Przejdź do treści

Sól do kąpieli – właściwości, jak zrobić i ile dodać do kąpieli

Sól do kąpieli - właściwości, jak zrobić i ile dodać do kąpieli Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kąpiel w wannie z dodatkiem soli do kąpieli to prawdziwa przyjemność. Sole do kąpieli mają wiele korzystnych dla skóry i dla zdrowia właściwości. Jakie działanie mają sole do kąpieli? Jak ich używać? Jak zrobić samodzielnie?

Sole do kąpieli – co to takiego?

Sól do kąpieli jest jednym z tańszych środków pielęgnacyjnych. Kąpiel z jej dodatkiem skutecznie relaksuje i oczyszcza ciało. Otrzymuje się ją przez odparowywanie soli morskiej, dlatego znajduje się w niej bardzo wiele korzystnych dla skóry minerałów. W zależności od rodzaju, sól morska może pobudzać krążenie krwi, łagodzić skurcze mięśni lub zmniejszać objawy sztywności stawów. Jest polecana również na złagodzenie bólów mięśni i pleców. Dodatkowo sól do kąpieli działa jak naturalny peeling i wygładza skórę. Dobrze dobrana sól do kąpieli może również łagodzić objawy chorób skórnych. Pomaga między innymi przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, zmianach trądzikowych. Działa łagodząco na różnego rodzaju podrażnienia skórne.

Jakie właściwości ma sól z Morza Martwego?

Sól himalajska to rodzaj soli kamiennej wydobywanej we wschodnim pasie Karakorum i Himalajów w Pakistanie. Zazwyczaj zawiera śladowe ilości tlenku żelaza. Właśnie dlatego ma taki ciekawy, różowy kolor. Nie ma w niej żadnych zanieczyszczeń. Natomiast sól do kąpieli z Morza Martwego zazwyczaj zawiera pewne ilości pierwiastków śladowych, takich jak potas, żelazo, magnez.

Od dawna już trwa spór dotyczący tego, czy lepsza jest sól himalajska, czy pochodząca z Morza Martwego. Odpowiedź na to pytanie może cię bardzo zaskoczyć. Żadna z tych soli nie jest w niczym lepsza od soli kuchennej. Chociaż obie te sole do kąpieli mają w swoim składzie więcej rodzajów minerałów, to są śladowe ilości. Nie można takiej soli traktować jako źródła minerałów dla skóry.

Kobieta kąpie się w wannie

Jak zrobić sól do kąpieli? Ile soli do kąpieli dodać?

Aby zrobić najprostszą sól do kąpieli, to wystarczy wymieszać ją z olejem lub gliceryną. Na wannę wody należy dodać kilka łyżeczek soli. Sól do kąpieli znajdziesz zarówno w drogeriach, jak i w aptekach.

 

Bibliografia:

  1. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/sol-himalajska-czy-morska-ktora-jest-zdrowsza/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: