5 min.
Sonoforeza – przebieg zabiegu, efekty, przeciwwskazania

Sonoforeza – przebieg zabiegu, efekty, przeciwwskazania Pexels.com
16.08.2022
Serum z witaminą C – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania
15.08.2022
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni
13.08.2022
Plopping, czyli ręcznikowanie włosów – co to, jak wykonać?
13.08.2022
Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?
13.08.2022
Poranny trening na czczo – spalacz tłuszczu czy kiepski pomysł?
Sonoforeza jest zabiegiem kosmetycznym, który m.in. pomaga spłycić zmarszczki. Jest też wstępem do innych działań, które mają za zadanie poprawić stan skóry. Czym dokładnie jest sonoforeza i czego możemy się po niej spodziewać?
Spis treści
Co to jest sonoforeza?
Sonoforeza jest bezpiecznym zabiegiem kosmetycznym. Trwa maksymalnie kilkanaście minut. Przez oddziaływanie fal ultradźwiękowych na skórę, zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych i następuje stymulacja metabolizmu komórek. Masaż poprawia przepływ limfy, a także aktywuje fibroblasty, które zwiększają syntezę kolagenu oraz elastyny, co ma wpływ na sprężystość i jędrność skóry. W przypadku zakwaszenia tkanek, wzrasta poziom pH. Poprawia się ukrwienie skóry. Cenne peptydy i witaminy, które są w preparatach stosowanych podczas zabiegu, swobodnie przedostają się przez barierę hydrolipidową naskórka i dzięki temu docierają do głębszych, żywych warstw skóry. Sonoforeza jest także sposobem przygotowania skóry do bardziej zaawansowanych zabiegów kosmetycznych.
Sonoforeza w kosmetyce
Kosmetyka pokochała sonoforezę, nie tylko jako sam zabieg kosmetyczny, ale i sposób przygotowania skóry do bardziej zaawansowanych działań. Urządzenia, które emitują ultradźwięki, mają zbawcze działanie dla suchej i odwodnionej skóry. Świetnie wpływają na stan dojrzałej cery i walczą skutecznie z cellulitem. Pomagają w zwalczaniu takich problemów skóry jak:
- zmarszczki,
- rozszerzone naczynka,
- wiotka skóra,
- przesuszona cera,
- skóra przetłuszczająca się,
- trądzik różowaty,
- trądzik pospolity,
- cellulit.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Sonoforeza krok po kroku w gabinecie kosmetycznym
Kosmetyczka wykonuje zabieg sonoforezy w trzech podstawowych etapach. Oto schemat zabiegu:
Etap 1. Przygotowanie skóry do zabiegu
Sonoforezę właściwą poprzedza się wykonaniem peelingu kawitacyjnego lub mikrodermabrazją. Podczas tych zabiegów również wykorzystuje się ultradźwięki, które pomagają oczyścić skórę.
- Podczas kawitacji głowicę urządzenia przesuwa się po twarzy lub innej części ciała jednostajnym i ciągłym ruchem. Delikatne drgania pomagają oczyścić skórę i usunąć martwy naskórek. Po tym zabiegu skóra jest gotowa do sonoforezy.
- Zamiast kawitacji można wykonać mikrodermabrazję. Zabieg ten polega na usuwaniu warstwy rogowej naskórka. Usunięte zostaną przede wszystkim stare, zrogowaciałe komórki i nadmiar sebum. Znikną wszystkie pozostałości po makijażu i inne zanieczyszczenia, które przez cały dzień gromadzą się na skórze.
Etap 2. Sonoforeza
Przed wykonaniem samego zabiegu, kosmetyczka nakłada na twarz odpowiednio dobrany preparat w postaci roztworu wodnego: żel nawilżający, kwas hialuronowy, ampułki z witaminami lub preparat leczniczy. Stosując odpowiednią głowicę urządzenia i wykorzystując właściwą siłę fal, wykona mikro masaż skóry ultradźwiękami. Podczas zabiegu można naprawdę się zrelaksować. Masaż i ciepło pozwalają odpocząć. Zrelaksowana skóra wchłania też lepiej substancje odżywcze.
Etap 3. Zakończenie zabiegu
Po zakończeniu jonoforezy należy usunąć pozostałości żelu i nałożyć na skórę maskę. Ostatnim krokiem jest aplikacja indywidualnie dobranego, ochronnego kremu. Zabieg sonoforezy na twarz trwa maksymalnie od 10 do 20 minut.
Sonoforeza – efekty po zabiegu
Efekty można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Skóra jest:
- oczyszczona,
- dotleniona,
- odżywiona,
- odmłodzona.
Poza tym po serii zabiegów (minimum sześć, maksymalnie 12):
- rozjaśnieniu ulegają przebarwienia i plamy,
- skóra jest głęboko nawilżona, napięta, jędrna i odmłodzona,
- zmniejsza się widoczność cellulitu,
- spłyceniu ulegają blizny.
Sonoforeza powtarzana dwa razy w tygodniu odmładza skórę. Można ją stosować w formie kuracji terapeutycznej, co trzy miesiące w ustalonych seriach.
Sonoforeza – przeciwwskazania
Żaden zabieg kosmetyczny nie jest idealny i nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Tak jest i w przypadku sonoforezy. Przeciwwskazaniami do jej stosowania są:
- ciąża,
- pierwsze dni miesiączki,
- rozrusznik serca,
- aparat ortodontyczny,
- choroby krążeniowe,
- infekcja z gorączką,
- nowotwór,
- nerwica wegetatywna,
- padaczka,
- stwardnienie rozsiane,
- otwarte rany,
- stany zapalne skóry.
Sonoforeza – cena
Zabieg sonoforezy wykonuje każdy gabinet kosmetyczny w cenie od 50 do 70 złotych. Jako uzupełnienie do peelingu kawitacyjnego lub mikrodermabrazji, robi się go w pakiecie. Cena waha się od 100 do maksymalnie 150 zł.
Czy sonoforeza w domu to dobry pomysł?
Wiele zabiegów kosmetycznych można przeprowadzić samodzielnie, w domowym zaciszu. Sonoforeza nie jest zabiegiem inwazyjnym, więc tu nie powinno być problemu. Można dobrać preparaty odżywcze i kupić specjalne urządzenie, które posiada opcję peelingu kawitacyjnego i jonoforezy. Taki krok dobrze jest przedyskutować wcześniej ze swoją kosmetyczką lub dermatologiem, ponieważ każdy zabieg ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Źródła:
- https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/178
- http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/08/ke-2020-04-eng-kamm-sposoby-zapobiegania-i-niwelowania-hiperpigmentacji-sk%C3%B3ry-twarzy.pdf
- http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-3.pdf
- https://www.researchgate.net/profile/Bozena_Karolewicz/publication/8218712_Hydrogels_properties_and_application_in_the_technology_of_drug_form_I_The_characteristic_hydrogels/links/54a703d20cf256bf8bb6b9aa.pdf
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.08.2022
Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel

07.08.2022
„Stan psychiczny nie powinien warunkować decyzji o operacji powiększania biustu. Lepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna” – mówi dr n. med. Justyna Jończyk

05.07.2022
„To jest ludzkie i nie powinniśmy się tego wstydzić”. Aleksandra Pochopień zebrała 14 osób, by pokazały, że w chorobach skóry kryje się piękno

23.06.2022