Przejdź do treści

Oczyszczanie twarzy to priorytet pielęgnacji. Ale jak to robić prawidłowo? Dermatolożki wyjaśniają

pielęgnacja twarzy
pielęgnacja twarzy / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Szorujmy ją, pocierajmy ją, złuszczajmy ją i zmywajmy z niej resztki makijażu, sebum i martwego naskórka” – piszą dermatolożki z profilu „Dermatolook” na Instagramie o twarzy. Jej oczyszczanie powinno być priorytetem dla każdej z nas! Jak to robić prawidłowo? 

Oczyszczanie twarzy

„Nasza twarz zasługuje na oddech, blask i świeżość, gdyż jest wizytówką naszego samopoczucia, naszego zdrowia i stylu życia. To nie pierwszy i nie ostatni raz, kiedy powracam do tematu oczyszczania skóry – dla mnie praktycznie każda wizyta dermatologiczna zaczyna się od pytania: A czym pani myje twarz? Odpowiedź: eeeh… wodą, eeeh… mydłem, eeeh… ręką…  Alert!

Nawet najlepiej dobrana, najbardziej eko lub najdroższa pielęgnacja nie pomoże, o ile nie przygotujemy gruntu i nie oczyścimy skóry twarzy. Jak to zrobić? Płyn micelarny, mleczko, olej, pianka, emulsja myjąca, szare mydło? Woda kranowa, przegotowana czy mineralna? Ile razy dziennie?” – zaczyna jedna z dermatolożek prowadzących profil „Dermatolook” na Instagramie.

Jak oczyszczać twarz?

Ekspertka wyjaśnia to krok po kroku:

  1. Myj twarz 2 razy dziennie, jeśli się nie malujesz, 3 razy dziennie, jeśli nakładasz make-up do pracy. Najważniejsze jest staranne oczyszczenie skóry przed nocą, tak aby pozbyć się brudu, toksyn, potu, drobnych zanieczyszczeń, potencjalnych alergenów.
  2. Pozwól skórze choć kilka godzin dziennie pobyć bez makijażu – dlatego tak ważne jest umycie jej i oczyszczenie z makijażu po powrocie do domu.
  3. Są rzeczy ważne (umycie zębów, ściągnięcie soczewek) i ważniejsze (umycie twarzy) – jest to absolutny obowiązek, bez względu na stopień zmęczenia.
  4. Do mycia twarzy używaj wody! Oczywiście wody + preparatu mającego. Użycie wody pozwoli poczuć prawdziwą świeżość na twarzy, czego nie osiągniemy nigdy, przecierając ją wacikiem, chusteczką. Woda kranowa jest bardzo twarda – jeśli skóra jest bardzo wrażliwa (z tendencją do rumienia), warto myć twarz przefiltrowaną lub przegotowaną wodą.
  5. Mydło? Nie! Nie używaj mydła – zasadowe pH sprawi, że skóra stanie się wysuszona i podrażniona. Wybierz preparat specjalnie przeznaczony do mycia twarzy. Osoby o delikatnej cerze powinny sięgać po pianki i emulsje. Osoby o cerze tłustej, mieszanej mogą użyć żelu. 
  6. Złuszczać podczas mycia? Tak – złuszczanie jest najważniejsze. Dlaczego? W prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy pobudza komórki naskórka do regeneracji i czyni skórę gładka, lśniąca i napiętą. Lepiej sprawdzi się regularne delikatne złuszczanie aniżeli raz a dobrze.
  7. Czym złuszczać? Sięgnij po preparat zawierający delikatne kwasy AHA i BHA – np. kilkuprocentowy kwas migdałowy lub salicylowy. Długofalowe enzymatyczne złuszczanie daje lepszy efekt niż użycie peelingów mechanicznych
  8. Ręka, gąbeczka czy szczoteczka? Dermatolożka zdecydowanie poleca wszystkim dziewczynom użycie miękkich, płaskich gąbeczek dostępnych w drogeriach. Dają efekt delikatnego złuszczania i dogłębnie usuną każdy brud. Ważne tylko, aby pamiętać o ich prawidłowej higienie – odpowiednio płukać, suszyć i wymieniać co 7-10 dni.
Trądzik po 30-tce / istockphoto.com
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Dermatolook

Dermatolook to trzy dermatolożki: Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek.  Specjalistki prowadzą wspólnie swoją stronę poświęconą dermatologii. To pierwszy taki blog prowadzony przez Polki.

Dziewczyny z Dermatolook chętnie dzielą się swoją wiedzą medyczną w mediach społecznościowych, udzielając cennych rad w kwestiach pielęgnacji skóry. Wyznają przy tym holistyczne podejście do ciała człowieka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?