Maseczka z aloesu – właściwości, zastosowanie, przepisy
Maseczka z aloesu na twarz, tonik z aloesowych liści, aloesowa maska do włosów – to produkty, które znajdziemy dziś w kosmetycznym niezbędniku wielu kobiet. Ten zielony sukulent, o mięsistych, szerokich i ostro zakończonych liściach, które pokryte są woskowatą powłoką w ostatnich latach przeżywa swój renesans. Jego właściwości lecznicze i kosmetyczne znane były już w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. Cenią je także współcześni producenci kosmetyków i entuzjastki naturalnych metod pielęgnacji. Jakie są właściwości aloesu? Jakie zastosowanie ma maseczka aloesowa? Jak przygotować domową maseczkę z aloesu?
Maseczka z aloesu – pochodzenie rośliny
Maseczka z aloesu, którą możesz wykonać samodzielnie lub wybrać z wielu dostępnych na rynku, powstaje z jednego z dwóch gatunków aloesu – zwyczajnego lub drzewiastego. Tylko one znajdują bowiem swoje zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Aloes to roślina, która występuje naturalnie na suchych, pustynnych i sawannowych terenach Afryki Wschodniej i Południowej, Madagaskarze, Sokotrze oraz Maskarenach. Obecnie znaleźć można go także w rejonie Morza Karaibskiego oraz Śródziemnomorskiego, w Ameryce Południowej, Indiach, Indonezjii, w Australii i na Kaukazie. Mimo swojego egzotycznego pochodzenia może być również uprawiany w Polsce – w warunkach szklarniowych lub domowych, w doniczce.
Jaką część rośliny wykorzystać, aby przygotować maskę z aloesu lub inny domowy kosmetyk? Zasadniczym surowcem jest sok wyciśnięty z galaretowanego miąższu liści, pulpa z miąższu oraz skórki liści. Są one źródłem wielu składników o właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych.
Skład aloesu
Ponad 96 proc. miąższu aloesu stanowi woda. Pozostała część to bomba witamin, minerałów, aminokwasów i innych składników o dużej aktywności biologicznej. Do najważniejszych zalicza się:
- substancje mineralne, w tym mi.in. sód, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, mangan, miedź,
- witaminy – witamina A, C, E oraz witaminy z grupy B, cholina, kwas foliowy, beta-karoten,
- aminokwasy,
- nienasycone kwasy tłuszczowe,
- substancje przeciwbólowe,
- substancje przeciwzapalne,
- substancje przeciwbakteryjne,
- pochodne antrachinowe,
- enzymy,
- biostymulatory,
- ligniny,
- saponiny,
- glikoproteiny,
- polipeptydy,
- aloeniny,
- pochodne chromonu,
- polisacharydy.
Maseczki z aloesu – zastosowanie
Maseczka z aloesem z powodzeniem może być wykorzystywana do pielęgnacji twarzy oraz włosów. Zewnętrznie stosowany aloes sprawdzi się także w razie:
- poparzeń słonecznych – działając łagodząco,
- drobnych ran i skaleczeń – przyspieszając gojenie,
- podrażnień po goleniu i depilacji,
- ukąszenia owadów – złagodzi dolegliwości.
Maseczka z aloesem na twarz
Maseczki z aloesu na twarz oraz inne produkty kosmetyczne, które posiadają go w swoim składzie, sprawdzą się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Szczególnie polecane są, jeśli borykasz się z trądzikiem i niedoskonałościami, a także, jeśli potrzebujesz szczególnego nawilżenia i chcesz zapobiec powstaniu zmarszczek.
Cera trądzikowa szczególnie doceni właściwości przeciwzapalne aloesu. Regeneruje on ponadto naskórek, zmniejsza widoczność niedoskonałości, a po zakończonych kuracjach – rozjaśni blizny i przebarwienia. Co ważne w przypadku cery tłustej i skłonnej do wyprysków, aloes nie posiada właściwości komedogennych, czyli nie blokuje porów. Jeśli zatem twoja skóra ma tendencję do zapychania, z powodzeniem możesz sięgnąć po maskę z aloesem na twarz.
Maseczka z aloesu na zmarszczki? O tym, że każda skóra potrzebuje nawilżenia nie trzeba nikogo przekonywać. Odpowiedni poziom nawodnienia ważny jest także po to, aby walczyć z pierwszymi oznakami starzenia. Niezbędne jest także zapewnienie skórze właściwych składników odżywczych. Dzięki swojemu składowi i właściwościom, aloes na zmarszczki wydaje się być zatem produktem idealnym.
Po maseczkę z aloesu sięgnij także, aby zlikwidować opuchliznę pod oczami. Dzięki zawartości witaminy E oraz przeciwutleniaczy skutecznie zmniejszy obrzęki.
Maseczka z aloesu na włosy
Maseczka z aloesu na włosy to doskonały sposób na ich wygładzenie i odżywienie. Aloes nie tylko nawilża, ale zatrzymuje też wilgoć w środku włosa. To dzięki temu stają się one gładkie i nie puszą się. Maski i odżywki do włosów z aloesem szczególnie polecane są posiadaczkom trudnych, bo często przesuszonych, kręconych włosów.
Właściwości przeciwzapalne aloesu korzystnie wpływają zaś na skórę głowy, łagodząc podrażnienia i pomagając w walce z łupieżem.
Domowe maseczki z aloesu na włosy i twarz
Choć na rynku znajdziesz wiele maseczek, kremów i odżywek, które w swoim składzie posiadają aloes, warto sięgać po kosmetyki przygotowane samodzielnie. Dlaczego? Z jednej strony, masz pewność, jakie produkty zostały wykorzystane, z drugiej zaś – domowych sposobów na wykorzystanie aloesu na twarz, czy włosy jest mnóstwo i są one bardzo proste. Pamiętaj, że do ich przygotowania możesz wykorzystać gotowe półprodukty – sok lub żel z aloesu lub zrobić je samodzielnie z rośliny, którą hodujesz na parapecie.
Oto kilka z nich:
Uniwersalna maseczka na twarz z aloesem
- jedna łyżka soku z aloesu,
- dwie łyżki miodu.
Wymieszaj sok z aloesu z miodem. Jednolitą papkę nałóż na oczyszczoną twarz i trzymaj na niej przez 10 do 15 minut. Zmyj twarz wodą. Twarz będzie gładka, odświeżona i pełna blasku.
Matująca maseczka z aloesu na twarz
- jedna łyżeczka soku z aloesu,
- jedno białko jaja.
Ubij białko na sztywną pianę i dodaj sok aloesu, a następnie delikatnie wymieszaj. Nałóż na twarz na około 15 minut, a po upływie tego czasu zmyj dokładnie wodą. Taka maseczka to sposób na zmatowienie tłustej skóry i wyregulowanie wydzielania sebum.
Maseczka z aloesu do skóry trądzikowej z ogórkiem
- dwie łyżki żelu aloesowego (możesz zastąpić je sokiem z 2 łodyg aloesu),
- pół zielonego ogórka.
Zetrzyj ogórka na tarce i odciśnij nadmiar wody. Zblenduj go razem z żelem lub sokiem aloesowym, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Nałóż na twarz i odczekaj. Maseczka będzie lekko wysychała, dając uczucie ściągania – to normalne. Po upływie około 15 minut zmyj ją dokładnie.
Maseczka z aloesu i olejku z drzewa herbacianego do skóry trądzikowej
- pięć liści aloesu,
- dwie krople olejku z drzewa herbacianego,
- mąka ziemniaczana.
Rozgnieć liście aloesu i dodaj do nich olejek z drzewa herbacianego. Możesz też zblendować je na gładką masę. Jeśli konsystencja maseczki będzie zbyt rzadka – dodaj nieco mąki ziemniaczanej. Nałóż na twarz i zmyj po 20 minutach.
Maseczka na włosy z aloesem
- liście aloesu,
- jedna łyżka miodu,
- pół szklanki przegotowanej wody.
Do liści aloesu dodaj ciepłą, przegotowaną wodę. Zmiksuj je dokładnie, dodaj miód i wymieszaj. Maseczkę wmasuj w skórę głowy i jeszcze wilgotne po umyciu włosy. Trzymaj na włosach przez około pół godziny, dla wzmocnienia efektu możesz owinąć głowę ręcznikiem lub czepkiem. Następnie dokładnie umyj włosy.
Źródła:
- E. Cieślik, K. Turcza, „Właściwości prozdrowotne aloesu”, Postępy Fitoterapii, 2015/2.
- W. Czerwonka, „Aloes w kosmetologii i dermatologii”, Kosmetologia estetyczna, 2016/3.
- K. Zamiara, „Aloes – jego tajemnicza moc”, Historia farmacji, 2010.
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Sonoforeza – na czym polega i kiedy warto ją stosować?
Mocne paznokcie są twoim marzeniem? Sprawdź, co na nie wpływa
się ten artykuł?