzą medyczną w zakresie zdrowia kobiet. Zajmuje się w szczególności fizjoterapią blizny po cesarskim cięciu, rozstępu mięśnia prostego brzucha i mięśni dna miednic. Tym razem postanowiła poruszyć problem wystającego lub zaokrąglonego brzucha, który nie jednej kobiecie spędza sen z powiek. 

Instagram

Podczas kiedy wiele z nas nie lubi swoich brzuchów, mając na ich punkcie kompleksy i często przez nie rezygnując z dopasowanych ubrań, Gosia Włodarczyk głośno mówi: „Nie bój się mieć tkankę tłuszczową!”. Fizjoterapeutka już wcześniej pisała o konsekwencjach wciągania brzucha, o czym możesz przeczytać tutaj.  Tym razem tłumaczy, dlaczego z naszymi nie płaskimi brzuchami jest wszystko w porządku. „Masz wystający brzuch? Bardzo dobrze! Tkanka tłuszczowa to narząd!” – jak zaznacza Włodarczyk, i podkreśla, że zgromadzona w tym miejscu tkanka pełni bardzo ważne funkcje.

„Tkanka tłuszczowa pełni funkcje magazynujące, izolacyjne, ochronne (chroni narządy przed urazami), wydzielnicze” – pisze fizjoterapeutka i dodaje: „Tak – tkanka tłuszczowa wydziela całe mnóstwo potrzebnych nam biologicznie czynnych cząsteczek. Pełni naprawdę jeszcze wiele innych funkcji, a właśnie to, że odpowiada za tyle procesów powoduje, że jej nadmiar wpływa na zaburzenie metabolizmu, pracę narządów.

Brzuch kobiety nie jest anatomicznie płaski. Fizjologicznie w dolnej części brzucha jest poduszeczka tłuszczu. To normalne, że masz trochę tkanki tłuszczowej na biodrach lub udach

- mówi fizjoterapeutka, Gosia Włodarczyk

Prawidłowa wartość tkanki tłuszczowej

Włodarczyk wymienia parametry, jakie powinny zostać zachowane, aby tkanka tłuszczowa pełniła odpowiednio swoje funkcje. Nie jest bowiem dobrze, kiedy jest jej za mało lub za dużo. I tak fizjoterapeutka tłumaczy:

– Prawidłowa wartość tkanki tłuszczowej u kobiety to 20-30%, u osób aktywnych jest jej dużo mniej (14-20%).

– Dla zdrowia lepiej by było nie więcej niż 33%.

– Spadek poniżej 13% wiąże się z zatrzymaniem miesiączkowania, zmniejszeniem płodności, zmniejszeniem masy kostnej, zaburzeniami hormonalnymi, pogorszeniem stanu cery i włosów.

View this post on Instagram

Brzuch kobiety nie jest anatomicznie płaski. Fizjologicznie w dolnej części brzucha jest poduszeczka tłuszczu. To normalne, że masz trochę tkanki tłuszczowej na biodrach lub udach (chociaż jej rozkład zależy od typu sylwetki!) ‼️Nie bój się mieć tkankę tłuszczową‼️⚠️Tkanka tłuszczowa to narząd! Pełni funkcje magazynujące, izolacyjne, ochronne (chroni narządy przed urazami), wydzielnicze. Tak – tkanka tłuszczowa wydziela całe mnóstwo potrzebnych nam biologicznie czynnych cząsteczek❗️Pełni naprawdę jeszcze wiele innych funkcji, a właśnie to, że odpowiada za tyle procesów powoduje, że jej nadmiar wpływa na zaburzenie metabolizmu, pracę narządów. ?Prawidłowa wartość tkanki tłuszczowej u kobiety to 20-30%, u osób aktywnych jest jej dużo mniej (?14-20%). Dla zdrowia lepiej by było nie więcej niż ?33%. Spadek poniżej 13% wiąże się z zatrzymaniem miesiączkowania, zmniejszeniem płodności, zmniejszeniem masy kostnej, zaburzeniami hormonalnymi, pogorszeniem stanu cery i włosów?‍♀️Tkanka tłuszczowa może być zapasowa (u kobiet to ta widoczna na dole brzucha, biodrach, udach) i zasadnicza – otacza cienką warstwą narządy: wątrobę, nerki itd. Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej☠️ Jakim typem sylwetki jesteś? Gdzie masz najwiecej tkanki tłuszczowej? #fitmama #zdrowamama #redukcja #zdrowadieta #ciałokobietypo30stce #cialokobietypociazy #cialokobiety #polskakobieta #zdrowybrzuch #plaskibrzuch #poporodzie #aktywnakobieta #mamanasilowni #treningsilowy #treningdlakobiet

A post shared by Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener) on

Włodarczyk w swoim wpisie rozróżnia także rodzaje tkanki tłuszczowej: zapasową i zasadniczą.

„Tkanka tłuszczowa może być zapasowa (u kobiet to ta widoczna na dole brzucha, biodrach, udach) i zasadnicza – otacza cienką warstwą narządy: wątrobę, nerki itd.”.

„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej” – ostrzega fizjoterapeutka. Dziewczyny, pamiętajcie, że wystający brzuch to nic nieestetycznego. „Niech żyją kobiece brzuchy! Niech falują, niech drżą, niech przyjmują i dają. Na przykład życie” – jak pisała Paulina Młynarska w swoim poście na Instagramie. Nie przejmujmy się, bądźmy sobą i przede wszystkim oddychajmy swobodnie bez wciągania brzucha i przejmowania się, że trochę wystaje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: