Przejdź do treści

Czym jest nadtlenek wodoru i kiedy go stosować w kosmetyce i medycynie

Czym jest nadtlenek wodoru i kiedy go stosować?  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nadtlenek wodoru to popularny związek chemiczny o szerokim spektrum zastosowania. Wykorzystywany jest w branży kosmetycznej, tekstylnej, czy medycynie. Znajdziemy go w powszechnie stosowanej wodzie utlenionej. Jakie są właściwości nadtlenku wodoru i kiedy warto go stosować?

Czym jest nadtlenek wodoru? 

Nadtlenek wodoru to woda połączona z dodatkową cząsteczką tlenu. To najprostszy nadtlenek, który wynalazł Louis Thenard w 1818 roku. Warto jednak mieć na uwadze, że czysta postać nadtlenku wodoru nie jest produktem, który można kupić w sklepach czy aptekach. Ze względów bezpieczeństwa dostępny jest jedynie 3% roztwór nadtlenku wodoru, który znany jest powszechnie jako woda utleniona.  

Działanie nadtlenku wodoru 

Nadtlenek wodoru doskonale dezynfekuje oraz wybiela. Na skutek utleniania wytwarzane są wolne rodniki, które zwalczają drobnoustroje i patogeny. W związku z tym ma działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz dezynfekujące. Można dzięki niemu usunąć też trudne zabrudzenia np. plamy z krwi, czy czerwonego wina.  

Nadtlenek wodoru stosowany jest także we współczesnym budownictwie, gdyż zapobiega rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia człowieka grzybów.  

Cząsteczki nadtlenku wodoru bez problemu przenikają przez błony komórkowe i zwalczają np. grzyby, czy wirusy. Zazwyczaj H2O2 dzięki enzymom ochronnym rozkłada się wewnątrz komórki i zwalcza bakterie. Dlatego tak często związek (w niewysokim stężeniu) ten stosuje się do opatrywania ran.  

Nadtlenek wodoru w kosmetyce 

Nadtlenek wodoru znajdziemy w każdym organizmie żywym. Jest potrzebny, ponieważ umożliwia regulację procesów bioorganicznych. Do tego pełni kluczową funkcję w detoksykacji organizmu. Tworzy też niewidzialną barierę ochronną, która chroni organizm przed różnego rodzaju wirusami. Związek ten odpowiednio wykorzystany w produktach kosmetycznych sprawia, że są one dużo lepiej przyswajane przez organizm, dzięki czemu wykazują większą skuteczność.  

H2O2 wykorzystuje się zazwyczaj w kosmetykach, które nakłada się na skórę. Kremy, balsamy itp., które mają w swoim składzie ten związek, doskonale hamują proces starzenia się skóry i ujędrniają ją. Mają też działanie oczyszczające.  

Substancja przedłuża też trwałość kosmetyków, ponieważ zapobiega rozwojowi mikroorganizmów w produktach. Jest to szczególnie przydatne w przypadku specyfików, które nakłada się palcami. Dzięki H2O2 nie dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, mogących wystąpić podczas stosowania kosmetyku. 

Nadtlenek wodoru na trądzik 

Nadtlenek wodoru często jest wykorzystywany w kosmetykach na trądzik. Dzięki temu, że związek dociera w głąb skóry, nie pozwala na szkodliwe działanie bakterii beztlenowych. Skóra tłusta może odzyskać równowagę, staje się oczyszczona, bardziej sprężysta. Związek pozwala pozbyć się stanów zapalnych oraz wyprysków, a do tego zapobiega ich nawrotowi.  

Twarz kobiety z białymi zębami. Od obrazka odchodzi obrazek, na którym kobieta miała żółte zęby.

Nadtlenek wodoru na cellulit 

H2O2 można także stosować, chcąc się pozbyć cellulitu. Nadtlenek wodoru często można znaleźć w składzie preparatów, które pozwalają pozbyć się tzw. pomarańczowej skórki powstałej na udach, brzuchu, czy pośladkach. Dzięki związkowi skóra jest dotleniona, poprawia się jej krążenie i metabolizm, co jest niezwykle ważne w przypadku walki z cellulitem.  

Wybielanie zębów nadtlenkiem wodoru 

Nadtlenek wodoru jest często stosowany w stomatologii. Substancja ta, stosowana do płukania jamy ustnej, może pomóc w likwidacji drobnoustrojów, eliminuje bakterie oraz sprawia, że ranki powstałe np. na dziąsłach, szybciej się goją. Pomaga w leczeniu próchnicy i zwalczeniu nieświeżego oddechu.  

Trzeba jednak wiedzieć, że po użyciu wody utlenionej do płukania jamy ustnej zazwyczaj pojawia się dość mocne pieczenie, szczególnie jeśli, są jakieś ranki.  

Woda utleniona jest też jednym z popularniejszych domowych sposobów na wybielenie zębów. Wystarczy rozcieńczyć ją pół na pół z wodą i stosować przed myciem zębów. H2O2 można też znaleźć w składzie past do mycia zębów 

W jakich kosmetykach znajdziemy nadtlenek wodoru? 

Nadtlenek wodoru można znaleźć w wielu kosmetykach, m.in. w: 

 • kremach do twarzy, 
 • pastach do zębów, 
 • płynach oczyszczających do twarzy, 
 • płynach do płukania jamy ustnej, 
 • płynach do dezynfekcji dłoni, 
 • dezodorantach, 
 • mydłach w płynie,  
 • produktach na cellulit 
Dlaczego odkażanie ran wodą utlenioną to zły pomysł? Wyjaśnia biotechnolog Dawid Polak

Kto nie powinien stosować nadtlenku wodoru? 

Nadtlenek wodoru nie powinie być stosowany u osób, które: 

 • wykazują uczulenie na ten związek, 
 • nadwrażliwość na nadtlenek wodoru, 
 • w przypadku wrzodziejących zapaleniach dziąseł (wówczas nie stosuje się go np. do płukania jamy ustnej). 

Warto pamiętać, że nadtlenek wodoru to substancja chemiczna, w związku z tym możliwe są skutki uboczne. Najczęściej pojawia się pieczenie, zaczerwienienie oraz pęcherze. W takim przypadku należy zrezygnować ze stosowania zabiegów bądź produktów z H2O2. 

Nadtlenek wodoru a ciąża i karmienie piersią  

W przypadku ciąży i karmienia piersią stosowanie produktów z nadtlenkiem wodoru należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który wykluczy ewentualne przeciwskazania.  

Źródła: 

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=587 – dostęp: 21.01.2023 r.  

https://www.products.pcc.eu/pl/blog/nadtlenek-wodoru-czyli-substancja-o-wielu-zastosowaniach/ – dostęp: 21.01.2023 r. 

https://www.rodzinazdrowia.pl/woda-utleniona-czy-faktycznie-jest-najlepsza-na-skaleczenia – dostęp: 21.01.2023 r.  

https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/hydrogen-peroxide/ – dostęp: 22.01.2023 r. 

https://www.laboratoria.xtech.pl/wiadomosci-i-komunikaty/analiza-nadtlenku-wodoru-w-kosmetykach-88368-10 – dostęp: 22.01.2023 r. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.