Niacynamid – właściwości i zastosowanie witaminy B3 w kosmetologii
Niacynamid, czyli witamina B3, to związek powszechnie wykorzystywany w kosmetologii. Znajdziesz go w serum, kremach, czy żelach do mycia twarzy. Co ciekawe, to doskonały sposób pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry – od wrażliwej, skłonnej do przebarwień, przez trądzikową, aż na dojrzałej kończąc. Jakie są właściwości niacyny? Jak jej używać?
Co to jest niacyna?
Niacynamid to amid kwasu nikotynowego, zbiorczo określany witaminą B3. Występuje on także pod nazwą niacyna lub witamina PP. Niacynamid, który w niewielkich ilościach może być produkowany w organizmie, pełni w nim wiele istotnych funkcji. Uczestniczy on m.in. w regulacji przepływu krwi i poziomu cukru, obniża cholesterol, czy oddziałuje na pracę układu nerwowego. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje również w kosmetologii. Wszystko to za sprawą mechanizmu działania i właściwości witaminy B3.
Niacynamid jest związkiem łatwo rozpuszczalnym w wodzie i dobrze absorbowanym przez skórę. Stymuluje ponadto produkcję jej elementów barierowych i jest odporny na wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV. Jednocześnie witamina B3 posiada zdolność do hamowania transportu melanosomów, zawierających melaninę, z melanocytów do keranocytów. Tym samym ogranicza odkładanie pigmentu w komórkach naskórka.
Zastosowanie witaminy B3
Witamina B3 doskonale sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry. Jeśli borykasz się z przebarwieniami – potrądzikowymi lub posłonecznymi – sięgnij po kosmetyki z niacyną. Badania kliniczne dowodzą bowiem, że efekty przynoszą zarówno monoterapie, jak i preparaty łączone. Warto dodać, że witamina PP nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale i zapobiega powstawaniu kolejnych.
Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym niacynamid wykorzystywany jest w kosmetykach do skóry trądzikowej i problematycznej. Dodatkowo reguluje on pracę gruczołów łojowych i ogranicza wydzielanie sebum. Tym samym twarz przestaje się nadmiernie świecić, pory nie zapychają się, a ilość ognisk zapalnych wyraźnie się zmniejsza.
Uszczelniając barierę hydrolipidową i zapobiegając utracie wody przez głębokie warstwy skórne, witamina PP doskonale sprawdzi się w pielęgnacji suchej skóry. Odpowiednie nawilżenie to również podstawa w dbaniu o skórę dojrzałą. Ponieważ niacynamid stymuluje produkcję kolagenu i posiada właściwości antyoksydacyjne, wpłynie także na jej ujędrnienie i uelastycznienie. Stąd powszechnie wykorzystywany jest on w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.
Warto wspomnieć również o właściwościach regeneracyjnych witaminy B3, dzięki którym jest ona doskonałym wyborem dla skóry szarej, zmęczonej, pozbawionej blasku.
Jak stosować niacynamid?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które posiadają w swoim składzie witaminę B3. Krem, żel do mycia twarzy, serum z niacynamidem znajdziesz niemal w każdej drogerii i aptece. Z punktu widzenia skuteczności, niezwykle ważne jest stężenie witaminy w produkcie. W kosmetykach na ogół wykorzystuje się niacynamid o stężeniu od 3 do 5 proc., choć znaleźć można także emulsje i serum o stężeniu 10 proc. Jeśli jednak zaczynasz pielęgnację witaminą PP, wybierz jej niższe stężenie, tak aby twoja skóra przyzwyczaiła się do niej. Pamiętaj, że choć niacyna jest bezpiecznym i niewywołującym alergii związkiem, zbyt silne stężenie może wywołać zaczerwienienie. Sięgaj po nią raz dziennie – rano lub wieczorem.
Niacynę możesz łączyć w pielęgnacji niemal z wszystkimi składnikami – wyjątkiem są kwasy oraz witamina C. Szczególnie polecana jest zaś kuracja niacynamidem z retinolem. Niektórzy twierdzą, że najlepiej nie nakładać ich razem, ale np. witaminę B3 na dzień, retinol zaś na noc. Dzięki temu nie osłabisz ich działania, a wzmocnisz efekty.
Warto podkreślić również, że niacynamid stosowany w kosmetykach powinien być pozbawiony nawet śladowych ilości kwasu nikotynowego. Odpowiedzialny jest on bowiem za zaczerwienienie, swędzenie i szczypanie skóry.
Kosmetyki z witaminą B3 – cena
Zastanawiasz się, ile kosztują kosmetyki z witaminą B3? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Na rynku dostępne są bowiem produkty w cenie kilkunastu złotych, ale też kilkuset złotych. Wiele zależy od producenta i przeznaczenia produktu.
Źródła:
- Z. Majka „Farmacja inspiracją kosmetologii profesjonalnej” Aesthetica.
- M. Zasada „Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry” Kosmetologia Estetyczna 5/2016.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?