Moczenie nóg w soli – jakie są tego korzyści? Jaka sól po przemarznięciu a jak do oczyszczania?
Moczenie nóg w soli to jeden z domowych zabiegów, które przynoszą efekty porównywalne do tych osiąganych w prawdziwych SPA. Na co pomaga moczenie nóg w soli? Dlaczego do moczenia nóg w soli stosuje się sól gorzką (sól Epsom) i gdzie można ją kupić?
Co daje moczenie nóg w soli?
Moczenie nóg w soli może przynieść ulgę spuchniętym, obolałym nogom, rozgrzewać nogi po przemarznięciu, a także stanowić dobre przygotowanie do pedicure. Każda sól ma właściwości odkażające i bakteriobójcze, a dodatkowo poszczególne rodzaje soli mają właściwości ogólno-zdrowotne. Sól ciechocińska zalecana jest do gojenia złamanych i zwichniętych kończyn, sól borowinowa pomaga w leczeniu chorych stawów, a sól himalajska do kąpieli oczyszcza ciało z toksyn.
Nogi warto moczyć w soli w następujących przypadkach:
- kiedy są opuchnięte i obolałe, np. u osób które wykonują pracę w pozycji stojącej, przebyły duży dystans pieszo lub w upalne, gorące dni;
- po ugryzieniu komara lub innego owada;
- kiedy na stopach występują odciski, pękający naskórek;
- przy nadmiernej potliwości stóp.
Ponadto moczenie nóg w soli pomaga na nieprzyjemny zapach stóp.
Moczenie nóg w gorącej czy zimnej wodzie?
Czy do moczenia nóg w soli lepiej stosować zimną, czy gorącą wodę? To zależy od efektu, który chce się osiągnąć. Dla obolałych i spuchniętych nóg najlepsza będzie chłodna woda. Jeśli moczenie nóg w wodzie ma być przygotowaniem do dalszych zabiegów – np. usunięcia zrogowaciałego naskórka czy skórek przy paznokciach, lepiej użyć ciepłej wody.
Są sytuacje, w których nie powinno się używać ciepłej wody do moczenia nóg. Przeciwwskazania do moczenia nóg w gorącej wodzie to:
- miesiączka z intensywnymi krwawieniami;
- pękające naczynka;
- przerwanie ciągłości skóry na nogach.
Jak długo moczyć nogi w wodzie z solą?
Moczenie nóg w soli powinno trwać 10-20 minut. Kąpiel dla stóp na bazie soli przygotujesz z 5-6 łyżeczek soli Epsom, himalajskiej lub morskiej. Sól należy wymieszać w misce z wodą i poczekać, aż się rozpuści. Do tak przygotowanej kąpieli można dodać inne składniki: rozjaśniający sok z cytryny, natłuszczającą oliwę z oliwek, naturalne olejki zapachowe, które przyniosą ukojenie, suszone (lub świeże) zioła i kwiaty.
Dlaczego do moczenia nóg stosuje się sól Epsom (sól gorzką)?
Sól Epsom, czyli sól gorzka (siarczan magnezu) to związek mineralny, nieorganiczny. Charakteryzuje się wysokim stopniem czystości. Ma biały kolor, charakterystyczny gorzki smak, choć z wyglądu przypomina gruboziarnistą sól kuchenną. Dzięki swoim właściwościom sól Epsom szczególnie sprawdza się przy zmniejszaniu obrzęków stóp, dlatego zalecana jest do moczenia nóg.
Właściwości soli Epsom
Sól Epsom można stosować zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Siarczan magnezu stosowany doustnie ma działanie przeczyszczające, za to sól Epsom do kąpieli łagodzi ból mięśni i stawów, wspomaga leczenie narządów ruchu, reguluje poziom sebum. Ponadto gorzka sól ma właściwości rozluźniające, relaksujące i kojące. Moczenie nóg w soli Epsom pomaga na następujące dolegliwości kończyn dolnych i stóp:
- bóle kostne,
- bóle stawowe,
- dnę moczanową,
- grzybicę stóp,
- grzybicę paznokci,
- choroby reumatyczne,
- obrzęki, stłuczenia, siniaki;
- wbicie drzazgi (namoczenie nóg w soli Epsom zmiękcza i odkaża skórę, przez co ułatwia usunięcie drzazgi).
Sól Epsom sprawdza się nie tylko do moczenia nóg, ale też do namaczania kompresów na skórę twarzy, ramion i pleców. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne sól Epsom jest doskonałym środkiem przeciwtrądzikowym.
Ile potrzeba soli Epsom do moczenia nóg?
Kąpiel do nóg w soli Epsom należy przygotować podobnie jak z innymi rodzajami soli. Wystarczy pół filiżanki soli gorzkiej rozpuszczonej w misce ciepłej wody, aby uzyskać roztwór, który działa regenerująco i pielęgnacyjnie na stopy. Sól Epsom można też stosować do kąpieli całego ciała. Wówczas należy 1-2 filiżanki soli wsypać do gorącej wody w wannie, rozpuścić, po czym dolać wodę o preferowanej temperaturze.
Jeśli podczas moczenia nóg w soli Epsom albo kąpieli poczujesz pieczenie i dyskomfort, przerwij kąpiel, a do kolejnych zabiegów użyj mniejszą ilość soli.
Jak długo moczyć nogi w soli Epsom?
Nogi w soli Epsom należy moczyć 15-20 minut. Profilaktycznie, dla zmiękczania skóry pięt, kąpiel należy stosować raz w tygodniu. W przypadku grzybicy nawet kilka razy dziennie.
Gdzie kupić sól Epsom?
Sol Epsom dostaniesz:
- w sklepach z produktami ekologicznymi,
- serwisach aukcyjnych,
- sklepach internetowych.
Cena za kilogram soli Epsom to 10-14 zł.
Źródła:
Złoczewska, Magdalena. Moczenie nóg w soli – jakie korzyści płyną z domowego SPA dla stóp?, https://estetico.pl/moczenie-nog-w-soli (dostęp: 17.10.2022).
Sól Epsom – właściwości, działanie, instrukcja stosowania, https://www.onlinezdrowie.pl/sol-epsom-wlasciwosci-dzialanie-instrukcja-stosowania (dostęp: 17.10. 2022).
się ten artykuł?