Maść propolisowa i jej zastosowanie w leczeniu zmian skórnych
Propolis, który jest najważniejszym składnikiem maści propolisowej, to znany i ceniony już w starożytności produkt leczniczy. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji, a także jako środek wspomagający kuracje wielu zmian skórnych. Po maść z propolisem możesz sięgnąć, gdy borykasz się z trądzikiem, zmianami grzybiczymi, czy opryszczką. Jakie jeszcze właściwości wykazuje propolis? Jak przygotować maść propolisową samodzielnie?
Co to jest propolis?
Propolis to produkowany przez pszczoły z kitu pszczelego i balsamu pyłkowego naturalny środek leczniczy. Jego nazwa, pochodząca od greckich słów „pro”, czyli „przed” oraz „polis”, czyli „miasto”, oznacza mur obronny, który otacza miasto. Skąd takie określenie? Ma to związek z funkcją propolisu, jaką pełni w ulu tj. wzmacniającą całą konstrukcję, uszczelniającą i zabezpieczającą przed rozwojem drobnoustrojów.
Właściwości propolisu znane i cenione były już w starożytności. Tysiące lat temu, podobnie jak i dziś, stosowany był on wewnętrznie – w postaci nalewek lub wyciągów – a także zewnętrznie. Jest on m.in. najważniejszym składnikiem maści propolisowej, która wykorzystywana może być w codziennej pielęgnacji, a także jako środek wspomagający leczenie wielu dolegliwości.
Skład maści propolisowej
Najważniejszym składnikiem maści propolisowej jest propolis, którego ilość zależy od stężenia w produkcie. Dodatkowo znajdziesz w niej różne substancje pomocnicze, do których zalicza się m.in. wazelinę, masło shea, octan witaminy E, wodę oczyszczoną, alkohol.
Skład chemiczny propolisu jest bardzo złożony – wyodrębniono bowiem kilkaset substancji aktywnych, które w niego wchodzą. Warto jednak podkreślić, że dokładny skład propolisu jest zmienny i zależy w dużej mierze od rodzaju roślin, z których powstaje, a także od czasu zbioru oraz innych czynników środowiska. Uogólniając, głównymi składnikami propolisu są:
- żywice;
- woski;
- polifenole;
- polisacharydy;
- domieszki mechaniczne, w tym pyłki;
- substancje lotne;
- mikroelementy, w tym żelazo, miedź, fosfor, mangan, cynk, kobalt, krzem, magnez, selen.
Propolis – właściwości i działanie
Propolis jest lepką i gęstą żywicą o charakterystycznym zapachu. W zależności od pochodzenia, czyli tego, z jakiej rośliny powstaje, może przybierać barwę pomarańczową, czerwoną, szarą, ciemnozieloną, brunatną, a nawet czarną. W zależności od temperatury może mieć postać półpłynną (w temperaturze około 70 st. C.), plastyczną i miękką (w temperaturze powyżej 36 st. C.) lub twardą i kruszącą (w temperaturze poniżej 15 st. C. ). Powyżej temperatury 90 st. C. ulega zaś stopieniu. Warto także dodać, że doskonale rozpuszcza się on w alkoholu, ale nie jest rozpuszczalny w wodzie.
Propolis wykazuje bardzo szerokie właściwości. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:
- działanie antybakteryjne;
- działanie antywirusowe;
- hamowanie rozwoju pleśni;
- działanie przeciwzapalne;
- działanie przeciwgrzybicze;
- działanie antyoksydacyjne;
- działanie regeneracyjne;
- właściwości antyreumatyczne
- właściwości zmniejszające świąd;
- właściwości immunostymulujące;
- działanie łagodzące dolegliwości dermatologiczne;
- właściwości antyalergiczne;
- działanie przeciwskurczowe w mięśniach jelit i stymulujące wydzielanie żółci.
Zastosowanie propolisu i maści propolisowej
Propolis może być z powodzeniem stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Doustnie najczęściej podawany jest w formie nalewki, którą można bezpośrednio wkraplać do ust lub np. skropić nią cukier i przyjąć na łyżeczce. Na rynku znaleźć można także miód wzbogacony propolisem pszczelim, który doskonale niweluje charakterystyczny posmak propolisu.
Zewnętrznie propolis używany jest w postaci kremów, zasypek i globulek. Jednak najbardziej popularną formą jest maść z propolisem. Kiedy po nią sięgnąć i jak ją stosować? Maść z propolisem doskonale sprawdzi się podczas pielęgnacji skóry trądzikowej. Wszystko to za sprawą właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych, ale i regeneracyjnych. Nie tylko zahamuje ona powstawanie nowych krost i wyprysków, ale też przyspieszy gojenie i zapobiegnie powstawaniu blizn. Pozwoli także pozbyć się nieestetycznego zaczerwienienia i swędzenia, które często towarzyszy zmianom skórnym. Warto także pamiętać o właściwościach przeciwgrzybiczych propolisu. Maść propolisowa może być zatem stosowana w leczeniu grzybicy paznokci, grzybic skóry, czy owrzodzeń jamy ustnej np. aft i pleśniawek. Sięgnij po nią również po to, aby przyspieszyć gojenie się opryszczki.
Maść propolisowa polecana jest też na infekcje ginekologiczne, zarówno te o podłożu bakteryjnym, jak i grzybiczym. Ze względu na właściwości regeneracyjne możesz także smarować nią odmrożone dłonie, a latem – oparzone nadmierną ekspozycją na słońce części ciała.
Jak zrobić maść propolisową?
Maść propolisowa dostępna jest niemal w każdej aptece. Z łatwością przygotujesz ją jednak w domu, dzięki czemu będziesz miała pewność, że zastosowane produkty są naturalne i wysokiej jakości. Jak przygotować maść samodzielnie?
Wstaw naczynie z nalewką propolisową do drugiego np. garnka z gorącą wodą. Odparuj nalewkę do czasu, aż uzyskasz gęsty płyn. Następnie dodaj 100 gramów wazeliny i wymieszaj. Możesz także przygotować maść, zastępując nalewkę rozkruszonym w moździerzu propolisem. Dodaj go do wazeliny i całość umieść w garnku z gorącą wodą, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Maść propolisowa – dostępność i cena
Maść propolisową kupisz w aptekach i sklepach zielarskich. Dobrej jakości propolisu warto zaś szukać bezpośrednio w pasiekach pszczelich.
Ceny maści z propolisem wahają się od kilkunastu złotych wzwyż. Za propolis zapłacisz zaś od 50 zł za 100 gramów.
Źródła:
- J. Cichocki „Propolis bez tajemnic” www.podr.pl/pomorskie-centrum-pszczelarskie/ (dostęp 4 listopada 2022 roku).
- P. Pełczyński, M. Vanhoof-Pełczyńska „Propolis (kit pszczeli)” Pasieka „U strusi”, Jantar 2016.
- Ł. Szeleszczuk, M. Zielińska-Pisklak, P. Goś „Propolis – panaceum prosto z ula” Lek w Polsce 2013.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?