Olejek bergamotowy – właściwości, zastosowanie
Olejek z bergamotki ma wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych, jednak należy obchodzić się z nim ostrożnie. Jakie są przeciwwskazania do stosowania oleju z bergamotki? Jak pachnie? Jakie jest jego zastosowanie?
Z czego powstaje olejek z bergamotki?
Olejek bergamotowy (Oleum Bergamottae) to olejek eteryczny pozyskiwany (wytłaczany) ze skórki owocu cytryńca bergamoty (Citrus bergamia). Drzewa wydające ten owoc uprawiane są głównie w Kalabrii we Włoszech. Olejek z bergamotki to olejek cytrusowy. Ma zielono-żółtą barwę i zawiera w sobie takie substancje lotne jak limonen, linalol, bergapten, cytropten, bergamotyna.
Zastosowanie olejku bergamotowego
Olejek bergamotowy ma bardzo silne działanie. Przede wszystkim wyróżnia go intensywny zapach. Dla wielu osób olejek bergamotowy pachnie bardzo ładnie. Z tego powodu olejek eteryczny bergamotowy dodawany jest do żywności (głównie słodyczy) i napojów, np. herbaty Earl Grey. Ponadto olejek eteryczny z bergamotki znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, rolnictwie i kosmetyce.
Zastosowanie olejku z bergamotki w kosmetyce
Dzięki atrakcyjnemu zapachowi olejek bergamotowy wykorzystywany jest w kosmetyce głównie jako dodatek do perfum, wód toaletowych i aromatyzujący dodatek do kosmetyków. Olejek z bergamotki na włosy stosowany z szamponem lub maską zmiękcza włosy, zapobiega ich elektryzowaniu się i nadaje im przyjemnego, świeżego zapachu.
Właściwości olejku bergamotowego
Olejek bergamotowy, podobnie jak inne olejki cytrynowe, wykazuje szereg właściwości leczniczych: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne (niszczy m.in. bakterie pałeczki zapalenia płuc, bakterie E. coli, salmonellę), przeciwłuszczycowe, przeciwtrądzikowe i przeciwgrzybicze. Olejek bergamotowy wykorzystywany jest w medycynie tradycyjnej i farmakologii w przypadku następujących chorób i dolegliwości:
- chorób górnych dróg oddechowych wywołanych przez drobnoustroje (grypie, zapaleniu gardła, zapaleniu migdałków, kaszlu);
- schorzeń układu pokarmowego, zwłaszcza wątroby;
- chorób układu sercowo-naczyniowego;
- jako środek rozluźniający, poprawiający nastrój – olejek z bergamotki wykazuje korzystne działanie na układ nerwowy;
- jako środek przeciwbólowy – linalol w składzie olejku z bergamotki powoduje, że olejek z bergamotki może być wykorzystywany jako środek rozgrzewający na obolałe mięśnie lub inną bolącą partię ciała;
- jako środek przeciwgrzybiczy (wykazuje aktywność wobec niektórych grzybów drożdżopodobnych).
Olejek bergamotowy – przeciwwskazania
Bergamotka wykazuje bardzo silne działanie, dlatego olejek eteryczny z niej pozyskiwany nie może być stosowany przez każdego. Po olejek bergamotowy nie powinny sięgać kobiety w ciąży. Nie należy też podawać go małym dzieciom. Olejek eteryczny z bergamotki w czystej postaci może podrażniać skórę, zwłaszcza przy cerze wrażliwej i nadreaktywnej. Z tego powodu olejek z bergamotki nie może być nigdy stosowany samodzielnie, ale tylko jako dodatek do oleju nośnego, np. innego oleju roślinnego (migdałowego, słonecznikowego., olejku z awokado).
Olejek z bergamotki ma działanie fotouczulające, dlatego stosując go nie wolno wystawiać skóry na ekspozycję słońca czy przyjmować niektórych leków (m.in. części antybiotyków).
Olejek eteryczny z bergamotki może powodować alergie, dlatego przed jego aplikacją na skórę koniecznie wykonaj próbę alergiczną. Nanieś olejek na niewielki fragment przedramienia. Jeśli przez 24 godziny nie wystąpią zaczerwienienie, pęcherze, uczucie gorąca na skórze czy ból, można bezpiecznie go stosować.
Źródła
Kędzia A., Kędzia A.W., Aktywność olejku bergamotowego (Oleum Bergamottae) wobec grzybów drożdżopodobnych, Postępy Filoterapii, 18(3) 2017.
Masłyk A., Budak A., Trojanowska D., Klesiewicz K. (n.d.), Aktywność przeciwgrzybicza olejków cytrusowych wobec dermatofitów, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/204578
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Płynne złoto, ziele fasolowe i błotne kąpiele
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?