Przejdź do treści

Maseczka z kurkumy – właściwości, efekty, przepisy

Maseczka z kurkumy - właściwości, efekty, przepisy Lucas Marulier/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Domowa maseczka z miodu i kurkumy daje bardzo dobre efekty. Ma działanie rozjaśniające i przeciwzapalne, dlatego polecana jest osobom, które borykają się przebarwieniami i trądzikiem. Można ją także stosować na włosy. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić maseczkę z kurkumy, jak długo trzymać ją na twarzy i jak poprawnie ją zmyć.

Co to jest kurkuma?

Kurkuma wywodzi się z Azji. Powstaje z kłączy ostryżu długiego. Jako przyprawa jest stosowana w kuchni azjatyckiej już od około 700 roku p.n.e. Ma bardzo charakterystyczną intensywnie żółtą barwę i z tego względu często nazywana jest szafranem indyjskim.

W kurkumie występuje wiele witamin. Warto wśród nich wymienić witaminy z grupy B (tiamina, niacyna, ryboflawina, kwas foliowy witamina B6), witaminę E oraz K. Ta przyprawa jest również bogata w składniki mineralne (żelazo, cynk, potas, fosfor, magnez, sód). Prozdrowotne działanie kurkumy wynika stąd, że znajduje się w niej kurkumina. Jest to środek o silnych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych i antyoksydacyjnych. Z tego powodu kurkuma jest od wieków stosowana w medycynie tradycyjnej i ajurwedyjskiej.

Kurkuma na twarz – jakie ma właściwości?

Kurkuma ma działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Właśnie z tego względu często wykorzystuje się ją w pielęgnacji twarzy. Może pomóc w niwelowaniu zmian trądzikowych oraz blizn po nich. Jest remedium na suchą skórę, na cienie pod oczami oraz na zmiany łuszczycowe. Ma w sobie duże ilości antyoksydantów i dzięki temu opóźnia procesy starzenia się skóry.

Jej działanie przeciwzapalne wynika z obecności lotnego oleju oraz żółto-pomarańczowego pigmentu, czyli kurkuminy. Ten składnik jest bardzo silnym przeciwutleniaczem i w przeciwieństwie do leków o takich właściwościach, nie wywołuje skutków ubocznych.

Kurkumina jest często wykorzystywana w medycynie naturalnej. Wykazuje działanie niwelujące przebarwienia skórne. Kurkuma jest używana nie tylko jako składnik maseczki na twarz, ale również w leczeniu infekcji oczu, oparzeń, ugryzień, oraz schorzeń układu pokarmowego.

Olejek

Maseczka z kurkumy na trądzik pospolity – jak działa?

Maseczka z kurkumy pozwoli ci pozbyć się niechcianych zmian trądzikowych. Maseczka z dodatkiem tego składnika ogranicza wytwarzanie sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie nadmiar łoju prowadzi do powstawania albo do nasilenia się zmian trądzikowych. Kurkumina zwalcza stany zapalne, które są już widoczne na skórze i pozwala zmniejszyć ilość pojawiających się na niej bakterii.

Kurkuma na trądzik różowaty – czy pomaga?

Trądzik różowaty objawia się charakterystycznym zaczerwienieniem, które występuje zazwyczaj na policzkach. Czasami atakuje również inne obszary takie jak na przykład czoło, brodę, uszy, a nawet klatkę piersiową. Na częściach ciała zaatakowanych przez trądzik różowaty mogą pojawiać się też wypryski. Odpowiednia dieta może być bardzo pomocna w zwalczaniu tej dolegliwości. Warto sięgać po takie produkty spożywcze jak na przykład: olej kokosowy, łosoś, miód, olejek lawendowy, ogórek, aloes zwyczajny, zielona herbata, lukrecja, czy właśnie kurkuma. Ten ostatni wymieniony składniki wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, dzięki temu zmniejsza natężenie zmian związanych z trądzikiem różowatym.

 

avocado

Maseczka z kurkumy na zmarszczki – czy jest skuteczna?

Kurkuma ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Jest porównywana pod tym względem do witaminy C i E. Zmniejsza oksydacyjne uszkodzenia tkanek. To wszystko sprawia, że korzystnie wpływa na stan skóry, również dojrzałej. Kurkuma zmniejsza widoczność zmarszczek i wygładza nierówności na skórze. Dodatkowo znajdujące się w niej antyoksydanty spowalniają procesy starzenia się skóry.

Kurkuma na włosy – jakie daje rezultaty?

Kurkuma wzmacnia, rozświetla oraz odświeża skórę głowy. Jest skutecznym środkiem do walki z łupieżem oraz z przetłuszczającą się skórą głowy. Kurkuma przyspiesza porost włosów, zmniejsza ich wypadanie oraz sprawia, że włosy mają ładniejszy, bardziej żółty odcień. Ta ostatnia właściwość będzie szczególnie doceniona przez kobiety o brązowych włosach. Dzięki temu, że kurkuma ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, to działa przeciwłupieżowo oraz zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy.

Możesz ją nakładać bezpośrednio na włosy, spożywać w tabletkach jako suplement diety albo dodawać do ulubionych potraw w postaci przyprawy. Jeżeli chcesz zrobić domową maseczkę na włosy z kurkumy, to połącz ją z ziołami, olejem z oliwek albo kokosowym. Pozostaw na 15 minut, a następnie zmyj łagodnym szamponem.

Maseczka z kurkumy – efekty

Maseczka z kurkumy pomaga w:

  • zmniejszeniu zmian trądzikowych i blizn po nich,
  • rozjaśnieniu cieni pod oczami,
  • lepszym nawilżeniu suchej skóry,
  • zniwelowaniu przebarwień,
  • zmniejszeniu zaczerwienień przy trądziku różowatym.

Jej działanie na włosy to:

  • zwalczanie łupieżu,
  • zmniejszenie przetłuszczania się skóry głowy,
  • przyspieszenie porostu włosów,
  • nadanie im cieplejszego odcienia.

Unikatowe właściwości kurkumy sprawiają, że maseczka z kurkumy na twarz jest często wykorzystywana w kosmetyce. Dzięki niej cera jest wygładzona, rozświetlona, a przebarwienia i zmiany trądzikowe zniwelowane.

Kobieta z grejpfrutem

Maseczka z kurkumy na przebarwienia i owłosienie

Maseczka z kurkumy jest bardzo skutecznym remedium na przebarwienia. W przeciwieństwie do kwasów oraz innych chemicznych preparatów na przebarwienia kurkuma nie powoduje skutków ubocznych. W dodatku w połączeniu z ekstraktem z liści gorzkiego melona daje bardzo skuteczne efekty depigmentacyjne. Najlepiej działa w przypadku przebarwień posłonecznych.

Maseczka z kurkumy – przepis. Jak zrobić, ile trzymać i jak zmyć?

Do wykonania najprostszej maseczki z kurkumy będą Ci potrzebne:

  • jedna łyżeczka kurkumy,
  • jedna łyżeczka dobrej jakości miodu,
  • jedna łyżeczka jogurtu naturalnego.

Wszystkie składniki włóż do miseczki i dokładnie ze sobą wymieszaj. Maska powinna być na tyle gęsta, aby nie spływała Ci z twarzy. Przygotowaną miksturę rozprowadź starannie na twarzy. Zostaw na 15 do 20 minut. Maska z kurkumy powinna na niej zaschnąć. Podobnie jak maseczka z zielonej glinki. Do jej zmycia wystarczy ci chłodna woda. Na koniec osusz delikatnie twarz ręcznikiem. Taką maseczkę możesz stosować nawet codziennie.

Jest to podstawowy przepis na maseczkę z kurkumy. Możesz do niej dodać też inne składniki takie jak na przykład cynamon, czy mleko, w zależności od potrzeb twojej skóry.

Maseczka z kurkumy i sody

Ta maseczka z kurkumy może być stosowana pod oczy. Zniweluje cienie i worki pod nimi. Wystarczy, że połączysz ze sobą: łyżeczkę sody, pół łyżeczki kurkumy, kilka kropli cytryny oraz trochę soku wyciśniętego z ananasa. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną maseczkę z kurkumy trzeba nałożyć ostrożnie pod oczy. Pozostawić na około 15 minut, a następnie delikatnie zmyć. Maksymalny czas trzymania maseczki to 20 minut. Jeżeli masz wrażliwą skórę pod oczami, to nie dodawaj do maseczki soku z cytryny, ponieważ może cię on podrażnić.


Źródła:

  1. Engler-Jastrzębska, C. Musiał, A. Kamm, Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych, Kosmetologia Estetyczna 5 / 2019 / vol. 8. Dostęp: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-1.pdf
  2. Sikora-Polaczek, A. Bielak-Żmijewska, E. Sikora, Molekularne i komórkowe mechanizmy działania kurkuminy — dobroczynny wpływ na organizm. Dostęp: https://cdn.shoplo.com/92635234/files/02-molekularne-i-komorkowe-mechanizmy-dzialania-kurkuminy.pdf
  3. Zaman, N. Akhtar, Effect of Turmeric (Curcuma longa Zingiberaceae) Extract Cream on Human Skin Sebum Secretion, Tropical Journal of Pharmaceutical Research October 2013; 12 (5): 665-669. Dostęp: http://www.bioline.org.br/pdf?pr13080
  4. Alschuler, Turmeric (Curcuma longa) An Overview of the Researchand Clinical Indications. Dostęp: http://cdn.naturaldispensary.com/downloads/A_Research_Review_of_Turmeric.pdf

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: