Przejdź do treści

Trądzik po 30. to krępujący problem. Jak sobie z nim poradzić?

Trądzik po 30-tce / istockphoto.com
Trądzik po 30-tce / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trądzik po 30. roku życia to stosunkowo częsta dolegliwość dermatologiczna. Wywołuje frustrację i poirytowanie, ponieważ w powszechnej świadomości trądzik kojarzy się z nastolatkami i osobami w okresie dojrzewania. Jakie czynniki wpływają na powstanie trądziku po trzydziestce? Co stosować na trądzik po 30., jakie kosmetyki i kremy? Czym leczy się trądzik po 30.? 

Trądzik po 30. a trądzik młodzieńczy 

Trądzik po 30. to choroba skóry o bardzo zróżnicowanych przyczynach. Występujący u nastolatków trądzik młodzieńczy wywołany jest zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, które wpływają na zbyt intensywną pracę gruczołów łojowych i wytwarzanie zbyt dużej ilości łojotoku (sebum). Ten z kolei powoduje zatkanie ujścia gruczołów łojowych (tzw. porów), które w kontakcie z bakteriami tworzą stany zapalne. 

Poza zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania istnieje wiele innych, złożonych czynników, które zakłócają pracę skóry i powodują problemy z trądzikiem po 30.  

Podobnie jak w przypadku trądziku młodzieńczego trądzik po trzydziestce może mieć postać łagodną (trądzik zaskórnikowy), umiarkowaną (trądzik grudkowo-krostkowy) i ciężką (trądzik guzkowo-torbielowaty). W przypadku trądziku po 30. zmiany chorobowe pojawiają się głównie w dolnej części twarzy, szyi i na dekolcie. 

Jakie są przyczyny trądziku po 30.? 

Trądzik po trzydziestce może być wywołany wieloma przyczynami. Należą do nich: 

  • stres – zarówno przewlekły stres, jak i pojedynczy silny bodziec stresogenny może wywołać niekorzystne zmiany skórne. Za trądzik po 30 odpowiada też przemęczenie, w tym niewystarczająca ilość snu w ciągu dnia; 
  • czynniki genetyczne – jeśli członkowie Twojej najbliższej rodziny mają problemy z trądzikiem po 30, jest bardziej prawdopodobne, że sama również będziesz borykać się z tym problemem; 
  • zaburzenia hormonalne, szczególnie nadmiar androgenów (męskich hormonów) u kobiet. Tego rodzaju zaburzenia zwykle wiążą się także z nieregularnymi miesiączkami i nadmiernym owłosieniem; 
  • ciężkie kosmetyki (podkłady, pudry, kremy), które zatykają pory. 
  • odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej; 
  • przesuszenie skóry niewłaściwą pielęgnacją lub czynnikami zewnętrznymi, np. klimatyzacją; 
  • niektóre leki (sterydowe, przeciwpadaczkowe); 
  • złe nawyki żywieniowe; 
  • nietolerancja glutenu. 

Nadmierna produkcja i gromadzenie łoju oraz zamknięcie ujścia gruczołu łojowego sprzyjają kolonizacji bakteryjnej. Mikrozaskórniki zamieszkuje przede wszystkim maczugowiec beztlenowy (Propionibacterium acnes). Inne to m.in.: ziarniniak tlenowy (Staphylococcus epidermidis) oraz drożdżak lipofilny (Pityrosporum ovale).

Beata Bergler-Czop, Przegląd współczesnych poglądów na etiopatogenezę trądziku pospolitego
W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

Dieta a trądzik po 30.

Znaczny wpływ na powstanie trądziku po 30. ma dieta. Powstaniu zmian trądzikowych sprzyja jedzenie wysoko przetworzonej żywności z dużą zawartością konserwantów i polepszaczy smaków.  Szkodliwe pod tym względem są także ostre przyprawy, nabiał, węglowodany proste (cukier, białe pieczywo). 

W utrzymaniu dobrej kondycji skóry pomaga picie dużych ilości wody (minimum 2 litry dziennie), spożywanie warzyw i owoców (najlepiej surowych) i nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak tłuste ryby, oleje roślinne, orzechy. 

Co pomaga na trądzik po 30.? 

Trądzik po 30., podobnie jak trądzik młodzieńczy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Aby ograniczyć powstawanie zmian trądzikowych, ważny jest też dokładny demakijaż. Twarz należy myć dwa razy dziennie, nie częściej. Powinno się to robić delikatnie, palcami, bez użycia myjek i szczoteczek. Agresywne mycie i tarcie skóry prowadzą do mikrouszkodzeń, a te sprzyjają powstawaniu zmian trądzikowych. Na trądzik po 30. pomaga też dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry. Należy unikać stosowania silnie złuszczających preparatów, które dodatkowo wysuszają skórę. 

Kosmetyki na trądzik po 30.

Kosmetyki na trądzik po 30. to łagodne preparaty do oczyszczania twarzy i kremy przeznaczone do cery trądzikowej, które działają nie tylko przeciwbakteryjnie, ale też nawilżająco. 

Kremy na trądzik po 30. do stosowania na noc zawierają retinoidy (pochodne witaminy A), kwas salicylowy i kwasy AHA. W terapii trądziku po 30 stosuje się także peelingi z powyższymi kwasami. 

Najlepsze kosmetyki na trądzik po 30. to preparaty niekomedogenne, czyli takie, które nie zatykają porów. Należy unikać preparatów na bazie olejów, a zamiast ich wybierać te zawierające pochodne silikonu. 

Domowe sposoby na trądzik po 30.

Leczenie trądziku po 30. można wspomóc przyjmowaniem suplementów diety przeznaczonych do skóry trądzikowej. Suplementy te zawierają wyciągi z ziół takich jak liść pokrzywa, skrzyp polny, fiołek trójbarwny, mniszek lekarski, zielona herbata. 

Leczenie trądziku po 30.

Zdrowa dieta, wypoczynek i stosowanie nawet najdroższych kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej może okazać się niewystarczające w walce z tą dolegliwością. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u dermatologa, który zadecyduje o dalszym leczeniu. 

Do leczenia trądziku po 30. stosuje się maści, żele, roztwory i leki doustne (izotretynoina). Leki na trądzik do stosowania miejscowego zawierają substancje takie jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i azealinowy, tretynoinę, związki siarki i cynku. 

Trądzik po 30. jest przewlekłą, nawracającą chorobą. Podejmując leczenie, trzeba liczyć się z tym, że będzie ono trwało miesiącami. Niestety nawet po zakończonym wyleczeniu przy sprzyjających czynnikach zmiany skórne mogą powrócić. 

Bibliografia:

  1. Bergler-Czop, B., & Brzezińska-Wcisło, L. (2006). Odmienności kliniczne i leczenie trądziku zwykłego u dorosłych kobiet – badanie pilotażowe. Postępy Dermatol Alergol, 23(6), 258-62, https://docplayer.pl/3503099-Odmiennosci-kliniczne-i-leczenie-tradziku-zwyklego-u-doroslych-kobiet-badanie-pilotazowe.html, [dostęp 10.07.2023]. 
  2. Bergler-Czop, B. (2010), Przegląd współczesnych poglądów na etiopatogenezę trądziku pospolitego. Postępy Dermatol Alergol, 27 (6), 467-476, file:///D:/Downloads/PDIA_Art_15957-40.pdf, [dostęp 10.07.2023]. 
  3. Czarnecka-Operacz, M., & Jakubowicz, O. (2010). Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku. Przegl Dermatol, 97, 335-41, https://www.termedia.pl/Rola-zabiegow-pielegnacyjnych-w-leczeniu-tradziku,56,15760,1,0.html, [dostęp 10.07.2023]. 
  4. Kapuścińska, A., & Nowak, I. (2015). Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69, 374-383, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141749&language=pl, [dostęp 10.07.2023]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: