Przejdź do treści

Najskuteczniejsze współczesne metody wybielania zębów

śnieżnobiałe zęby
Najskuteczniejsze współczesne metody wybielania zębów / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zęby można spróbować rozjaśnić domowymi sposobami, jednak warto mieć świadomość, że efekt nie będzie taki jak w przypadku profesjonalnego wybielania. Jakie są najefektywniejsze sposoby wybielania zębów i czy poza gabinetem dentystycznym uda się osiągnąć efekt śnieżnobiałego uśmiechu? Wyjaśnia lek. dent. Romana Markiewicz-Piotrowska.

Jeśli mówimy o najskuteczniejszych metodach wybielania zębów, z jednego musimy zdawać sobie sprawę: najlepsze efekty dadzą techniki stosowane w gabinetach dentystycznych. Dzięki specjalistycznym preparatom oraz profesjonalnym urządzeniom szkliwo zmienia swoje zabarwienie, wybielając zęby nawet o kilka tonów.

Wybielanie gabinetowe – najlepsze techniki

– Pierwszym i jednym z najważniejszych zabiegów na drodze do śnieżnobiałego uśmiechu jest „higienizacja”, czyli profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia i osadu. Jeśli mamy zęby przebarwione osadem, już po samym zabiegu czyszczenia będą one jaśniejsze – zapewnia lek. dent. Romana Markiewicz-Piotrowska z kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz. Ekspertka dodaje, że przed przystąpieniem do wybielania konieczne jest uprzednie wyleczenie ubytków. Tylko szczelne plomby to gwarancja powodzenia zabiegu, natomiast próchnica wyklucza przeprowadzenie wybielania zębów ze względu na możliwość podrażnienia miazgi zębowej.

W gabinecie dentysta może zaproponować wybielanie specjalną lampą lub nakładkami, choć najlepszy efekt daje połączenie obu tych metod.

– Wybielanie lampą trwa ok. 45–60 minut. Polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, który pod wpływem działania światła lampy reaguje w ten sposób, że wybiela zęby. Po sesji z lampą zęby mogą być bielsze nawet o kilka tonów – tłumaczy lek. dent. Markiewicz-Piotrowska.

Do wybielania stosuje się preparat z 35-procentowym nadtlenkiem wodoru. Nanoszony jest on trzykrotnie na zęby, które następnie naświetla się lampą (każde naświetlanie trwa ok. 15 minut). Różnicę w kolorze szkliwa widać jeszcze tego samego dnia. Jednak zdaniem lek. dent. Romany Markiewicz-Piotrowskiej wadą tej metody może być mniejsza trwałość pożądanej bieli zębów w perspektywie czasu w porównaniu do zabiegu nakładkowego wykonywanego po części we własnym domu.

śmiejąca się kobieta

Dlatego jeśli zależy nam na jak najtrwalszym efekcie, dobrze jest zastosować dodatkowo nakładki wybielające. Są to specjalne szyny wykonywane w gabinecie stomatologicznym, do których przez ok. 2 tygodnie nakłada się na noc specjalny żel wybielający. Robi się tak po to, by jeszcze bardziej rozjaśnić uśmiech i ustabilizować kolor.

Gdy zęby są mocno przebarwione, a zależy nam na trwałym kolorze, można wykonać delikatne licówki porcelanowe, których kolor wraz z upływem czasu nie będzie się zmieniał. Przy okazji można w ten sposób skorygować inne niedoskonałości w uzębieniu takie jak kształt, długość czy ułożenie zębów – tłumaczy lek. dent. Romana Markiewicz-Piotrowska.

Profesjonalne wybielanie zębów powinno odbywać się pod kontrolą stomatologa, ponieważ niewłaściwy dobór substancji wybielającej, jej ilości czy stężenia preparatu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Wtedy nie tylko nie uzyskamy pożądanego efektu, ale może się to skończyć podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej, nadwrażliwością zębów czy nawet oparzeniem.

Efekty profesjonalnego wybielania utrzymują się średnio przez kilka lat, wiele zależy jednak od predyspozycji pacjenta (a te są indywidualne) oraz od stylu życia. Np. częste spożywanie czerwonego wina, mocnej kawy czy herbaty, a także palenie papierosów przyśpieszają żółknięcie szkliwa. Niezależne od stylu życia i wieku są jedynie licówki porcelanowe.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Wybielanie w domu – czy jest skuteczne?

Zęby można spróbować rozjaśnić domowymi sposobami, warto jednak pamiętać, że efekt nie będzie taki jak w przypadku profesjonalnego wybielania. W sklepach można dostać wybielające pasty, żele, paski, proszki. Ich działanie jest powierzchniowe – ścierają bądź rozpuszczają osad oraz przebarwienia. Większość z nich należy stosować dodatkowo, oprócz zwykłej pasty do zębów (nawet jeśli ma ona właściwości wybielające).

Stosunkowo nowym produktem są wybielające lampy LED domowego użytku. Mogą dać dobry efekt, pod warunkiem właściwego stosowania i przestrzegania zaleceń. Takie urządzenie może rozjaśnić zęby, jeśli jednak kość jest mocno przebarwiona czy żółta, trudno spodziewać się spektakularnych efektów.

Produkty dostępne w sklepach warto zastosować jako uzupełnienie profesjonalnego wybielania w gabinecie dentystycznym. Przy okazji o ich ocenę warto poprosić specjalistę – stosowanie preparatów nieznanego pochodzenia, np. o zbyt wysokim stężeniu, na pewno nie będzie efektywne, a może być bardzo szkodliwe.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?