Przejdź do treści

Olej makadamia – zastosowanie w kosmetyce

Olej makadamia i orzechy
Olej makadamia – zastosowanie w kosmetyce Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Oleje roślinne cieszą się dużą popularnością wśród surowców kosmetycznych, jak i konsumentów. Ich naturalność i działanie biologiczne na skórę i włosy sprawiają, że oleje zawojowały rynek kosmetyków. Jedynym z nich jest olej makadamia. Jak go stosować? Do jakiej cery jest polecany? Jaka jest cena oleju makadamia?

Jakie właściwości ma olej z orzechów makadamia?

Olej makadamia (zapisywany też jako „olej macadamia”) to olej roślinny nienasycony, który naturalnie występuje w Australii. W skład oleju makadamia wchodzą liczne substancje o właściwościach pielęgnacyjnych i służących zdrowiu. Należą do nich: kwas laurynowy (0,1-1,4 proc.), kwas mirystynowy (0,7-1,5 proc., kwas palmitynowy (6-12 proc.), kwas palmitooleinowy (12-25 proc.), kwas stearynowy (0,5-8 proc.), kwas oleinowy (50-67 proc.), kwas linolowy (1,5-5 proc.), kwas alfa-linolenowy (0,5-1,9 proc.), kwas arachidowy (1,5-5 proc.), kwas eikozenowy (1,5-3,1 proc.), kwas behenowy (0,3-1 proc.), kwas erukowy (do 1 proc.).

Działanie oleju makadamia

Olej makadamia jest chętnie wykorzystywany przez producentów kosmetyków. Dodaje się go do emulsji kosmetycznych, preparatów do mycia ciała, i pielęgnacji – twarzy i włosów. Swoje właściwości pielęgnacyjne zawdzięcza niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym (NNKT). Oleje zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe tworzą na skórze hydrofobowy (tzn. odpychający wodę) film, który natłuszcza, wygładza i zmiękcza skórę. Ponadto olej makadamia zwiększa nawilżenie skóry, zapobiegając zjawisku TEWL (transepidermalna utrata wody), czyli przeznaskórkowej utracie wody. Przeznaskórkowa utrata wody to utrata wody z naskórka przez odparowanie. Jest to naturalny, fizjologiczny proces. Jednak przy odparowaniu ilości wody większej niż wskazuje norma (ponad 300 ml wody na dobę) dochodzi do nadmiernego wysuszenia skóry i wiotkości. Olej makadamia to jeden z olejów który reguluje TEWL, dlatego mówi się o nim, że wykazuje działanie pośrednio nawilżające.

Zastosowanie olej z orzechów makadamia w kosmetyce

Olej makadamia do twarzy

Olej makadamia polecany jest do cery suchej, wiotkiej, dojrzałej. Przeciwdziała wysuszeniu skóry i utracie sprężystości, niweluje drobne zmarszczki. Olej z orzeszków macadamia jest dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień – łagodzi zaczerwienienia i koi skórę. Nie powinno się go używać do cery tłustej i mieszanej, ponieważ olej makadamia jako olej nieschnący ma działanie komedogenne, czyli zatykające pory. Oleju makadamia nie powinno nakładać się bezpośrednio na skórę. Jeśli chcesz wprowadzić olej makadamia do pielęgnacji skóry, sięgnij po kosmetyki, które zawierają ten składnik lub dodawaj odrobinę oleju do kremów i balsamów.

Olej makadamia do włosów

Olej makadamia może być też stosowany do włosów. Dzięki niemu włosy są elastyczne, mniej łamliwe i odbudowane. Szczególnie sprawdzi się u osób, które często używają zabiegów osłabiających i wysuszających włosy, na przykład rozjaśnianie albo używanie prostownicy. Olej makadamia można stosować do olejowania włosów, robić z niego maski i odżywki albo sięgać po gotowe produkty z drogerii.

Olej makadamia a ciąża

Olej makadamia jest bezpieczny dla organizmu, nie uczula i nie wywołuje alergii. Szczególnie polecany jest kobietom w ciąży, ponieważ zapobiega powstawaniu rozstępom i pomaga zwalczyć już te istniejące. Olej makadamia zapobiega też powstawaniu cellulitu. Jeśli chcesz stosować olej makadamia jako kosmetyk na rozstępy czy cellulit, użyj go jako olejku do masażu. Oleju z orzechów makadamia może być stosowany nawet u dzieci i niemowląt, np. jako środek łagodzący niewielkie poparzenia słoneczne czy drobne rany.

Olej makadamia w kuchni

Olej makadamia znajduje głównie zastosowanie w kosmetologii, ale warto pamiętać, że jest to olej jadalny. Najlepiej spożywać go na zimno, na przykład jako dodatek do sałatek i sosów. Ponieważ olej makadamia cechuje się wysokim punktem dymienia można go stosować do krótkotrwałego podsmażenia czy gotowania.

Opinie na temat oleju makadamia

Osoby, które używały olejku makadamia, uważają go za skuteczny kosmetyk zapobiegający rozstępom. Przede wszystkim zadowolone z jego stosowania są posiadaczki suchej skóry, ponieważ na przetłuszczającej się olejek powoduje powstawanie zaskórników i wyprysków. Ze względu na ciężką, oleistą konsystencję olejek makadamia może być też stosowany do demakijażu.

Ile kosztuje olej z orzechów makadamia?

Olej makadamia można kupić w aptekach, drogeriach internetowych i sklepach ze zdrową żywnością. Pakowany jest w szklane, niewielkie buteleczki. Olej makadamia możesz znaleźć w składzie kosmetyków także pod nazwą Macadamia Integrifolia Seed Oil. Jest to nazwa stosowana przez Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych. Cena olejku makadamia różni się w zależności od producenta, ale olej makadamia jest tanim olejem roślinnym w porównaniu z innymi olejami. Cena za 100 ml oleju makadamia zaczyna się od 10 zł, a kończy na około 45 zł. Olej makadamia przechowuj w zacienionych i chłodnym miejscu.

Źródła:

Kłopotek, K., Ocieczek, A., & Palka, A., Wpływ temperatury przechowywania na wybrane parametry jakości olejów orzechów, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, 2017

Ratz-Łyko, A., Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 2016/06/01.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?