Oczyszczanie twarzy to priorytet pielęgnacji. Ale jak to robić prawidłowo? Dermatolożki wyjaśniają
„Szorujmy ją, pocierajmy ją, złuszczajmy ją i zmywajmy z niej resztki makijażu, sebum i martwego naskórka” – piszą dermatolożki z profilu „Dermatolook” na Instagramie o twarzy. Jej oczyszczanie powinno być priorytetem dla każdej z nas! Jak to robić prawidłowo?
Oczyszczanie twarzy
„Nasza twarz zasługuje na oddech, blask i świeżość, gdyż jest wizytówką naszego samopoczucia, naszego zdrowia i stylu życia. To nie pierwszy i nie ostatni raz, kiedy powracam do tematu oczyszczania skóry – dla mnie praktycznie każda wizyta dermatologiczna zaczyna się od pytania: A czym pani myje twarz? Odpowiedź: eeeh… wodą, eeeh… mydłem, eeeh… ręką… Alert!
Nawet najlepiej dobrana, najbardziej eko lub najdroższa pielęgnacja nie pomoże, o ile nie przygotujemy gruntu i nie oczyścimy skóry twarzy. Jak to zrobić? Płyn micelarny, mleczko, olej, pianka, emulsja myjąca, szare mydło? Woda kranowa, przegotowana czy mineralna? Ile razy dziennie?” – zaczyna jedna z dermatolożek prowadzących profil „Dermatolook” na Instagramie.
Jak oczyszczać twarz?
Ekspertka wyjaśnia to krok po kroku:
- Myj twarz 2 razy dziennie, jeśli się nie malujesz, 3 razy dziennie, jeśli nakładasz make-up do pracy. Najważniejsze jest staranne oczyszczenie skóry przed nocą, tak aby pozbyć się brudu, toksyn, potu, drobnych zanieczyszczeń, potencjalnych alergenów.
- Pozwól skórze choć kilka godzin dziennie pobyć bez makijażu – dlatego tak ważne jest umycie jej i oczyszczenie z makijażu po powrocie do domu.
- Są rzeczy ważne (umycie zębów, ściągnięcie soczewek) i ważniejsze (umycie twarzy) – jest to absolutny obowiązek, bez względu na stopień zmęczenia.
- Do mycia twarzy używaj wody! Oczywiście wody + preparatu mającego. Użycie wody pozwoli poczuć prawdziwą świeżość na twarzy, czego nie osiągniemy nigdy, przecierając ją wacikiem, chusteczką. Woda kranowa jest bardzo twarda – jeśli skóra jest bardzo wrażliwa (z tendencją do rumienia), warto myć twarz przefiltrowaną lub przegotowaną wodą.
- Mydło? Nie! Nie używaj mydła – zasadowe pH sprawi, że skóra stanie się wysuszona i podrażniona. Wybierz preparat specjalnie przeznaczony do mycia twarzy. Osoby o delikatnej cerze powinny sięgać po pianki i emulsje. Osoby o cerze tłustej, mieszanej mogą użyć żelu.
- Złuszczać podczas mycia? Tak – złuszczanie jest najważniejsze. Dlaczego? W prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy pobudza komórki naskórka do regeneracji i czyni skórę gładka, lśniąca i napiętą. Lepiej sprawdzi się regularne delikatne złuszczanie aniżeli raz a dobrze.
- Czym złuszczać? Sięgnij po preparat zawierający delikatne kwasy AHA i BHA – np. kilkuprocentowy kwas migdałowy lub salicylowy. Długofalowe enzymatyczne złuszczanie daje lepszy efekt niż użycie peelingów mechanicznych
- Ręka, gąbeczka czy szczoteczka? Dermatolożka zdecydowanie poleca wszystkim dziewczynom użycie miękkich, płaskich gąbeczek dostępnych w drogeriach. Dają efekt delikatnego złuszczania i dogłębnie usuną każdy brud. Ważne tylko, aby pamiętać o ich prawidłowej higienie – odpowiednio płukać, suszyć i wymieniać co 7-10 dni.
Dermatolook
Dermatolook to trzy dermatolożki: Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek. Specjalistki prowadzą wspólnie swoją stronę poświęconą dermatologii. To pierwszy taki blog prowadzony przez Polki.
Dziewczyny z Dermatolook chętnie dzielą się swoją wiedzą medyczną w mediach społecznościowych, udzielając cennych rad w kwestiach pielęgnacji skóry. Wyznają przy tym holistyczne podejście do ciała człowieka.
Zobacz także
„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki
„Ile razy w ciągu tygodnia zakładasz szpilki lub obcisłe spodnie? To może być odpowiedź na to, dlaczego masz rozstępy, cellulit lub żylaki”. Rozmawiamy z dermatologiem o żylakach
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?