Charakterystyka i właściwa pielęgnacja cery tłustej
Cera tłusta to taka, która wytwarza nadmiar sebum, czyli łoju skórnego. Ten rodzaj skóry można mieć w każdym wieku, niezależnie od płci. Cerze tłustej często towarzyszy trądzik, choć ta dolegliwość może występować również przy innych typach skóry. Po czym jeszcze rozpoznać cerę tłustą? Jak ją pielęgnować? Jak poprawnie ją oczyszczać oraz jakich kosmetyków używać? Sprawdź!
Cera tłusta a inne typy cery
Właściwa pielęgnacja skóry to podstawa. Właściwa, czyli dopasowana do jej rodzaju.
Skąd wiedzieć, jaki masz typ cery? Najprostszym sposobem jest umycie twarzy, nienałożenie na nią żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych i obserwacja.
- Jeśli czujesz ściągnięcie i suchość skóry, Twoja cera prawdopodobnie jest sucha.
- Jeśli uczucie ściągnięcia odczuwasz jedynie na bokach twarzy, Twoja cera prawdopodobnie jest mieszana.
- Skóra tłusta szybko zacznie się świecić.
- Cerę normalną charakteryzuje brak powyższych zmian.
Każdy z typów cery dzieli się na następujące podtypy:
- cera naczynkowa,
- cera wrażliwa,
- cera alergiczna,
- cera dojrzała,
- cera trądzikowa,
- cera odwodniona.
Cera tłusta może być trądzikowa, ale także wrażliwa, odwodniona czy naczynkowa. Często skóra danej osoby spełnia jednocześnie kryteria kilku jej podtypów.
Charakterystyka cery tłustej
Cera tłusta cechuje się nadmiernym wytwarzaniem sebum. Każda skóra (a dokładnie – gruczoły łojowe) produkuje łój, czyli mieszaninę substancji lipidowych, pełniących funkcję ochronną. W przypadku skóry tłustej gruczoły łojowe wytwarzają zbyt duże ilości sebum. Powoduje to, że cera tłusta mocno się błyszczy, nie tylko w tzw. strefie T (czoło, broda, nos) jak w przypadku cery mieszanej, ale na całej twarzy. Cera tłusta może być przetłuszczona nawet zaraz po umyciu, a zbyt agresywne środki myjące i produkty pielęgnacyjne często powodują wzmożoną pracę gruczołów łojowych i jeszcze większe wyświecanie się skóry.
Inne charakterystyczne cechy skóry tłustej to rozszerzone pory i zaskórniki, które z kolei mogą przekształcać się w zmiany zapalne w postaci ropnych krostek czy grudek. Cerze tłustej często towarzyszą zmiany trądzikowe. Jednak trądzik może pojawić się także przy cerze mieszanej czy suchej. Cerę tłustą cechuje cielisto-ziemisty odcień, a jej dużą zaletą jest to, że nie eksponuje ona zbyt szybko zmarszczek (poza mimicznymi).
Czy cera tłusta oznacza trądzik hormonalny?
Jedną z charakterystycznych cech cery tłustej jest występowanie zaskórników. Różnego rodzaju zaburzenia w działaniu układu hormonalnego wpływają na wzmożoną pracę gruczołów łojowych i nadprodukcję sebum. W efekcie pory zatykają się i mogą pojawić się krosty i grudki nie tylko na skórze twarz, ale także szyi, pleców czy dekoltu. Objawy te określa się jako trądzik hormonalny (trądzik dorosłych). Diagnozę tej przypadłości może postawić tylko lekarz (endokrynolog lub dermatolog) na podstawie badań określających poziom następujących wartości:
- testosteron całkowity i wolny,
- hormony tarczycy, kory nadnerczy i przysadki mózgowej,
- prolaktynę,
- insulinę.
Pielęgnacja cery tłustej
O cerę tłustą należy szczególnie dbać, aby nie zaostrzać już istniejących zmian. Niektóre z kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej mogą ją przesuszać, a w konsekwencji nasilić problem. Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji tego rodzaju cery?
Jak oczyszczać cerę tłustą?
Dobór środków do pielęgnacji cery tłustej powinien być uzależniony od jej potrzeb. Przy cerze tłustej i trądzikowej twarz należy myć wodą i preparatami przeznaczonymi do tego typu skóry, a więc żelami czy piankami antybakteryjnymi i przeciwłojotokowymi. Jeśli zmiany trądzikowe nie występują, należy unikać tego rodzaju preparatów, ponieważ mogą dodatkowo przesuszyć skórę i nasilić produkcję sebum. W tym przypadku lepszym wyborem będą delikatne dla skóry środki do mycia.
Jak dodatkowo dbać o cerę tłustą?
W przypadku cery tłustej szczególnie ważny jest dokładny demakijaż. Pozostawione na twarzy resztki kosmetyków wraz z zanieczyszczeniami i sebum sprzyjają zatykaniu porów i powstawaniu zmian zapalnych. Dobrą praktyką jest dwuetapowe oczyszczanie skóry, czyli zastosowanie pianki lub płynu micelarnego, które nie zostawiają na skórze tłustego filmu, a następnie delikatnego żelu myjącego.
Ważnym etapem pielęgnacji skóry tłustej jest jej tonizacja, która pozwoli wyregulować poziom pH, a także zamknąć pory. Należy jednak unikać toników na bazie wysuszającego alkoholu. Zamiast nich, warto sięgnąć po toniki zawierające kwasy AHA (kwas glikolowy, migdałowy) czy kwasy BHA (kwas salicylowy). W porannej pielęgnacji warto pamiętać o nałożeniu nawilżającego kremu o lekkiej konsystencji. Najlepiej, aby był to krem pielęgnujący jednocześnie cerę tłustą. Istotnym elementem pielęgnacji każdej skóry, również przetłuszczającej się, jest całoroczna ochrona przeciwsłoneczna, czyli stosowanie kremów z filtrem UV najlepiej SPF 50.
Wskazane są również regularne peelingi. Jeśli zmiany skórne są niewielkie, a zamiast wyprysków ropnych na skórze występują głównie zaskórniki, można stosować te drobnoziarniste. W tego rodzaju kosmetykach znajdują się substancje ścierające w postaci np. drobinek pestek owoców. Jeśli na skórze występują zmiany zapalne, peeling mechaniczny należy zastąpić peelingiem chemicznym (enzymatycznym). Ten rodzaju peelingu przy pomocy zawartych w nim składników aktywnych, delikatnie rozpuszcza zrogowaciały naskórek. Stosowanie peelingu ziarnistego na skórze z wypryskami mogłoby doprowadzić do rozniesienia bakterii na całej powierzchni skóry i pojawienia się nowych zmian skórnych. Peeling enzymatyczny wskazany jest także w przypadku skóry wrażliwej. Złuszczanie cery tłustej powinno wykonywać się nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
Aby wzmocnić pielęgnację cery tłustej, raz w tygodniu można użyć maseczek, które pozwolą oczyścić i zamknąć pory. W ich skład najczęściej wchodzą substancje, takie jak cynk, glinka zielona, węgiel aktywny czy ekstrakt z drzewa herbacianego.
Jakie kosmetyki do makijażu cery tłustej będą najlepsze?
Do makijażu cery tłustej należy używać podkładów zarówno matujących, jak i pielęgnujących. Najlepiej sprawdzą się podkłady o naturalnym składzie (np. z ekstraktem z korzenia łopianu czy kwiatu lotosu) i substancjami matującymi, takimi jak cynk czy krzemionka.
Jakich kosmetyków nie stosować przy cerze tłustej?
Posiadaczkom cery tłustej odradza się stosowanie wszelkich kosmetyków o ciężkiej, oleistej konsystencji. Należy stawiać na produkty zawierające oleje lekkie, nawilżające i nieobciążające skóry, np. olej jojoba, lniany, konopny, arganowy, z pestek malin, wiesiołka czy czarnuszki. Do pielęgnacji cery tłustej, jak i tej ze skłonnością do zatykania się porów, należy stosować preparaty oznaczone jako „niekomedogenne”, czyli niezatykające porów.
Czy kosmetyki regulujące sebum są skuteczne przy cerze tłustej?
Przy pielęgnacji cery tłustej bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Stosując kosmetyki regulujące poziom sebum, należy zwrócić uwagę, czy skóra nadmiernie się nie wysusza, czerwieni i łuszczy. Choć w przypadku przesuszenia walka z tłustą cerą wydaje się wygrana (w końcu pozbyliśmy się nadmiaru sebum), jest to jedynie pozorne zwycięstwo. Wysuszona skóra z czasem zwiększy produkcję łoju, więc odniesiemy efekt odwrotny do zamierzonego.
Źródła
- Frydrych, A., Skóra tłusta i mieszana, (w): Maria Noszczyk (red.) Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
- Noszczyk, M., Medycyna piękności, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2011.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Jak wygląda lipoliza iniekcyjna? Przebieg, efekty i skutki uboczne
się ten artykuł?